Paljonkohan lakkopellejä Jämsästä isolla kirkolla syömässä rokkaa ja huutamassa hallitusta nurin ja Suomea syvempään lamakuoppaan.
Lakkopellet
27
746
Vastaukset
- Anonyymi
Orpo se siellä vikisee.Vai Stuppi.Ei työntekiät ole orjia.Milloin hallituksen palkkoja ja etuja heikennetään.Lisää vaan palkkaa.
- Anonyymi
Kyse on muustakin kuin palkasta, esim lomat
- Anonyymi
Taitaa olla ay pomoilla suuremmat palkat. Niille 5000 kattopalkka katsotaan kiinnostaako isotella duunarin huippupaikalla vai jättääkö hommat kun liian vähän rahaa kiukuttelusta. Ay pomojen palkat 18-22 tuhatta kuukaudessa.
- Anonyymi
Siinäpä yks munkin purijapelle kilahti
- Anonyymi
Tehkää ite paska hommanne. 🤫
- Anonyymi
Mikset tee hähähää sossu pummi
- Anonyymi
OIKEUKSIJAAN PUOLUSTAA PELLE...
- Anonyymi
Osta rillit ja laita se capslock pois päältä PELLE.:D
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osta rillit ja laita se capslock pois päältä PELLE.:D
Oohh taas munkin purija kilahti 🤣😅
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osta rillit ja laita se capslock pois päältä PELLE.:D
EHKÄ TUO EI TIEDÄ MISSÄ SE CAPSLOCK SIJAITSEE.
- Anonyymi
Kahden vkon päästä menevät taas kaalisopalle.
Toisaalta hyvä totutella makuun, koska lakkolaiset syö sitä kohta päivittäin. Meikäpoika vetää tänään metrisen pihvin, ja kopan sandelssia. Ja ei tule sitä päivää että lakkoon rupeisin.- Anonyymi
Et varmaan töihinkään koskaan sekaantunut.
- Anonyymi
Lakkoilijoille kenkää!! Maailma ei lusmuja tarvi.
- Anonyymi
Maailma tarvitsee nimenomaan luumuja,sillä jonkun han on tehtävä ajatustyö.
- Anonyymi
luumuthan on hyviä ja terveellisiä.
- Anonyymi
Mä näin siellä pahvi-Jutan. Sanna oli kuulema jossai reisussa.
- Anonyymi
Kyllähän se on työnantaja joka määrää kuka saa töihin tulla eikä liitot,vittuako ne liitot kieltää työhön menemästä.se on jokaisen oma asia.
- Anonyymi
se on vähän sun oma asia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
se on vähän sun oma asia.
Duunarithan tään maan pyöritään..
Nyt on turha perääntyä...
Maaliin ja votoon riistäjistä.
Kukaan ei nälkään kuole Suomessa. Ukrainan rintamakarkureillekin ruokaa tarjotaan. Kunnon lakko päälle... Viikkoja. 💪 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Duunarithan tään maan pyöritään..
Nyt on turha perääntyä...
Maaliin ja votoon riistäjistä.
Kukaan ei nälkään kuole Suomessa. Ukrainan rintamakarkureillekin ruokaa tarjotaan. Kunnon lakko päälle... Viikkoja. 💪No jos kaikki firmat laittas ovet säppiin ni mihin ne ns. duunarit menis töihin?. Voisiko joku lakkolainen selventää?
- Anonyymi
Sossu pummi kilahti
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Duunarithan tään maan pyöritään..
Nyt on turha perääntyä...
Maaliin ja votoon riistäjistä.
Kukaan ei nälkään kuole Suomessa. Ukrainan rintamakarkureillekin ruokaa tarjotaan. Kunnon lakko päälle... Viikkoja. 💪Munkin purijan ulosanti
- Anonyymi
En tiedä. Mutta tommoset muutaman tunnin tai päivän kahden lakot on ihan yhtä tyhjän kanssa. Kunnolla lakkoon niin kauaksi aikaa kunnes hallitus aikoo oikeasti neuvotella. Kaupat ja apteekit+sairaalat rajataan lakkojen ulkopuolelle.
Yleislakko päälle niin luulisi hallituksen ottavan asiat tosissaan. - Anonyymi
Hallituksen heikennyksillä ei ole mitään tekemistä työllisyyden kanssa.
Suuri osa heikennyksistä koskee jo valmiiksi työttömänä olevia ja muuten heikossa asemassa olevia jotka eivät edes pysty työllistymään. - Anonyymi
Kovaa uhoamista mutta nöyryys tulee eteen ja hattu kouraan kun työnantajat kyllästyy ay pomojen kiihkeään politikointiin. Hakisivat politiikkaan ja näyttäisivät että ymmärtävät asioista muutakin kuin jääräpäisen oman aseman ylläpidon. Toivotaan että säilyy työpaikat eikä työnantajat tästä haitanteosta saa tarpeekseen ja lopeta esim pieniä yrityksiä kun ay pomot päättää kuka saa tehdä töitä. Huonolta näyttää tulevaisuus suomessa koko työpolitiikassa.
- Anonyymi
Kyllä meitä kepulaisia siellä näkyi useampia
- Anonyymi
Nyt puhuu ne jotka ei osaa junailla palkka-asioitaan
Te ootte vittu säälittäviä luusereita
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli379291"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn323841Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi812419Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1192373Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on251925Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.371899Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait151590Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.321411- 711247
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen1711038