Siitä ei ole epäilystäkään. Sehän on TURHAKE. Kaikki on kepujen syytä. Kun turhaketta ei ole otettu ehdokkaaksi kuntavaaleihin. Pessimistinen ajattelu on syynä siihen.
Vuoden pessimisti
Anonyymi-ap
11908
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Niin. Kyllä arvio on oikea. Turhake on oikea pessimisti. Saa nähdä ottavatko turhakkeen kesän näytelmään. Eihän se uskalla.
Ja poju voisi tulla näyttelemään ylioppilasta,. Sen se osaa.
Turhake, ilman muuta. Ei kukaan muu pysty siihen.
Pojusta ei ollut mesähommiin, nyt keplottelee muka taksihommissa, surkeaaa.
Rakentavaa yksinkeskustelua
Ottaako pattiin. ? Turhake.
Trolli
Nante oli päässyt heinärengiksi naapuriin, jossa vähän iäkkäämpi isäntä teki heinää nuoremman vaimonsa kanssa.
Istuttiin tauolla tuuhean kuusen alla, kun Nante sanoi, että hän nousee tuonne kuusen latvaan katsomaan miltä se Paljakka sieltä näyttää.
Kuusen latvasta Nante tiiraili ympäri avaraa maisemaa, kunnes kurkisti alas:
-Hei minusta näyttää, että te naitte siellä-Eikä naijja, huusi isäntä vastaan
Kotvan perästä Nante katsoi taas alas ja huusi:
-Kyllä se näyttää, että te naitte siellä
-Ei naijja, kuka se julukisella paikalla naisi, vastasi isäntäKun Nante tuli alas, isäntäkin halusi nousta maisemia katsomaan.
Kun ukko pääsi latvaan, Nante löysäsi housunsa ja alkoi humputtamaan emäntää kuusen juuressa.
-Kyllä se tosiaan täältä kahtoen näyttää siltä, että siellä alhaalla naijjaan, totesi isäntä
Mutta mitenkä se menikään Nantella Ukkohallan tansseissa?
Muuan etelän nainen kiinnostu Nantesta. Tietysti miehekkäät miehet vetävät kärpäspaperin lailla vastakkaista sukupuolta.
Kun Nante lähti saattelemaan neitoa järven takana olevaan mökkiin, loihi neito lausumaan arvioita miehistä. Neito sanoitti asian niin, että hän kykenee arvioimaan rakastajan kykyjä jo siinä vaiheessa kun urho työntää avaimen ulko-oveen. Jos urho tunkee hätäisesti ja väkivalloin avainta lukonreikään, se kuvastaa urhon epäkelpoisuutta. Jos taas urho asettelee avaimen hellävaroin avaimenreikään ja kääntää hillitysti avainta, on urho tällöin jo soveliaampi. Nante kuunteli ja asteli neidon kanssa vieritysten kohti kolmatta vaiko jo neljättä avenjuuta.
Sitten neito kääntyy Nantea kohden ja kysyy. Kuinka herra Nante avaa oven. Nante vastasi neidolle. Nuolen ensin lukon ja sitten asetan avaimen reikään.
Nantehan sitten ilmestyi tuon edellä kerrotun neitokaisen eteen apposen alasti ja lausui:
-Tässä on 120 kiloa silkkaa tynamenttia
-Olehan sitten varovainen, näyttää tuo sytytyslanka olevan aika lyhyt, vastasi tyttö
Turhake näyttää olevan sekaisin, kun kirjoittelee tuollaista. Kaikkea se tuo valehtelu tiettää.