Vois asunnon omistaja huolehtia asunnon turvallisuudesta !!! Piippaa viikkoja..
Palovarotin
Anonyymi-ap
8443
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Nykyisen lain mukaan palovaroittimen hankinta ja kunnon seuraaminen kuuluu asukkaalle. Jatkossa asia ehkä muuttuu ja asunnon omistaja on vastuussa.
Kuinka seuraat, jos olet kotoa pois pitemmän aikaa? Otatko pois päältä vai mitä pitää tehdä?
Tarkoitan seuraamisella sitä, että asukas koestaa laitteen silloin tällöin ja vaihtaa patterin ainakin kerran vuodessa. Ohjeistus on, että 11.2. päivä on hyvä muistaa ja silloin voi patterin vaihtaa. Tuon muistaa melko hyvin, kun hätänumero on 112. Palovaroitin on hyvä vaihtaa kerran 10 vuodessa, jossain oli sellainen ohje. On turha tehdä numeroa niin pienestä asiasta kuin palovaroitin. Se on sentään melko halpa henkivakuutus.
Kannattaa vaikka kertoa tästä asukkaalle suoraan. Jos asukas on vanha hän ei välttämättä huomaa koko asiaa. Vaikka tarjoudut avuksi pariston vaihdossa niin kaikille hyvä
HUOLTOMIEHET VOI KÄYDÄ TARKISTAMASSA JOS VAIKKA JOTAIN SATTUNUT...
Jokaisen pitää itse huoltaa
Siitäpä lukemaan mitä olisi hyvä suorittaa:
https://www.spek.fi/taloyhtioilla-on-kaksi-vuotta-aikaa-varmistaa-etta-kaikissa-asunnoissa-on-toimivat-palovaroittimet/
Aloittajan ei tarvitse olla huolissaan ja menettää mielenterveyttään. Piippaaminen johtuu asuinalueen kohonneesta co2 pitoisuudesta.
Asensin häkävaroittimen ulkoseinustalle varoittaakseni ohikulkijoita häkäkaasuista joita savupiipustani tupruaa niin pitkään kunnes pärjään ilman fossiilista lämmitystä. Juhannuksena helpottaa kun viimeisetkin puut ja roskat poltettaan kokossa naapurin rajan tuntumassa.