Pitäiskö huolestua kun avovaimo suuttui minulle siitä, että haluan avioehdon kun ollaan menossa avioliittoon. Avovaimon mielestä en luota siihen, suunnittelen eroa valmiiksi ynnä muuta, tästä tuli ihan kunnon riita, pihtailua ja vanhojen riitojen kaivelua.
En tajua mitä haittaa avioehdosta on kenellekään joka pelaa puhtaat jauhot pussissa, sehän vasta tulee voimaan erossa ja suojaa molempien omat omaisuudet. Miten se muka on reilua että antaisin puolet omaisuudestani (joka avokkia huomattavasti suurempi) avokille erossa, minä olen tämän omaisuuden eteen tehnyt töitä ja säästänyt.
Jos mä olen menossa ajamaan autoa ja laitan turvavyön, niin en mä suunnittele ajaa kolaria, vaan valmistaudun sen riskiin ja ettei kaikki asiat ole aina minusta kiinni enkä voi niihin vaikuttaa muuten kuin varautumalla etukäteen. Nykyään 61% avioliitoisra päätyy eroon, niin ei ollenkaan epätodennäköistä että se osuisi omalle kohdalle.
Avioehto paha?
Anonyymi-ap
4
539
Vastaukset
- Anonyymi
Pitäis huolestua. Rahat vaan kiiluu silmissä.
- Anonyymi
Ei avioliittoon ilman avioehtoa. Luulin loppuelämän jutuksi ja niin vain ero tuli.
- Anonyymi
Sinähän vain turvaat lastesi aseman ja perinnön
- Anonyymi
Fiksu ihminen tekee avioehdon, se on itselleni päivän selvä asia. Mieheni kanssa halusimme selkeästi turvata tulevat perintömme. Eikä tarvitse kenkeään ajatella miksi ovat avioituneet.
Eihän siinä eroaikeista ole kyse vaan järkevästä ja toista kunnioittavasta asiasta. Tunnettua on toki sekin, että jos ero sitten jostain syystä tulee, ei ole 1 eikä 2 kertaa kun rahasta tapellaan.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251248
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89914- 94884
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede22818Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat283723- 93717
- 109636
- 33617
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.50571Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet125540