rännien kiinnitys?

janus

Tarkoitus laittaa puolipyöreät räystäskourut. Tarjolla ulkopuolista tai sisäpuolista kiinnikettä. Kumpaako suosittelette ja miksi?

8

4274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta

      jos lehtipuita runsaasti niin ulkopuolisilla puhdistus helpmpaa.

    • peukku68

      jää paska huonommin kiinni kun ei jarruja sisällä vaikka ne ei niin nätit ole niin ei niitä kukaan huomaa matkan päästä ja ne kuuluu kuitenkin asiaan. myös puhdistaminen jos likaa jää on helpompaa kun ei sisällä muuta kun liukas pinta.

      • Jocu_

        Rännin ylälaidassahan ne kiinnikkeet ovat. ei niistä ole riesaa kuin lehtien poistossa tms., kun ei pääse vetämään vaikkapa muoviharavalla.


      • peukku68
        Jocu_ kirjoitti:

        Rännin ylälaidassahan ne kiinnikkeet ovat. ei niistä ole riesaa kuin lehtien poistossa tms., kun ei pääse vetämään vaikkapa muoviharavalla.

        koskapa näkemässäni yläkiinnityksessä meni pohjan kautta tukilanka ihmeteltiin merkitystä mutta ihmeeksi jäi.. kantikkaassa todella ainakin tuo yläreuna vain todella reunassa.

        suositan silti pyöreään ulkopuolisia


      • Lissu
        peukku68 kirjoitti:

        koskapa näkemässäni yläkiinnityksessä meni pohjan kautta tukilanka ihmeteltiin merkitystä mutta ihmeeksi jäi.. kantikkaassa todella ainakin tuo yläreuna vain todella reunassa.

        suositan silti pyöreään ulkopuolisia

        Kaikki jutut rännien materiaaleista ja kiinnitystavoista yms. on täysin turhia. Joskus ammatikseni tehneenä olen todennut että osta halvin niin saat juuri saman tavaran kuin maksamalla sikamaisen hinnan


      • tekevä
        Lissu kirjoitti:

        Kaikki jutut rännien materiaaleista ja kiinnitystavoista yms. on täysin turhia. Joskus ammatikseni tehneenä olen todennut että osta halvin niin saat juuri saman tavaran kuin maksamalla sikamaisen hinnan

        Kyllä täytyy taas sanoa, että näköjään raudan lujasta ammattilaisesta on kyse, kun lukee tätä lissun tekstiä. Tietysti voi ostaa sitä halvinta auton takaa tulevaa pötköä pelti kannakkeilla, mitä saa oikoa joka talven jälkeen ja kiroilla syksyllä, kun putsaa kouruja, että helvetin sisäkoukut, kun on koko ajan edessä.Tai sitten, kun hieman sijoittaa kerralla kunnon koukkuihin ja kouruihin, voi niitä ihailla ja helposti putsailla seuraavat 50v. ja katsella, kun naapuri tilaa niitä halpoja paskoja joka kolmas vuosi taloonsa. Muistetaan myös ne kunnon kaadot lapsukaiset


      • Menioikein

        Peltiseppä halusi väenväkisin laittaa sisäkoukut. Pidin pääni ja laitoin ulkokoukut. Rännien puhdistus on nopeaa ja vaivatonta maasta käsin Fiskarsin ränniharjalla (30 s/10 m). Oikein asennettuna rännit pysyvät nätisti paikoillaan myös lumen liukuessa alas katolta.


      • kourut.putsis

        Vaikka on vanha aloitus niin kysynkin että minkälaiset on täyspyöreät kourut. Miten sinne vesi osaa mennä ja mistä.
        Tuossa edellisessä viestissä mainostettiin, minä tein itse katuharjasta kouruharjan, pitkä varsi ja pari vinkkeliä, kas siinä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3834
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3415
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2428
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1869
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1799
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1746
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1449
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1447
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1228
    Aihe