WPS jumissa

Anonyymi-ap

Olen käyttänyt WPS Office tekstinkäsittelyohjelmaa vuosikaudet ja nyt yhtäkkiä en pysty käyttämään enkä muokkaamaan tiedostojani enkä luomaan uusia asiakirjoja.

Mitä on tapahtunut? Vaatii kirjautumista. En ole sellaista koskaan ennen tehnyt!

Onko ohjelmassa jokin vika vai on systeemiä jotenkin muutettu?
Miksi yleensä tekstinkäsittelyohjelmaa käyttäessä pitää olla yhteydessä nettiin? Onko kyse jostain ihme vakoilusta?

5

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      -ko

    • Anonyymi

      Eipä hätiä mitiä... :)

      Pelasin hetken sitä "log in-peliä" ja kohta ilmestyi "skip login". Klikkasin sitä ja ongelma poistui...

      Mutta en kyllä vieläkään ymmärrä, miksi omaan tekstinkäsittelyohjelmaan pitää muka kirjautua...

    • Anonyymi

      Usein ärsyttää se, että kun tulee uusi päivitys, ilmestyy uusia ominaisuuksia tai palautuu ominaisuuksia, joista on jo vaivalla päässyt eroon ja jotka häiritsevät käyttöä.

      Kun esim. otan käyttöön uuden tekstinkäsittelyohjelman, poistan aina ensimmäisenä kaikki automaattiset muotoilut. Ne ovat todella ärsyttäviä! Menee aina paljon aikaa hukkaan, kun yrittää selvittää, mitä on tapahtunut, ja lisää aikaa hukkaantuu, kun yrittää poistaa niitä.

      Yksi esimerkki: Vuosia sitten kirjoitin tekstiä, jossa käytin sanaa "DNA-molekyyli". Kohta huomasin, että siinä lukikin "Dna-molekyyli", ja ajattelin, että olinpas minä huolimaton kirjoittaessani. Korjasin tämän. Kohta kirjoitin taas "DNA-molekyyli", mutta taas se muuttui muotoon "Dna-molekyyli". Silloin tajusin, mistä on kyse, ja poistin ruksin yhdestä asetusten kohdasta. Sen jälkeen homma alkoi toimia oikein.

      Kaikista ärsyttävimpiä ovat nämä kappaleiden muotoilut. Niitä on usein vaikea korjata ja vielä vaikeampaa saada pois käytöstä. Kyllä ihmiset osaavat itse muotoilla tekstinsä, jos eivät ole täysiä tumpeloita!

    • Anonyymi

      Olen käyttänyt tietokoneeseen liitettyjä pelejä eli erilaisia pasiansseja. Miksi ihmeessä näihin pasiansseihin tarvitaan nettiyhteyttä. Onko tämä vain kapitalistista paskaa?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      59
      5623
    2. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      103
      4507
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      79
      3703
    4. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      66
      3392
    5. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      102
      3362
    6. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      10
      3110
    7. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      111
      2868
    8. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      64
      2317
    9. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      131
      2300
    10. Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti

      Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit
      Tv-sarjat
      34
      1911
    Aihe