Napsahtaakin jokaiselle ei voi paeta.
Järkevä aloitus
Järkevä aloitus
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Polttoaine veron nostaminen kannatan.
ShköVeroa korotetaan Ainoastaan SDP:n ja ÄnkyräVasemmiston ja Eritysesti MyrkynVihreiden talouksille !
- Ei Kenellekään Muille !
Dieseliin roima korotus haittavero lisä.
Näin siinä käy, dieselin veroa korotetaan ja tehdään ammattidiesel verohelpotus yrittäjille.
Sähköautojen käyttöveron korotus pöytälaatikossa odottelemassa parempia aikoja .
Ruuan ALV nousee 100% :n varmasti,,paljonko sitä ei kerrota.
Tupakka, sokeri näille tuntuva veron korotus samoin terveyskeskus käyntien maksu kallistuu rajusti.
Kela kyytien omavastuuta korotetaan varmasti.
Siinä tulevan vuoden anti tältä hallitukselta ja ensi vuonna sama kaava toistuu.
Nyt haetaan sitä rajaa hintojen korotuksilla missä kansalaiset alkavat kärsiä liikaa.
Metsäveron nosto
Auton ostoiltaan reilu korotus autoveron nosto.
Kuluttamisen verotus nostoon!!!!!!
Joka kuluttaa maksaa!!!!!!!!++
Ruoan alv nousuun.
Kannatan kaikki irti.
Keskustan jäsenmaksu kovalle verolle ja tuulivoimapuolueen jäsenmaksun maksaneille sähköveron korotus, sekä keskustalisilta maanviljelijöiltä pois polttoaineen vähennysoikeus. Toki tämä ei juuri Puolangalla vaikuttaisi enää, kuin pormestarin poikaan, niin annetaan armoa ja evätään asia.
Tuulivoiman kannattajille ilmaista sähköä. Vastustajille sähkönhinta mitä Putinin öljystä tehty sähkö maksaa.
Juuri näin.
Sähkö vero kaikille kuin Yle vero.
200€/ vuosi jokaiselle 18 vuotta täyttäneelle.
Lisäksi sähkö/ hybridi autoille oma lisävero, sama kuin dieselin käyttövoimavero.
Lisäksi dieselveroa nostetaan kautta linjan 100€/vuosi.
Entäpä eläkeläisten kurjistaminen?
Katsoitko eilen Ylen a-studion?
Toimittaja Annika Damström tapansa mukaan oli valinnut ohjelmaan vain naisia, oppositiosta Sofia Virta (vihr.), Annika Saarikko (kepu) ja hallituksesta ministerit Anna-Maja Henriksson (rkp) ja Sari Essayah (rkp).
Koko ajan Damström pyrki tukemaan opposition edustajia hallituksen edustajia vastaan.
Asiaan:
Räikeintä oli Damströmin hiillostus Essayahia kohtaan toistuvalla kysymyksellä "korottaako hallitus eläkeläisten verotusta".
Lisäksi Damström ja oppositon edustajat piiloperustelivat kuinka eläkkeitten korkeampi verotus antaisi mahdollisuuden tukea nuorisoa ja lapsiperheitä.
Essayah ei mennyt ansaan, mutta suurelle osalle katsojista iskostui taas mieleen kuinka tärkeää on vaatia eläkeläisten kurjistamista.
Toisekseen jo kesällä ja syksyllä a-studiossa oli moneen kertaan asiantuntijaksi valittuna valtiovarainministeriön virkamies Mika Niemelä jankuttamassa kuinka on välttämätöntä että eläkeläisten verotusta on korotetteva.
Niemelän valitsi virkaansa Saarikko vuonna 2022.
Eilinen a-studio uusintana tänään klo 15:35.
korj. Essayah (KD), ei rkp.
Elä ole huolissasi hallitus varmasti kurjistaa jokaista tavallista suomalaista. Rikkaat se kylläkin jättää rauhaan. Se kävelijä KD:stä on pahimmanluokan takopyhä fanaatikko.