Lintujen ruokintapaikat, lahti

Anonyymi-ap

Lintujen viralliset talviruokintapaikat ovat Lahden kaupungin alueilla vesilintujen ruokintapaikka Joutjoen suulla Lahden Polttimon kohdalla sekä metsälintujen ruokintapaikat Kariniemen metsässä, Linnaistensuolla ja Luhdanjoen lintutornilla.

Pikkulintujen ruokintapisteiden (roikkuvien ruokinta-automaattien) sijoittaminen kaupungin luonnontilaisille alueille on mahdollista, mikäli huolehditaan paikan siisteydestä eikä vahingoiteta puustoa tai muuta kasvillisuutta. Lintujen ruokinta on järjestettävä niin, etteivät ruokintapaikalla vierailevat linnut pääse tahraamaan ulosteillaan piha-alueita, lasten leikkipaikkoja tai muita oleskelupaikkoja.

https://www.lahti.fi/uutiset/lintujen-talviruokinta/

Pakkanen taas kiristyy, auta.

13

886

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kävin siellä polttimon sulalla kahden maissa niin oli varmaan tuhat sorsaa. Aika komeaa ja ruokaa tarvitsevat paljon.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tänä talvellä ruokkiminen on sitten kiellettyä kun sataman päällikkö niin halusi. Tyhmää kun siellä on ruokittu lintuja vuosikymmeniä.

    • Anonyymi

      Onko Lahdessa kaikkialla kielletty sorsien ruokinta. Mahdotonta! Tuhat sorsaa jotka tottuneet talvehtimaan! On järjetöntä tämä hysteria liittyen sorsiin. Pahentunut samassa suhteessa kuin ihmisten ongelmat ja ihmisen maailmaa tuhoava käytös pahentunut. Sijaiskärsijöinä viattomat linnut.

    • Anonyymi

      Linnut jää suojaan ampumiselta! Tietopaketti:
      19 tuhatta metsästäjää kaataa viljaa 400 kiloa per pää luontoon vuodessa. Juuri nyt meneillään.
      Muuttoaikana eniten. Vuoden loppuun lahtaus.
      Löysin tutkimuksia ettei ole viitteitä että talvehtimissuliin( taajamiin) jääminen ole yhteydessä ruokintaan siellä vaan ilmastonmuutos pikemmin syy että talvehtimisalueet yhä enemmän pohjoisia.
      Oma johtopäätös: tullaan turvaan koska sinisorsa on suosituin riistalintu.
      Jos olisin sorsa jäisin paikkaan missä ei lahtaajia kuhise puskat.
      Oletukseni: tämä pyrkimys häätää sorsat muuttomatkalle johtuu siitä että
      heikentää saaliin saantia tappohulluilta.
      Ilmastonmuutoksen myötä tulee jäämään yhä enemmän muitakin muuttolintuja tänne. Asia on hyväksyttävä.

    • Anonyymi

      Lisäksi suomi on salametsästystä täynnä..
      jäävuoren huippu Savon tapaus jossa systemaattinen murhaajajengi ollut vuosikaudet..
      Itä- Suomesta varsinkin jatkuvasti myös suojeltujen lintujen ampumisista uutisia.

    • Anonyymi

      Polttimon sulalla, siinä Niemen satamassa Joutjoen kohdalla saa taas ruokkia sorsia. Kieltokyltit hävisi, joku tuli järkiinsä.

    • Anonyymi

      Kiitos paljon. On ihana uutinen. Toivon mukaan asia tajutaan Kajaanissa!
      Katsokaa Kajaani suomi24.
      Ja on adressi netissä jonka voi allekirjoittaa, vetoomus lautakunnalle joka kielsi ruokinnan.
      " Kajaanin nälkääntuomitut sorsat--"
      Allekirjoittakaa!

    • Anonyymi

      Heinolassa ei olla tultu järkiin..
      äänestys 22- 20 kiellon puolesata.
      Vaikka ei tauteja eikä rottaongelmaa. Hoidettu ruokinta asianmukaisesti kauralla ja keskustan ulkopuolella.
      Olisi saatava sielläkin päättäjät heräämään.
      Huonoa mainetta, lintutalokin siellä.

    • Anonyymi

      Osaako sorsat siirtyä Heinolasta Lahden ruokintasulaan?

    • Anonyymi

      Kaupunki toi jyvälaatikon polttimon sulalle joten kaupungin sorsat saa jyviä kaupungin puolesta. Todella iso kiitos siitä kaupungille samoin kuin vapaaehtoisille ruokkijoille. Emme onneksi ole Kajaani tai Heinola.

    • Anonyymi

      Tämä on niin mahtavaa miten Lahdessa toimitaan kun vertaa moneen muuhun kapunkiin. Kiitos kiitos.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe