Onko Temu luotettava? Onko kokemuksia siitä, että paketti ei olisi tullut perille tai Temu olisi varastanut tietoja. Olen kyllä kuullut molempia tapahtuvan, mutta vain jossain muualla kuin Suomessa. Mitä pitää huomioida, jos tilaa Temulta. Voitteko kertoa kokemuksia. Olen kuullut, että Teemulle ei pidä antaa mitään luottokorttitietoja tai muuta (Temun sovellus siis kai varastaa tietoja). Onko tämä totta?
Onko Temulta tilaaminen turvallista?
11
2628
Vastaukset
- Anonyymi
En itse ostaisi mitään osakkeita tuota kautta.
- Anonyymi
⭐️Klikkaa linkkiä https://temu.to/m/uvsr8ay9gpi ja saat💰100€ kuponkipaketin tai⭐️ syötä koodi tag68394 Temu apissa 💰saadaksesi 30% alennuksen ensimmäisestä ostoksesta!!
- Anonyymi
Ei ole todellakaan turvallista. Mulle riitti yksi tilauskerta ja nyt on perkele kortti lukossa kun ovat yrittäneet käyttää sitä kolminumeroista koodia toistuvasti väärin. Minä vähän mietin sillon kun tilasin että kannattaako ja olisihan se väliin pitänyt jättää. Minä en itse enää koskaan tilaisi tuolta yhtään mitään. Jos saan suoraan sanoa niin toi on sama kun antas varkaalle kortin ja sanoisi että ”älä käytä tätä”.
- Anonyymi00012
Kortin tietoja ei pidä ikinä antaa mihinkään nettikauppaan, tai palveluun, ne voidaan sieltä hakkeroida vielä vuosienkin päästä ja rikolliset ottaa asiakkaan piikkiin velkaa, kun korteissa on pitkä voimassaoloaika.
- Anonyymi
Turvallinen ja hyvä paikka! Suomalaiset työnantajat ovat haalineet jo vuosikymmeniä sitten työntekijöitä ulkomailta halvemman toivossa…. Miksi duunarit ostaisi myöskään kotimaista… samaa tmeun tavaraa tokmannin hylkyt täynnä mutta hinta on eri
- Anonyymi
Temustako nuo työntekijät on haalittu?
- Anonyymi
Tavallaan luotettava, eli saat tilatessa jotain paskaa, mutta et koskaan mitä haluat/olet tilannut
- Anonyymi
Uskon tuon, mutta vain jos itse olet saanut paskaa.
- Anonyymi
Tällä hetkellä on tilanne se että Kiinasta tulevaa tavaraa ei luovuteta jakeluun.
Asiaa on selitelty jos jonkinlaisilla verukkeilla, kaikki ihan keksittyä legendaa.
Mitä Temuun tulee, ei ole ollut mitään kieroa peliä koskaan. Ainut kierous löytyy nyt
tullista. Tavara ei lähde jakeluun. Viimeisin tilaus Temusta on seurannassa ilmoitettu menneen läpi tullin kuvioista ja se on luovutettu, vaan ei ole tullut vielä jakeluun.
Kirjoitan sitten jos tavara tuli ja kirjoitan myös jos ei tullut. Vahva epäilys on että lobbaajat ovat saaneet EU:n paniikki jarrutukseen. Hölmöä sinänsä koska eivät pysty näyttämään toteen ketkä ja mitkä kaupan sektorit ovat 'kärsineet' kilpailusta.
Totuus on se että kaikki mitä olen ostanut sieltä johtuu yksinkertaisesti siitä että
sitä ei suomesta löydy ainoastakaan kaupasta tai netistä. Joten päättele siitä mikä on kilpailu tilanne. Tai rehellisesti sanottuna, sitä ei ole. Jos taas mennään rahalliseen arvoon, sillä ei ole merkitystä jos joku maahantuo saman tavaran kaupallisen suomalaisen ketjun kautta. Vaan eivätpä tuo, mikään ei estä.
Kansanomaisesti ilmaistuna, kateus vie kalatkin vedestä. - Anonyymi00013
Hyvin on toiminut Temu ei mitään ongelmia.Olen tilannut paljon ja tilaan jatkossakin.Mitä järkeä on maksaa 10 kertainen hinta,täällä Suomessa, täsmälleen samasta tuotteesta.Tässä sen huomaa, kuinka ahneita,kauppiaat ja tukku portaat ovat Suomessa.Kyllä ovat mahtavat katteet kauppiailla,täällä sikamaisen verotuksen Suomessa.
Anonyymi-ap kirjoitti:
Onko Temu luotettava?
_________
Olen tilannut pari kertaa ja olen myös saanut sitä mitä olen uskonut tilaushetkellä saavani. Ei siis pettymyksiä, toistaiseksi.
Tilaukseni maksoin PayPal-maksunvälittäjän avulla, joka toimii myös kaupan takaajana. Siis, jos et saakaan sitä mitä tilaat voit kyllä halutessasi reklamoida ensin Temuun ja jos sieltä et koe saavasi oikeaa ratkaisua niin voit valittaa vielä PayPaliin. Itse olen hyödyntänyt PayPaliin valittamista parista eBay-ostoksestani. PayPaliin voi valittaa vielä 180 vuorokautta kauppapäivästä lukien. Tämä on pidempi aika kuin mitä nettikaupat yleensä tarjoavat.
PayPal-maksujärjestelmässä kuluttaja voi asioida niin, että hän tallettaa etukäteen rahaa (välittäjäpankin) tilille. Näin toimien PayPalille ei tarvitse antaa pankkikortti- ja tilitietojaan. Toiminta on turvallista ja selkeää kuluttajan kannalta.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2802898Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka482284Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1141723
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051654Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181- 551179