Testasin kovalla pakkashangella (-20 c, olosuhde muuttumaton) parafinoituja ja siklattuja suksia, sama pari harjaamaton luisti 1 km hiihdon jälkeen paremmin kuin harjattu.
Lopuksi tein vielä vertailun vain sulatetulla parafiinillä , ei siklausta, ei harjauksia, yllättäen se liukui testissä parhaiten.
Onko suksien voiteluohjeissa hieman tulkinnanvaraa ja kauppamiesten lisää ?
Kyllä hanki tuntuu harjaavan suksenpohjan.
Harjaamisen tarve
13
383
Vastaukset 13
- Anonyymi
Kun ihan kisasuksesta puhutaan, ratkaisevaa on luisto 20 km kisassa ensimmäisen kolmanneksen jälkeen, kun kisaa aletaan ratkaista.
Tavalliselle hiihtäjälle se ja sama, liukuuko se sivakka metrin pari pidemmälle. Tutka on armoton ja sillä ratkaistaan maajoukkuetasolla valittava mälli tai tälli. - Anonyymi
Aloittaja ei maininnut mikä hiontasuksen pohjassa on alunperin. Jos pohjassa on vesikelin hionta niin siitä saa tosiaan pakkaskelille pertsoissa toimivan, kun vain parafinoi pohjan ja sikalaa, eikä vedä kuviota auki.
Ai miksi? Noh pakkaskelillä toimii hienompikuvioinen hionta eli parafiinillä saa tuossa esimerkissä vesikelin karkean kuvion ns. Piiloon, eikä suksi pure yhtä paljon.
Märällä kelillä/latupohjalla hionnan ja kuvioinnin roolikorostuu, koska liika vesi pitää saada suksen alta pois. Pakkasella vettä ei muodostu, jos hionta on väärä ja suksi ei sitten luista.
Kovilla pakkasilla taas ei välttämättä muodostu juuri ollenkaan vesikalvoa jolloin sileä pohja on ihan yhtä hyvä kuin mikä muu.
Luistelusuksissa tämä jippo toimii huonommin.
Pulveroinnissa norskit on jo ajat sitten huomanneet, että jumalaton suksen pohjan hinkkaaminen vain irroittaa siihen vaivalla sulatetut aineet. Eli rotoharja on pulverin turma. Harjaaminen on siis lähinnä vain parafiineja varten. - Anonyymi
Takavuosina täällä oli kiivas koulukunta, joka väitti, että suksi luistaa parhaiten vain siklaamalla, ilman mitään voiteita. Ne yritti myydä myös niitä kalliita siklaustarvikkeita. Onko tuo porukka jo hävinnyt kokonaan?
- Anonyymi
Toki jos suksilla on vedetty 10 vuotta ilman huoltohiontaa, niin kuzminilla saa kuolleen pinnan otettua pois. Etu on sitten parempi voiteen absorbtio +kuzminilla ei tule kummankaan ”sileä” pinta vaan jonniinverran mikrouritettu pintaa.
jokainen voi kokeilla miten pitkään voide pysyy pohjassa vuosituhannen alun suksissa, joilla hiihdetty paljon ja jos suksia ei koskaan ole hiottu. About 10 km.
Laskettelusuksia en koskaan harjaa, ainoastaan parafiini ja siklaus. Näin ne tekee myös puikkahuollossa. - Anonyymi
Fluoripitoiset liukastimet on syytä harjata, jos suksessa on kelunmukainen kuvio. Muutoin sekin on enemmän kuin turhaa.
Suksen liukuominaisuuden suurin määrittävä tekijä on suksi itse eli sen keliin soveltuvat painealueet ja nousut. - Anonyymi
Jos käyttää hiihto suksissa nestemäisiä luistoja, ei harjattavaa juuri jää, pelkkä korkkaus riittää, kun ei hulluna lotraa. Sama myös nappivoitelussa, harjaus melko turhaa, korkkaus riittää.
Laskettelusuksissa harjauksella ei ole mitään merkitystä, ellei sitten kisaa kelloa vastaan.
Mut koska mietaa aikoinaan puusuksia tuntitolkulla hinkkasi, niin samaa perinnettä pitää yhä ja aina jatkaa?
Harjaus on parafiinivoitelun ja pulverin jäämien varovaista poistoa varten, niitä kun ei oikein koskaan liian vähän voi laittaa.
Paitsi että Pulverinkin voi toki vain korkata pohjaan.
Ne jotka harrastaa käsikuviointia, niin kuvio on helpompi tehdä pehmeämpään parafiiniin, jota käytetään siis kannassa, missä vettä on enemmän, Keulassa voi olla sit vaikka kovempaa kamaa…- Anonyymi
ja lisäksi vesikelillä kannattaa sulattaa reilu kerros kuumavahaa ja varovainen siklaus! pehmeä vahakerrospohjassa luistaa paremmin, ei saa harjata niin luistaa pidempään,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ja lisäksi vesikelillä kannattaa sulattaa reilu kerros kuumavahaa ja varovainen siklaus! pehmeä vahakerrospohjassa luistaa paremmin, ei saa harjata niin luistaa pidempään,
Juu suksen kyljissä - jos omistaa visserit
- Anonyymi
-20 C ei luista enää mikään, ihan sama väittää mitä sinne siksenpohjaan laittaa ja noista nousuista sun muista ei tavan sukankuluttaja ymmärrä mitään.
Tämä havaittu 30 hengen hiihtoporukan kesken, joukossa Niiloja, kaikilla sama betonilla hiihto. Konevoima saattaisi auttaa, jokos se Hukka asentelee niitä moottoreita meidän kyllösten suksiin?
Vertakin ohennettiin Hullussa Porossa, ei homohessusta ollut luistoa tuomaan. - Anonyymi
-20 - vihree parafiini ja pakkaskelin suksi. Pakkaskelin hieno hionta. Luistaa minkä luistaa - jos on miljonäärin keltanen visseri, ei se luista sen paremmin kuin niilon jatsaritkaan
- Anonyymi
Aina harjaus, jopa pikaluiston jälkeen.
- Anonyymi
Joo saa harjata. Kokeileppa ilman. Saatat yllättyä, kun pelkästään korkkaat.
Itse harjaan enää kuumaparafiinin ja pulverin. Pulverin niin varovasti kuin mahdollista.
Ja sit jos jotain paskaa on lenkillä pohjaan tarttunu, niin harja siihen on hyvä.
Latu vie kyllä turhan irtotavaran mennessään pohjasta.
Pitäähän niitä rotoharjojakin saada jonnekin kaupaksi? Roton funktio on ollu vaan se että viimetingassa pitää voitelu vaihtaa ennen starttia. Ja viimetingassa ei välttämättä hyvä tule…
Mutta koulukuntia on yhtä monta kuin voidekauppiasta.
- Anonyymi
olet kyllä valehtelija! eii pidä paikkaansa
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1811505
- 841312
- 1041048
- 48879
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40773Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..9711Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83646Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.103602Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30586Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45557