Ajaako kommunistit näitä lakkoja, että saataisiin valtakunnan asiat sekaisin. Sitten olisikin helppoa tehdä Leninit ja ottaa kommunistihallinto käyttöön. Siihenhän kommunistit pyrkivät niin kauan kuin SKDL:ssä oli taistolaisia. Tai näin ainakin Arvo Poika Tuominen (ent. kommunisti) selosti kommunistien pyrkimyksiä vielä 70-luvulla.
Poliittiset lakot kiellettävä
Anonyymi-ap
58997
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 58
Vanhimmat
Työtä tekevä väestö haluaa pitää vain toimeentulosta huolta. Eivät ne kommunisteja ole. Natsipersu vain provosoi.
Mikä se Purran ja Orpon työkokemus on?
On ikävää ettei sinulla ole kumpaakaan vanhempaa, koita pärjätä "nesteangsti".
Aivan. Olen Akavalainen ja vahva puolustus lakkoja kohtaan. Johan me osittain aloitimme mekin. Tuo typerä persu voisi mennä vaikka ulos päätään selvittelemään joka aloitteensa mukaan täällä rauhaa yksinään.
Orpo pukumyyjä ,Purra hampurilaismyyjä
Ja taas niin persua ,että jotta.
Jep ! Petosjytky.. oman maan köyhät petettiin. . .
Näin kävi. Persut kuolee sukupuuttoon ennen kuin hallitusohjelma on maalissa.
Rydman siirtyy takasin kokoomukseen.
Vasemmisto on aivopesty ja he pyrkivät saamaan epävakautta vallitsevaan tilanteeseen, ei heistä ole yhteistyöhön, ei ole koskaan ollut.
Hahahahahaaaa.
Stub 8
Haavisto 10.
Jutta 4. %
Ketään ei jätetä.
Hallitus on jo laittanut valtakunnan asiat sekaisin , nyt kaadetaan tämä sairaalloinen hallitus.
Toivon että RKP sen tekee. Ainoa järjen häivähdys heillä.
Marinin hallitus laittoi sentään Nato-asiat oikeaan valoon. Sotehan nyt meni aivan päin prinkkalaa eli sekaisin, kustannusten nousua ei haluttu arvioida tai siitä ei ainakaan kerrottu kansalle. Nyt sitten voidaan haukkua Orpon hallitusta, vaikka sillä ei ole osaa eikä arpaa Sote-uudistuksesta.
Joko sinä Akavalaisetkin luet kommunisteiksi ,sillä hekin lakkoilevat. Voisit persu pitää turpasi kiinni ,jos et mitään ymmärrä. Vai oletko johtavassa oleva ,vai viinaa kuittaavat luuseri ? Duunareitten asemasta et näytä ymmärtävän mitään.
Juuri näin. Kannatan lakkoa ,ja en ole kommunisti ,joita ei olekaan kyn mielenterveydestä kärsivien persujen päässä.
Nyt kaikki kipinkapin allekirjoittamaan hiekkaa vassarien lois-rattaisiin. https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/13148
Jos Suomessa on demokratialla valittu eduskunta niin miks vasurit ei sitä ymmärrä? Jos politiikan verukkeella voi tehdä mitä huvittaa niin eiköhän pääoma voisi tehdä aluksi vaikka työsulun niin ei tarviis sitten olla tehtaan portilla lakkovahteina näiden henkisesti kieroon kasvaneidenkaan..🤣🤣
Äänestämällä valitut edustajat jotka valehteli !!
Ranskassa ja Belgiassa osaavat osoittaa mieltään hallituksia vastaan
Kyllä työntekiän on saatava pitää eduustaan kiini.Elin kustannukset nousee.Työ pitäisi tehdä ilmaiseksi.Orpo joutaa Purran kanssa pellolle hallituksesta.
