TOKIOSSA KÄYNEITÄ?

Nella

Heipsis!
Meillä on koneen vaihto Tokion Naritassa tuossa marraskuussa,jossa meillä on aikaa välissä peräti 12 tuntia! Minua haluttaisi ihan hirveästi uskaltautua ulos terminaalista ihan pikkuisen katsomaan lähiympäristöä,mutta kaikki arveluttaa.
Nyt kysyisinkin,jos joku osaisi antaa ihan käytännön vinkkejä,ja miten löytää TAKAISIN lentokentän terminaalin,ettei myöhästytä koneesta?

Paljonkohan pitäisi vaihtaa jenejä tuoksi ajaksi?
Tiedän,että Japani on kallis maa.

Entä muut hommat,onko Tokion terminaalista kovinkin pitkä matka johonkin siihen lähikeskustaan,ja mitä taxit maksaa? Miten taxin saa taas keskustasta napattua,että pääsee takaisin lentokentälle?? Just tälläset asiat minua pelottaa.En haluaisi lähteä kovin kauas terminaalista,jotenka olisiko kellään tietoa,missä siinä olisi lähimmällä jotakin katsomista,vaikka onhan Japanin kulttuuri jo itsessään katsomisen arvoinen.

MITÄ MUUTA MINUN PITÄISI TIETÄÄ tälläisessä tilanteessa?? Olisin tosi kiitollinen,jos joku osaisi opastaa,edes jotakin!=)

Kiitos,arigato.

T.Nella

4

1087

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaan junalla
    • Docomo

      Lentokentalta suosittelen noin lyhyelle visiitille, Airport-limousine bussia. Hinta on 3000 yen suunta. Pois kannattaa jaada Shinjukussa ja samalta pysakilta takaisin. Busseja kulkee 20 minuutin valein ja matka kestaa n.1.5 tuntia (yleensa). Junat ovat hieman mutkikkaita kayttaa ensikertalaiselle, vaikkakin keisei-liner maksaakin muistaakseni 1940 yen/suunta.

      Shinjuku on Tokio pienoiskoossa. Siella on paljon kauppoja, ravintoloita ja se on yoelamaltaan paikkakunnan ehdoton ykkonen. Lisaksi asema on pelkastaan nahtavyys suomalaiselle, kulkeehan sen lapi paivittain vajaa 2 miljoonaa ihmista !!!

      Taksi on tosiaan kallis. Narita-Keskusta n.25000yen/suunta.

      Rahaa kannattaa vaihtaa sen verran kun luulee tarvitsevansa. Kortilla parjaa myos Tokiossa ihan mukavasti. Myos taksit hyvaksyvat kortin (varmista etta ikkunassa on visa-tarrat). Ja Japanin taksi on kokemukseni perusteella Aasian luotettavin !!! Kuten ihmisetkin !

      Tervetuloa, nihon e yokoso !

      • Nella

        Mukavaa kun sain noinkin tyhjentävän vastauksen,justiin tollaset ihan pikkuasiat,kuin bussiin nouseminen,voi olla ihan ylivoimaisia juttuja,ja joitten kanssa tyrii kaikkein eniten,kun menee vieraaseen paikkaan,ja varsinkin Japaniin,joka ei varmasti ole niitä maailman yksinkertaisempia paikkoja liikkua.
        Minä mailaan sinulle,jos vielä tulee jotakin mieleen,jos sitten ehdit joskus vastata.
        Siihen asti,mukavaa kesää sinne Japaniin!

        Matane.

        Nella


    • Sasae

      Voit myös ottaa Narita Express -junan joko Tokion tai Shinjukun asemalle, ja katsella ympärille. Shinjukun aseman ihan lähellä on helppo shopata. Tokion asemalta joutuu kävelemään 15 minuuttia sinne suurien tavaratalojen kadulle Ginzalle. Älä herrajumala ota taksia, sama jos ajaisit taksilla Tampereelta Helsinkiin.

      Toinen mahis on, että otat lentokentältä taksin Naritan shintopyhäkölle ja katsastat sen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      18
      3784
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      222
      3708
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      96
      2656
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      20
      2574
    5. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      29
      2312
    6. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2246
    7. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      18
      2238
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1946
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      58
      1778
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1611
    Aihe