Kokoomus laittoi Aleksi -50 %
Aleksi -50 %
Anonyymi-ap
40410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Halvalla lähtee kokoomuslainen poliitikko.
Äänestäjät alentavat ajan kanssa lisää kokoomusta.
Alamäessä kokoomuksen Vauhti kiihtyy.
Kokoomus leikkaa, ei muuta osaa.
Ugugugugu.
Mene töihin luuseri!
Kokoomus jäädyttää. Sinne menee korotukset, ainakin palkkahaaveet.
Olen yrittäjä, en palkkaa työntekijöitä. Työpaikallani on tarpeeksi piikoja ja renkejä ruokapalkalla.
Kokoomuslaisen työntekijä näkee tosissaan nälkää, ruokajonossakin viimeisenä.
Presidenttiehdokkaiden takapuoli vielä pyyhkimättä, puolisotkaan ei suorita toimenpidettä, äänestän puhtaan valkoista tyhjää äänestyslipuketta, joka on paras kolmas vaihtoehto ja puhtain.
Peffaa voi pyyhkiä äänestyslipukkeella, sillä lähtee paras palaute vaaleista.
Varo viiltoja
Presidenttiehdokkaiden puolisot työperäisiä maahanmuuttajia? Persut hyväksyvät ilman välikysymystä maahanmuutosta ja taustoista.
Kokoomuslaiset käyttävät Aasialaista työvoimaa marjojenkin keruuseen ilman palkkaa.
Kokoomuslainen pääomasijoittaja katsoo pörssikurssit ja seuraa, että kuinka nopeasti kokoomuksen kurssi vajoaa pörssissä.
Kokoomus tulee tippumaan alaspäin korkojen kera.
Suomi ei ostanut Ruotsalaisia hävittäjiä, koska niillä lentäminen on iliman pilluuta ja Ruotsin homot lentävät niillä.
Ruotsin hävittäjä Saab eestä ja takkaa.
Ruskea reiän ritareita molemmat ehdokkaat, Aleksi myös. Kolmen ärrän miehiä.
En nuole molempien Presidenttiehdokkaiden takapuolta, sitä varten heillä ulkomaiset puolisot.
Kokoomus suorittaa usean miljardin euron sopeuttamistoimia. Kerää duunareilta, köyhiltä, eläkeläisiltä, sairailta ja vanhuksilta ne rahat Valtion kassaan. Sitten Kokoomus lähtee niillä rahoilla ilmastokokoukseen tuhlaamaan niitä rahoja. Lennot, majoitukset, Vip-palvelut usealle päivälle. Kokoomus Syö köyhempien ruisleipää.
Kokoomuslaisilla ovat valtavat rahapussit, joihin keräävät köyhempien eurot. Iso Valtion salkku, johan voi kerätä kaikki Suomen eurot terveydenhoidosta alkaen. Pappa ja mummo joutuvat sairaalapäivystykseen menemään 200 kilometrin päähän. Ajattele omaa eläkeaikaa ja vanhuutta.
Numeroa pienemmät mustat kengät sopivat kokoomuslaisten jalkaan, turhaan hyppää isoihin mustiin saappaisiin, jotka pyörivät jaloissa tyhjää kuitenkin.
Kyllähän Kokoomus vedättää Persuja mennen tullen. Oli niin kova hinku hallitukseen tultiin vaikka annettiin jämä ministerien paikat. Kokoomus haali kaikki painavimmat salkut.
Perinne on aina ollut että toiseksi sijoittunut puolue saa valtionvaraministerin pestin.
Aikoinaan Soini lusmuili tuosta irti ja sai ulkoministerin salkun ja Orpo rahaministeriksi.
Stubbista saamme kelpo pressan, äänestin häntä kummallakin kierroksella.
Kokkare tippuu WC-pönttöön, sitten hieman WC-paperia ja sitten voi huuhdella kokkareen viemäriin. Kokkareet voi vetää helposti alaspäin.