Onko yrittämisestä ja valtion rahojen säästämisestä mitään ymmärtämätön kaupankassa Marin parempi hoitamaan asioita? Vasureiden yhteiskunnan kehittäminen ei ole muuta kuin virkamieskoneiston lisääminennja jonniijoutavista valittaminen se pääasia. Onko vasurit milloinkaan luoneet esimerkiksi tuottavia työpaikkoja. Ei ole! Ne on vaan pitäneet meteliä ja suuvaahdossa huutaneet jos joutuu jossain vähän venymään. Hyvästi Suomi Oy jos olisi vasurivetoinen demokratia aina Suomessa
Purran työkokemus 0v 0kk 0pv
Kyllä Sairaanhoitajilta sunnuntaikorvaus ja lisät pois tienaavat muutenki liikaa..Hyvä Pääministeri Orpo nyt loppu liikamaksu.
Lähinnä naurattaa nää keltaiset liivit päällä pönöttävät lakkovahdit tehtaan portilla. Mä vedän pääomalla siitä ohi niin ne nieleskelevät kiukkua pölyn kera.🤣
Kummaa ajattelua.
Eka kitisette esson baareissa että Suomalaiset on lammaskansaa kun ei lakkoile niin kuin Ranskassa , ja osoita mieltään heilennysten takia.
Sitten kun lakkoillaan, niin kitisette että halituksen päätöksiä vastaan ei saisi mieltään osoittaa.
Hitto että työ ytk:n jäsenet olette sekaisin 😂😂
Ymmärrettävästi ihmiset lakkoilee, kun hallitus yrittää sanella työehtoja.
Ytk.n jäsenmäärä noussut aika hurjasti alkuvuoden aikana, miksiköhän?
Ihmiset ovat pääseet helpolla.
Mitä helvettiä hallitukselle kuuluu työläisten edut?
Ne edut mitkä on ansaittu ovat työnantajan ja työntekijän välisiä asioita.
Työeläkkeet maksetaan eläkekassoista ei valtion rahoista.
Tämä porvarihallitus rahapulassaan on ottamassa kaikilta muilta ,mutta ei isotuloisilta joiden etuja vain lisätään ja tavallisilta ihmisiltä ja työläisillä viedään kaikki.
Että saadaan uusia työpaikkoja sanoo Orpo.
Miten niitä saadaan sitä ei tiedä kukaan.Eivät edes itsekkään .
Tämä hullu hallitus nyt on kertakaikkisesti saatava kaadettua.
Samaa mieltä
http://www.e-pages.dk/ilkkapohjalainen/1425/article/1983353/3/1/render/?token=6d8fb00495ee9bc409aad444b59bfbc0&vl_app_id=fi.ilkkapohjalainen.areader&vl_app_version=1.19.0&vl_platform=android
Sosialistit ja koko vasemmisto ajaa yhteiskuntaa 1918 mallin mukaisesti Suomea sekasortoon.....ja siinä käy huonosti teille. Ja kaikki tämä niskoittelu ja uho on sitä kun teidän kannatus on tippunut huimasti. Olette itse ja teidän toimet viime hallituskaudella ovat seurausta sille.... SUOMEN KANSA EI HALUA VELKAVANKEUTEEN !!
Vasemmisto hallitus ei tietenkään leikkaa, se antaa velkarahalla ns.hyvinvointia ja koettaa kynsin hampain olla mieliksi. Eihän kenenkään yksityishenkilön budjettikaan kestä ylivelkautumista..?
Ja ei demari tai vasuripäättäjä kehitä yhteiskuntaa, se syö vaan sitä.!!
Purran työkokemus 0v 0kk 0pv
No koetappas vasuri itse päästä eduskuntaan...ei sulla oo mahiksia kun sinusta ei muuhun ole kuin hakemaan tuota Purra-mandraa..🤣🤣
Reppanoitahan te olette kun ette edes itse pysty omia sopimuksia neuvottelemaan, yrittäjinä kaatuisitte muutamassa kuukaudessa..🤣🤣
Purralla ei ole minkäänlaista talousasioiden koulutusta eikä hän ole tehnyt päivääkään oikeaa työtä on täysin epäpätevää ministeriksi.MOT
Sanansa syönyt hienosto nainen,persujen valepukupäällä onnistui kahmimaan itselleen puolueen puheenjohtajuuden ja nyt valtionministerin paikan.
Persut on todella tyhmiä (suurin osa) täysin kölinalta vedettävää porukkaa.
