Moraalinen ongelma koiran kanssa

Anonyymi-ap

Hei, minulla on 2 vuotias iso uros seefferi jonka varttuessa on ilmennyt ongelmia koiralle käyneiden trauma tilanteiden vuoksi, koiran kimppuun on siis hyökännyt amstaffi koiran ollessa pentu (4kk) ja muuton yhteydessä toiselle paikkakunnalle myös toinen koira, nyt aikuisiällä koirani oli tappelussa erään juopon karkailevan koiran kanssa ja koirastani on tullut erittäin pelokas muita koiria kohtaan enkä tiedä miten pärjään sen kanssa etenkin kun edessäni olisi muutto kaupunkialueelle jossa koiria tulee jatkuvasti vastaan, omat voimavarani alkavat olla lopussa. Koira pystyisi muuten olemaan vanhemmillani taajaman ulkopuolella isossa omakotitalossa jossa on myös iso piha jossa koira saa olla vapaana. Mutta siskollani on pieniä lapsia joiden kanssa koira ei enää tule toimeen sillä yksi lapsista jolla on Asperger tyylisiä oireita on lyönyt koiraani monta kertaa ja nyt koira suhtautuu varautuneesti lapsia kohtaan ja saattaa näykkiä lapsia kun ne juoksevat ja huutavat, pitäisikö minun pinnistellä ja ottaa koira mukaan kaupunkiin ja viedä se koirakouluun vai antaa se jollekkin joka voisi antaa sille ansaitsemansa kodin, jossain rauhallisella alueella. Tunnen olevani paskin koiranomistaja ikinä kun edes mietin tämmöistä mutta minusta tuntuu ettei taitoni tai hermoni enää riitä koiran pitämiseen, olisiko kenelläkään kokemusta vastaavanlaisesta tilanteesta? HUOM en kaipaa enempää moralisointia sillä taistelen tämän asian kanssa joka ikinen päivä muutenkin joten pelkät rakentavat vastaukset tulevat huomioon

3

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saatko koiraa minnekään vaikka viikoksi hoitoon, jotta saat oman stressitasosi laskettua ja siinä samalla mietit plussat ja miinukset? Myös se, oletko oikeasti kiintynyt koiraan on tärkeä huomata vaikka tuollaisen viikon eron aikana, koska stressaavana voi tehdä päätöksen, jota myöhemmin katuu.

      Ja jos päädyt siihen, että koira ansaitsee uuden kodin, jos koirasi on rekisteröity kennelliittoon, kokeile rotujärjestön tai mahdollisesti kasvattajan kautta uuden kodin etsintää. Jos koirasi on sekarotuinen "seefferi", kysy apua kodinetsintään vaikka paikalliselta eläinsuojeluyhdistykseltä ilman, että koirasi päätyy heille, osaavat kyllä neuvoa, joskus ehkä tietävätkin ihmisiä, joita koiran ostaminen kiinnostaisi. Osaavat usein auttaa, ja ovat parempi vaihtoehto kuin laittaa Torille tai someen ilmoitus myytävästä koirasta.

      En näe tuossa moraalisesti ongelmaa, jos rehellisesti asiasta kerroit. Toki läheiset moralisoivat tällaisessa asiassa usein, mutta se on sinun elämäsi ja ratkaisusi. Mieti koirasi parasta myös, älä vain moraalisesti omaa ratkaisuasi tai syyllisyydentuntoasi. Varmasti löytyy joku, jolla on aikaa ja taitoa kouluttaa koiraasi, ja koirasi saisi taas nauttia elämästään ilman stressiä.

    • Anonyymi

      Kiitos vastauksesta, koira on puhdasrotuinen mutta ei Kennelliiton rekisterissä. Ajattelin kokeilla ensin koirakuiskaajan tai koirankouluttajan kanssa miten asioita saadaan eteenpäin mutta jos tämä ei riitä niin etsin koiralle sopivamman kodin jossa saisi elää nauttien ansaitsemastaan kodista.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      275
      10136
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      221
      5838
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      170
      5346
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      82
      4979
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      15
      3266
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      5
      2642
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2519
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      14
      2362
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      376
      2146
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2124
    Aihe