Vaalien jälkeen Kokoomus aloittaa työt juustohöylällä. Leikkaa joka paikasta euroja, maataloustukijakin leikkaa, ainakin kokkareet lupasivat leikata niitä.
Milloin alkaa loppuunmyynti kokoomuksessa? Odottelen sitäkin innolla. Välikysymys.
Kokkareet laittoivat 200 miljoonaa euroa suunnittelurahaa Perämeren Merenkurkun tiehankkeeseen Ruotsiin. Suomen rappeutunut ja korjausvelkaantunut tiestö ei saanut mitään. Tunnin junakaan Etelässä ei toisi yhtään pysyvää työpaikkaa vuosikymmeniksi valmistuessaan.
Teollisuuteen, uusiin teollisuuslaitoksiin, etenkin vientialojen teollisuuteen pitäisi saada investointeja, vaikka riskilläkin, ne voisivat tuoda työtä vuosikymmeniksi.
Kokkareet haluaisivat työperäisellä maahanmuutolla polkea palkkoja alaspäin.
Kokkareet myyvät kalliita lääkäri-hoitajapalveluita isoina yhtiöitä julkisen terveyden- ja hyvinvointialueiden sairaaloille ja terveyskeskuksille. Kokkareet toimivat lääkäri-hoitajayrittäjinä veronmaksajien ja kuntien rakentamissa tiloissa.
Kokkare lääkäri-hoitaja yhtiöt myyvät terveydenhoitopalveluitaan julkisen hyvinvointialueiden tiloissa kalliilla rahalla veronmaksajille. Aivan kuin yksityinen prostituoitu menisi myymään seksiä sairaalan tiloihin.
Yksityinen lääkäriyhtiö laittaa jalan pakettiin julkisen terveyden- ja hyvinvointialueen sairaalassa ja laskuttaa yhtiönä kalliisti julkista terveydenhuoltoasemaa, vaikka käytti julkisia tiloja ja välineitä.
Semmonen on Marinin sotemalli.
Vaalien jälkeen Kokoomus leikkaa miljardeja euroja kansalaisten, kuntien, terveysasemien ja sairaaloiden kukkarosta. Konkurssiin menevät sairaalat ja terveysasemat julkisella puolella. Kohta pakko vähentää terveydenhuoltoalan työntekijöitä, vaikka kysyntä on kasvavaa. Suuret ikäluokat kohta eläkkeellä kaikki ja sairastelevat vanhuuttaan. Kohta vuosien odotettavissa ollut eläkepommi pamahtaa kovasti, suurimpia väestönosia eläkkeellä. Työtä tekevät ikäluokat pienempiä.
Purra luki juuri madonluvut, jopa 3 miljardin lisäleikkaukset. Minä kuuntelin tarkkaan kun MTV:n toimittaja kyseli mistä leikataan. En kuullut yhtään kohdetta joka olisi kohdistunut varakkaampien kukkarolle.
Solidaarisuus veron alarajaa ei lasketa. Palkansaajien ja yritysveroihin ei puututa.
Listaamattomiin ei kajota. Verotusta nostetaan, ilmeisesti muuta nostetavaa ei ole kuin arvonlisävero joka taas iskee köyhempiin.
Kylmää kyytiä tulee.
Eiköhän tämä jo riitä.
https://www.verkkouutiset.fi/a/graafi-paljastaa-hyvatuloiset-maksavat-suurimman-osan-tuloveroista/#fedc2651
Aleksei ( Алексей ) ON hötkyilijä, joka puhuu ennenkuin ajattelee, eikä ollut ensimmäinen kerta. Ei jatkoon.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d71567de-c711-4311-a4f8-f998d496bb45
Juu, puuttuu presidentiltä vaadittava harkintakyky ja vakaus. Melekonen tuuliviiri.
Korttipelissä Aleksi joutuu tuppeen.