Opiskelukäytäntö

Kurssin ajatusten soveltaminen käytäntöön

Kysymys [Liz Cronkhite](https://www.facebook.com/liz.cronkhite?__cft__[0]=AZXyqS8zi2mtHH2Xph0KXdzTKr5vF985fHor3Drh_oQz7LdvYAwqhGujUlWPtWiX-65UlcAKSMaYlX6ziH0w2TSg8XIm-TidW3CiJe0agPhL3xvfvUoohl6qFBpn_wuWjFQ&__tn__=-]K-R)n uutiskirjeessä 26.10.2012:

Riittääkö se, että järjellisesti hallitsee kurssin ajatukset?

...Olen lukenut, että jos ottaa tehtäväkseen Kurssin opiskelun akateemisesti, tarkoituksena hallita Kurssin ajatukset, niin tulee epäonnistumaan…Olen mukana opintoryhmässä, jossa mielestäni olemme tekemässä juuri tällä tavalla.

Vastaus:

Ihmeiden Oppikurssin tarkoituksena on soveltaa sen ajatukset käytäntöön, ei pelkästään ymmärtää sen ajatuksia.

”Tämä ei ole ideoilla leikittelyn kurssi, vaan kurssi, jossa opetetaan, miten ideoita sovelletaan käytäntöön” (T-11.VIII.5.3)

”Tämä Kurssi on hyvin selvästi määritellyt päämääräkseen sinun onnesi ja sinun rauhasi.” (T-13.II.7.1)

Tämä päämäärä voi olla kokonaan poikkeava siitä, mikä sinun tavoitteesi Kurssin opiskelun suhteen on ollut. Onnistumisen tai epäonnistumisen mittapuuna kaikissa pyrkimyksissäsi on se, mitä olet itse asettanut tavoitteeksi. Jos tavoitteesi on pelkästään järjellisesti ymmärtää Ihmeiden Oppikurssin käsitteitä, niin yksinomaan Kurssin opiskelu voi riittää sinulle päämääräsi saavuttamiseen.

Mutta jos päämääräsi on pysyvän onnellisuus ja rauha, mikä on Kurssin tarkoittama lopullinen päämäärä, niin silloin sinun tulee panna Kurssin ajatukset käytäntöön, voidaksesi saavuttaa tämän päämäärän.

Jokainen Kurssin opiskelija aloittaa opiskelun pelkästään järkiperäisenä, intellektuaalisena harjoituksena. Tämä johtuu siitä, että kun olet samaistuneena egoosi (persoonalliseen itseen), niin pelkäät sitä mitä Kurssi opettaa. Kurssi opettaa, että tie rauhaan on tulemista tietoiseksi todellisesta identiteettisi Jumalallisuudesta (Totuudessa) ja vapautuminen egoon samaistumisesta.

Siksi opiskelu tuntuu aluksi siltä, että sinun olisi vapauduttava siitä ainoasta identiteetistä, jonka luulet tuntevasi, mikä tuntuu samalta kuin kuolema. Tästä asiasta lukeminen tai sen ajatteleminen eivät poista sinun väärää samaistumistasi egon kanssa ja siksi tuntuu turvalliselta opiskella Kurssia niinkin pitkään, ilman että alat soveltamaan käytäntöön sen ajatuksia.

Opiskeluvaihe näyttää kestävän 5-10 vuotta, olen kuitenkin tavannut opiskelijoita, jotka ovat jääneet tähän vaiheeseen vielä paljon pitemmäksikin ajaksi. (Itse olin siinä 15 vuotta). Tämä vaihe ei kuitenkaan ole ajanhukkaa.

Kurssin rakkaudellinen viesti karsii pois väärinkäsitykset ja Jumalan pelon. Voit ottaa ensimmäiset askeleesi kurssin käytännön toteutuksessa kutsumalla Pyhää Henkeä (Totuuden Opettajaa) mieleesi olemaan mukana opiskeluissasi. Tämä on tarpeellista kasvaaksesi tietoisuudessa sisimmässäsi olevasta Jumaluudesta ja voidaksesi alkaa siirtämään samaistumistasi pois egosta.

Alat vähitellen saavuttamaan opiskeluissasi kohdan, jossa tajuat, että niin paljon kuin ymmärrätkin Kurssia, et kuitenkaan vielä ole rauhan tilassa. Tämä on kohta, jolloin olet todella halukas käytännössä soveltamaan Kurssin ajatuksia jokapäiväiseen elämääsi. Kurssin ajatusten käytäntöön soveltaminen merkitsee sitä, että käytännön soveltamiseen liittyvät ajatukset tulevat sisimmässäsi olevalta Pyhältä Hengeltä. Tällöin alat kokea menestystä, jos olet asettanut pysyvän rauhan ja onnellisuuden saavuttamisen päämääräksesi

1

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

        Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
        Maailman menoa
        48
        6137
      2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

        Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
        Maailman menoa
        313
        5085
      3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

        samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
        Maailman menoa
        160
        4854
      4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

        Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
        Maailman menoa
        137
        4666
      5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

        Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
        Maailman menoa
        20
        3890
      6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

        Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
        Asunnot ja asuminen
        20
        2416
      7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

        Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
        Suomalaiset julkkikset
        3
        2188
      8. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

        Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
        Ikävä
        24
        1815
      9. Romanttinen ystävänpäivä?

        Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
        Ikävä
        73
        1782
      10. Kaisa Juuso eroaa

        Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
        Perussuomalaiset
        220
        1512
      Aihe