Kaikki kissat eivät ole kulkukissoja. Pitää ottaa huomioon se, että ne muutamat leikatut kissat tekevät rotta ym. ongelmasta helpotuksen. Toki joidenkin mielestä kaikki mikä liikkuu esim. parittelevat ketut (ilmoitus 112).
Maalaisjärki olisi tietysti suvaittavaa. Toki veemäiset naapurit tekevät kaikkensa, jotta voivat elää omaa humalaista elämäänsä.
Maalaisjärki olisi tietysti suvaittavaa. Toki veemäiset naapurit tekevät kaikkensa, jotta voivat elää omaa humalaista elämäänsä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ellen ole väärin ymmärtänyt kissan omistajilla on kiinnipitovelvollisuus ja jos näin ei tapahdu on kissa vapaata riistaa, suosittelen loukutusta ja toimittamista jonnekkin kulkueläinten vastaanotto paikkaan.
Niin ja on vielä toinenkin vaihtoehto jota jokainen voi miettiä.
Entäs ne rotat? Lakiuskovaiset ei päätä käytä?
Juuri nämä ulkoilevat kissat pitävät rotta populaatiota kurissa.
Hakalihan on omakotivaltaista aluetta ja hiiret ja rotat leviävät helposti kun talojen pihoilta löytyy ruokaa ja pesäpaikkoja.
Kannattaisi naapureiden suosia mieluummin kissoja pihallaan kuin rotta laumaa.
Jos nyt talvella joku kissa on usein pihalla on syytä epäillä sitä kodittomaksi ja toimittaa se löytöeläintaloon. Tassutarhalle soitto niin he tuovat loukun ja hakevat kissan pois.