Tarkoitus laittaa puolipyöreät räystäskourut. Tarjolla ulkopuolista tai sisäpuolista kiinnikettä. Kumpaako suosittelette ja miksi?
rännien kiinnitys?
8
4358
Vastaukset
- mutta
jos lehtipuita runsaasti niin ulkopuolisilla puhdistus helpmpaa.
- peukku68
jää paska huonommin kiinni kun ei jarruja sisällä vaikka ne ei niin nätit ole niin ei niitä kukaan huomaa matkan päästä ja ne kuuluu kuitenkin asiaan. myös puhdistaminen jos likaa jää on helpompaa kun ei sisällä muuta kun liukas pinta.
- Jocu_
Rännin ylälaidassahan ne kiinnikkeet ovat. ei niistä ole riesaa kuin lehtien poistossa tms., kun ei pääse vetämään vaikkapa muoviharavalla.
- peukku68
Jocu_ kirjoitti:
Rännin ylälaidassahan ne kiinnikkeet ovat. ei niistä ole riesaa kuin lehtien poistossa tms., kun ei pääse vetämään vaikkapa muoviharavalla.
koskapa näkemässäni yläkiinnityksessä meni pohjan kautta tukilanka ihmeteltiin merkitystä mutta ihmeeksi jäi.. kantikkaassa todella ainakin tuo yläreuna vain todella reunassa.
suositan silti pyöreään ulkopuolisia - Lissu
peukku68 kirjoitti:
koskapa näkemässäni yläkiinnityksessä meni pohjan kautta tukilanka ihmeteltiin merkitystä mutta ihmeeksi jäi.. kantikkaassa todella ainakin tuo yläreuna vain todella reunassa.
suositan silti pyöreään ulkopuolisiaKaikki jutut rännien materiaaleista ja kiinnitystavoista yms. on täysin turhia. Joskus ammatikseni tehneenä olen todennut että osta halvin niin saat juuri saman tavaran kuin maksamalla sikamaisen hinnan
- tekevä
Lissu kirjoitti:
Kaikki jutut rännien materiaaleista ja kiinnitystavoista yms. on täysin turhia. Joskus ammatikseni tehneenä olen todennut että osta halvin niin saat juuri saman tavaran kuin maksamalla sikamaisen hinnan
Kyllä täytyy taas sanoa, että näköjään raudan lujasta ammattilaisesta on kyse, kun lukee tätä lissun tekstiä. Tietysti voi ostaa sitä halvinta auton takaa tulevaa pötköä pelti kannakkeilla, mitä saa oikoa joka talven jälkeen ja kiroilla syksyllä, kun putsaa kouruja, että helvetin sisäkoukut, kun on koko ajan edessä.Tai sitten, kun hieman sijoittaa kerralla kunnon koukkuihin ja kouruihin, voi niitä ihailla ja helposti putsailla seuraavat 50v. ja katsella, kun naapuri tilaa niitä halpoja paskoja joka kolmas vuosi taloonsa. Muistetaan myös ne kunnon kaadot lapsukaiset
- Menioikein
Peltiseppä halusi väenväkisin laittaa sisäkoukut. Pidin pääni ja laitoin ulkokoukut. Rännien puhdistus on nopeaa ja vaivatonta maasta käsin Fiskarsin ränniharjalla (30 s/10 m). Oikein asennettuna rännit pysyvät nätisti paikoillaan myös lumen liukuessa alas katolta.
- kourut.putsis
Vaikka on vanha aloitus niin kysynkin että minkälaiset on täyspyöreät kourut. Miten sinne vesi osaa mennä ja mistä.
Tuossa edellisessä viestissä mainostettiin, minä tein itse katuharjasta kouruharjan, pitkä varsi ja pari vinkkeliä, kas siinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1256388Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766195Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716143Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443982Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482405Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1301447- 131289
- 1871118
- 64950