Moraalinen ongelma koiran kanssa

Anonyymi-ap

Hei, minulla on 2 vuotias iso uros seefferi jonka varttuessa on ilmennyt ongelmia koiralle käyneiden trauma tilanteiden vuoksi, koiran kimppuun on siis hyökännyt amstaffi koiran ollessa pentu (4kk) ja muuton yhteydessä toiselle paikkakunnalle myös toinen koira, nyt aikuisiällä koirani oli tappelussa erään juopon karkailevan koiran kanssa ja koirastani on tullut erittäin pelokas muita koiria kohtaan enkä tiedä miten pärjään sen kanssa etenkin kun edessäni olisi muutto kaupunkialueelle jossa koiria tulee jatkuvasti vastaan, omat voimavarani alkavat olla lopussa. Koira pystyisi muuten olemaan vanhemmillani taajaman ulkopuolella isossa omakotitalossa jossa on myös iso piha jossa koira saa olla vapaana. Mutta siskollani on pieniä lapsia joiden kanssa koira ei enää tule toimeen sillä yksi lapsista jolla on Asperger tyylisiä oireita on lyönyt koiraani monta kertaa ja nyt koira suhtautuu varautuneesti lapsia kohtaan ja saattaa näykkiä lapsia kun ne juoksevat ja huutavat, pitäisikö minun pinnistellä ja ottaa koira mukaan kaupunkiin ja viedä se koirakouluun vai antaa se jollekkin joka voisi antaa sille ansaitsemansa kodin, jossain rauhallisella alueella. Tunnen olevani paskin koiranomistaja ikinä kun edes mietin tämmöistä mutta minusta tuntuu ettei taitoni tai hermoni enää riitä koiran pitämiseen, olisiko kenelläkään kokemusta vastaavanlaisesta tilanteesta? HUOM en kaipaa enempää moralisointia sillä taistelen tämän asian kanssa joka ikinen päivä muutenkin joten pelkät rakentavat vastaukset tulevat huomioon

3

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saatko koiraa minnekään vaikka viikoksi hoitoon, jotta saat oman stressitasosi laskettua ja siinä samalla mietit plussat ja miinukset? Myös se, oletko oikeasti kiintynyt koiraan on tärkeä huomata vaikka tuollaisen viikon eron aikana, koska stressaavana voi tehdä päätöksen, jota myöhemmin katuu.

      Ja jos päädyt siihen, että koira ansaitsee uuden kodin, jos koirasi on rekisteröity kennelliittoon, kokeile rotujärjestön tai mahdollisesti kasvattajan kautta uuden kodin etsintää. Jos koirasi on sekarotuinen "seefferi", kysy apua kodinetsintään vaikka paikalliselta eläinsuojeluyhdistykseltä ilman, että koirasi päätyy heille, osaavat kyllä neuvoa, joskus ehkä tietävätkin ihmisiä, joita koiran ostaminen kiinnostaisi. Osaavat usein auttaa, ja ovat parempi vaihtoehto kuin laittaa Torille tai someen ilmoitus myytävästä koirasta.

      En näe tuossa moraalisesti ongelmaa, jos rehellisesti asiasta kerroit. Toki läheiset moralisoivat tällaisessa asiassa usein, mutta se on sinun elämäsi ja ratkaisusi. Mieti koirasi parasta myös, älä vain moraalisesti omaa ratkaisuasi tai syyllisyydentuntoasi. Varmasti löytyy joku, jolla on aikaa ja taitoa kouluttaa koiraasi, ja koirasi saisi taas nauttia elämästään ilman stressiä.

    • Anonyymi

      Kiitos vastauksesta, koira on puhdasrotuinen mutta ei Kennelliiton rekisterissä. Ajattelin kokeilla ensin koirakuiskaajan tai koirankouluttajan kanssa miten asioita saadaan eteenpäin mutta jos tämä ei riitä niin etsin koiralle sopivamman kodin jossa saisi elää nauttien ansaitsemastaan kodista.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3898
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      352
      3015
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1655
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      811
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      67
      779
    Aihe