Pitäiskö huolestua kun avovaimo suuttui minulle siitä, että haluan avioehdon kun ollaan menossa avioliittoon. Avovaimon mielestä en luota siihen, suunnittelen eroa valmiiksi ynnä muuta, tästä tuli ihan kunnon riita, pihtailua ja vanhojen riitojen kaivelua.
En tajua mitä haittaa avioehdosta on kenellekään joka pelaa puhtaat jauhot pussissa, sehän vasta tulee voimaan erossa ja suojaa molempien omat omaisuudet. Miten se muka on reilua että antaisin puolet omaisuudestani (joka avokkia huomattavasti suurempi) avokille erossa, minä olen tämän omaisuuden eteen tehnyt töitä ja säästänyt.
Jos mä olen menossa ajamaan autoa ja laitan turvavyön, niin en mä suunnittele ajaa kolaria, vaan valmistaudun sen riskiin ja ettei kaikki asiat ole aina minusta kiinni enkä voi niihin vaikuttaa muuten kuin varautumalla etukäteen. Nykyään 61% avioliitoisra päätyy eroon, niin ei ollenkaan epätodennäköistä että se osuisi omalle kohdalle.
Avioehto paha?
5
508
Vastaukset
- Anonyymi
Pitäis huolestua. Rahat vaan kiiluu silmissä.
- Anonyymi
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18247939
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Ei avioliittoon ilman avioehtoa. Luulin loppuelämän jutuksi ja niin vain ero tuli.
- Anonyymi
Sinähän vain turvaat lastesi aseman ja perinnön
- Anonyymi
Fiksu ihminen tekee avioehdon, se on itselleni päivän selvä asia. Mieheni kanssa halusimme selkeästi turvata tulevat perintömme. Eikä tarvitse kenkeään ajatella miksi ovat avioituneet.
Eihän siinä eroaikeista ole kyse vaan järkevästä ja toista kunnioittavasta asiasta. Tunnettua on toki sekin, että jos ero sitten jostain syystä tulee, ei ole 1 eikä 2 kertaa kun rahasta tapellaan.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3736621Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta754263Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom443634Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole1203584Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1423565Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll953519Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2463510Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a133041Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1052794Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi372719