Pitäiskö huolestua kun avovaimo suuttui minulle siitä, että haluan avioehdon kun ollaan menossa avioliittoon. Avovaimon mielestä en luota siihen, suunnittelen eroa valmiiksi ynnä muuta, tästä tuli ihan kunnon riita, pihtailua ja vanhojen riitojen kaivelua.
En tajua mitä haittaa avioehdosta on kenellekään joka pelaa puhtaat jauhot pussissa, sehän vasta tulee voimaan erossa ja suojaa molempien omat omaisuudet. Miten se muka on reilua että antaisin puolet omaisuudestani (joka avokkia huomattavasti suurempi) avokille erossa, minä olen tämän omaisuuden eteen tehnyt töitä ja säästänyt.
Jos mä olen menossa ajamaan autoa ja laitan turvavyön, niin en mä suunnittele ajaa kolaria, vaan valmistaudun sen riskiin ja ettei kaikki asiat ole aina minusta kiinni enkä voi niihin vaikuttaa muuten kuin varautumalla etukäteen. Nykyään 61% avioliitoisra päätyy eroon, niin ei ollenkaan epätodennäköistä että se osuisi omalle kohdalle.
Avioehto paha?
5
505
Vastaukset
- Anonyymi
Pitäis huolestua. Rahat vaan kiiluu silmissä.
- Anonyymi
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18247939
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Ei avioliittoon ilman avioehtoa. Luulin loppuelämän jutuksi ja niin vain ero tuli.
- Anonyymi
Sinähän vain turvaat lastesi aseman ja perinnön
- Anonyymi
Fiksu ihminen tekee avioehdon, se on itselleni päivän selvä asia. Mieheni kanssa halusimme selkeästi turvata tulevat perintömme. Eikä tarvitse kenkeään ajatella miksi ovat avioituneet.
Eihän siinä eroaikeista ole kyse vaan järkevästä ja toista kunnioittavasta asiasta. Tunnettua on toki sekin, että jos ero sitten jostain syystä tulee, ei ole 1 eikä 2 kertaa kun rahasta tapellaan.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää422210Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652078Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363921696Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75935
- 27899