Ajattelin nyt täältäkin tulla kysymään mielipidettä että kumpi olisi helpompi kouluttaa ja kummalla enemmän kestävyyttä (mielestänne hyvät huonot puolet)
Laekenois vai Malinois? Molemmillahan on kyllä vahva vartiointi vietti.
Itsellä jo sekarotuinen uros, josta työkoiraa ei kyllä saa koskaan =)
Työkoiran hankinta
9
954
Vastaukset
- tässäpä
Laekenois on pidättyväisempi ja huonommin motivoitavissa kuin käyttölinjainen malinois.
Näyttölinja kannattaa unohtaa heti alkuunsa...
Käyttömali on kyllä haastava mutta oikein ohjattuna saat koirasta vaikka mitä (paitsi luultavimmin et näyttelytähteä).
Laekenois on vielä sen verran harvinainen että yksilö erot ovat suuria. Siinä missä toinen laku voi olla hyvä palveluskoira on toinen pidättyväinen tikittävä aikapommi.
Työkoiraksi suosittelen ehdottomasti malia. Niistä löytyy jo paljon näyttöäkin työkoirana. Niiden pitäisi olla toimivia :) Ja vielä ei tätä muunnosta ole keretty pilaamaan...- Turvallisuus ennen kaikkea
..olinkin miettinyt. Puolustusvoimathan käyttävät yllättävän paljon tätä rotua tehtävissään.
Ja olisihan se hyvä ettei tarvitsisi itse käydä koiraa puolustamaan ;)
Meillähän kyllä on toinen koira ja sen luonne on aivan hurjan voimakas.. joten tiedän tasan tarkkaan mitä on haastavan koiran kouluttaminen =)
Näyttelytähteä koirasta ei todellakaan tulisi.
No kyllä se mali-vauva tähän torppaan joskus vielä tulee ;)
- Allu
Etsit sopivaa?
- Turvallisuus ennen kaikkea
Olen hankkimassa itselleni työkoiraa vartiointi työhön.
- tervueren
Myös tervuerenissa on käyttölinja, joka polveutuu käyttömaleista. Ainoa ero on pitempi karva.
- jonna
js olet koiraa hankkimassa, kannattaa AINA kysyä eläinlääkäriltä, koska internet on täynnä feikkejä. itse kannatan kyllä hyvin paljon kodittoman koiran ottamista!!
- Itse ottaisin malin tai käy...
Minä katselisin työkoiraa joko maleista tai käyttölinjaisista tervuista.. Lakuista en tosin uskalla mitään sanoa, koska niihin törmää harvemmin.
Jonna, miten ihmeessä sinun vastauksesi palvelee kysyjää? Ja miksi ihmeessä jonkun pitäisi ottaa työkoiraksi löytökoira, jonka kohdalla edes taustoista ei ole mitään tietoa? - lakupekka
Itse ottaisin malin tai käy... kirjoitti:
Minä katselisin työkoiraa joko maleista tai käyttölinjaisista tervuista.. Lakuista en tosin uskalla mitään sanoa, koska niihin törmää harvemmin.
Jonna, miten ihmeessä sinun vastauksesi palvelee kysyjää? Ja miksi ihmeessä jonkun pitäisi ottaa työkoiraksi löytökoira, jonka kohdalla edes taustoista ei ole mitään tietoa?Ei lakuja kannata ajatella työkäyttöön. Koko variaatio on jo pilalle sukurutsattu. Niillä ei ole myöskään näyttöjä. Malilla on. Puheista ei kannata välittää, vaan oikeista tuloksista.
- syytä muistaaa
Kodittomista koirista ei ole työkoiriksi. Silloin kun työkoiraa hankitaan on sen käyttöominaisuuden asetettava ykköseksi. Huono työkoira voi olla jopa vaarallinen ohjaajalleen. Olen myös sitä mieltä, että kodittomat koirat pitää lopettaa. Niistä on aiheutunut jo liikaa ongelmia. Virolaisten kulkukoirien roudaaminen Suomeen on pönttöpäiden hommaa. Se pitäisi vihdoinkin kieltää. Virolaisten pitäisi itse lopettaa kulkukoiransa eikä tunkea niitä tänne helposti höynäytettävien empaatikkojen kautta. Tautivaara on niissää liian suuri. Nämä empaatikot hoitavat kulkukoiriaan usein huonosti myös täällä. Se on jo nähty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1126949Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1044660L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa473918TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133314Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6681971Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2161326- 661318
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551273Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j511257Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise12952