Nyt siitä kärsii koko Suomi.
Niin se taas lakkoaalto koitti ja kohta ei ole sitäkään vähää duuneja tarjolla näille loiseläjille.
Kannattaa aluksi tutustua faktoihin.
https://www.pam.fi/artikkelit/faktoilla-lakkokeskusteluun/
Koivurannankuskit ei lakkoile.Ovat niin nuijia että eivät vaadi ylityö korvauksia.
Onneks on kunnon työntekijöitä eikä liiton höynäyttämiä reppanoita..
Äänekoski ja Suolahti on punaisuudessaan häprätahra Suomessa.🤣🤣🤣
Jopa yrittäjiä on vilskahtanut väärälle puolelle, ja niiden autoissa on enemmän pyöriä kuin henkilöautossa..🤣🤣ja saattaa olla moniakselinen kärrykin perässä..?😅
Rupeaa se Persunkin ääni muuttumaan kun jää sairaslomalle ja ei saa siitä palkaa kun vasta neljän omavastuu päivän jälkeen.
Lakot kielettevä.
Meijän ytk liitosssa ei lakkoilla 👍 liittykää ytk. Parhaimmat edut ja parempata palakkaa paikallisesti neuvoteltuna.
Vain alle 100€ vuojessa, ei oikeusapua kun sitäkään ei tarvita ku voijaan paikallisesti sopia pomojen kanssa laittomat irtisanomiset niin ei tuu työntajalle rangaistusmaksuja
Ytj on persujen kassa.Otetaan vaan hyödyt irti mutta itse ei tehdä mitään.
Jos on yhtään omaa ajatuksen juoksua niin YTK, mutta jos vetämätön lapamato ja vötkyilijä niin pysy ihmeessä siellä vasurien kirjoilla..🤣🤣🤣
Purran työkokemus 0v 0kk 0pv
Sinun työkokemuksesi samaa luokkaa.
Mää ainakin oon YTK liitossa. Ei tarvi lakkoilla, ja työnantajat maksaa meidän työttömyys päivät
Olet epävarma itsestäsi, kun tarvii tuollaisiin kuulua.
Purra eli 2004 - 2016 sossuntuilla
Persut yhteiskunnan syöpäjörjestö.Onneksi kansa herää ja Puralle tulee lähtö ministerin paikalta.
Mielenkiintoista ja vihamielistä tämäkin kommentointi. En ikimaailmassa ole äänestänyt persuja, vaikka olen jo yli 50 vuotta ollut äänestämässä. Olen joskus äänestänyt Esko Ahoa presidentiksi, ei päässyt. Joskus olen äänestänyt E. Rehniä, ei päässyt. Heidi hautalaa äänestin kerran Mepiksi. Niinistöä olen äänestänyt 6 kertaa, paras presidentimme, mitä muistan. Tuo kommunisteihin viittaukseni juontaa luettuani Arvo Poika Tuomisen (demari) kirjan vuodelta 1971. Kirjasta jäi mieleeni, miten entinen vallankumouksellinen kommunisti oli viime sotien melskeissä kääntänyt takkia ryhtyi sosiaalidemokraatiksi. Kirjassaan hän haukkui kommunistit ja siitä etenkin taistolaisten joukon, joita oli oli paljon joissain ay-joukoissa. He olivat aina hylkäämässä neuvotellut työehtosopimukset ja he olivat aina valmiita lakkoon ja sekoittamaan yhteiskunnssa järjestäytyneet olosuhteet ja aiheuttamaan kaaosta. Eikö ay-liike toimi tänä päivänäkin juuri noin. Eli onko nämä joukot kommunisteja, jotka koittaa saattaa maamme kaaokseen. Demokratian kautta saatu hallitus yrittää saada ay-liikkeenkin järjestykseen.
Kristillisten tasajako: Varakkaille varat ja kansalle luut.
Patruunamalli, eli komentotalous kiellettävä.
Miten Rydmanin alaikäisiin sekaantumisen tutkinta on edennyt?
Rydman on jatkossa luvannut tutustua vain 16v, tai sitä vanhempiin.