Moi
Mikähän tv:ssä voisi olla vikana?
-Normaali käynnistys kaukosta ei käynnistä tv:tä mutta kun otan virtajohdon pois seinästä hetkeksi ja käynnistän tv:n virtanapista tv:n takaa, tv käynnistyy joskus, yleensä ei ensimmäisellä yrittämisellä, tällöin joudun ottamaan virtajohdon taas seinästä, odotan muutaman sekunnin, johto takaisin ja virtanapista tv:n takaa uusi yritys.
Tv tällöin lataa uusiksi android käyttöjärjestelmän ja monesti tulee päälle.
Välttämättä ei tv:n takaa tarvitsisi edes käynnistää, eli johto seinästä, odotan hetken ja takaisin ja käynnistys kaukosta, oletin vain aluksi että onko kauko rikki mutta tuskin ei.
Sony 55", noin 7-9 vuotta vanha.
-Kiitos
Sony tv, ei tahdo lähteä päälle
10
1682
Vastaukset
- Anonyymi
Koeta seuraavalla kerralla kun irrotat sähköjohdon odottaa ainakin minuutin ilman sähköjä ja sitten johto taas kiinni
- Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18262618
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Tehdasasetusten palauttaminen saattaa auttaa. Itsellänikin on vuonna 2015 ostettu 55-tuumainen Sony-tv, jossa on koko ajan esiintynyt kaikenlaisia häiriöitä, ei kuitenkaan täsmälleen kuvaamasi kaltaisia.
Viime kesänä televisioni yhtäkkiä kieltäytyi käynnistymästä ensimmäisellä yrityksellä, mutta lähes aina käynnistyi toisella napin painalluksella, joskus harvoin vasta kolmannella. Tehdasasetusten palauttaminen ei auttanut.
Muutama viikko sitten televisio yllättäen kuitenkin alkoi käynnistyä ensimmäisellä yrityksellä. Tämän hetkinen erikoisuus on, että kaukosäätimen TV-nappi ei tuo ruutuun mitään tv-kanavaa vaan hdmi-sisäänmenon, johon olen liittnänyt bluray-soittimen. Sama tapahtuu, jos valitsen tv:n katselun Action Menusta. Noh, tästä ei haittaa ole. Toki tv:tä pääsee katselemaan muillakin tavoilla, vaikkapa painamalla jotakin kanavanumeroa kaukosäätimessä.
Paljon muutakin sekoilua on vuosien mittaan esiintynyt. Sonyn televisiot ovat raakileita. - Anonyymi
Isällä oli hieman samanlainen ongelma oman tv:nsä kanssa, syylliseksi paljastui kaukosäädin, joka veteli viimeisiään. Uudella kaukosäätimellä ongelma poistui.
Kannattaa kokeilla vaikkapa puhelimen kameralla katsoa syttyykö kaukosäätimen infrapunalähetin kun kaukosäätimen nappuloita painelee. Silmä ei tuota valoa näe, mutta puhelimen kameralla tuon näkee.- Anonyymi
"Uudella kaukosäätimellä ongelma poistui."
Itselläni on jo kolmas kaukosäädin käytössä. Ongelmat eivät ole poistuneet.
- Anonyymi
Virtalähteen loppuunkuluneet kondensaattorit voi aiheuttaa käynnistysvaikeuksia. Sähköiskuvaaran vuoksi niitä ei pidä mennä itse vaihtelemaan jos ei tiedä tarkkaan ja varmasti mitä tekee.
- Anonyymi
"Sonyn televisiot ovat raakileita."
Kerronpa vielä lisäksi uusimmat temput. Pari päivää sitten Sony yhtäkkiä sammui oltuaan päällä noin 5 tuntia. Se käynnistyi uudestaan nappia painamalla niin nopeasti, että selvästikään kaikki toiminnot eivät olleet sammuneet.
Eilen televisio käynnistyi tilaan, josta pääsee YouTubeen, asetuksiin, uusien ohjelmien lataamiseen jne. Olin sammutanut television edellisenä iltana katseltuani MTV3:n urheilukanava ykköstä.
Tähän samaan tilaan televisio meni muutama viikko sitten, kun yritin lisätä äänen voimakkuutta. Kaukosäätimen kunnolla ei ole asian kanssa mitään tekemistä. Uusia erikoisuuksia ilmaantuu kaiken aikaa.- Anonyymi
Älytelevisiosi on menettänyt järkensä.
- Anonyymi
Jaa, tuleeko sieltä mitään. Nyt katson tietokoneen 27 tuuman näytöltä tätä, no joo, voihan sitä juutuupia katsoa älytelkkarillakin, ainakin teoriassa.
https://youtu.be/I3D7RmHWIlg- Anonyymi
Kyllä ihan käytännössäkin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi2075803Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1065670Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1924661Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa514073Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät613970Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali313596En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.331545Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1301420- 291139
Jotenkin tämä
tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭33990