Starlink on amerikkalaisen SpaceX-yhtiön kehittämä satelliitti-internetjärjestelmä.
On ehkä saastunut!
On ehkä saastunut!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Ukraina epäilee puhelukaappausten perusteella Venäjän käyttävän Starlink-verkkoa sodassa
Ukrainan tiedustelu on julkaissut raportin, jonka mukaan Venäjä käyttäisi taistelukentillä yhdysvaltalaista Starlink-internetjärjestelmää.
Ukrainassa sotilaat katsoo sillä pornoo!
Ei mennyt minuuttiakaan – alle kympin laite mursi Windowsin hetkessä
9.2.202408:19|päivitetty9.2.202408:19
BitLocker paljasti kaulansa, Raspberry Pi Pico paljasti hampaansa.
---------------------------------------------------------------------------------
Sikojen teurastamisella voidaan sen kirjaimellisen merkityksen lisäksi viitata kyberhuijareiden käyttämään menetelmään, jolla uhrilta pyritään viemään mahdollisimman suuri summa rahaa.
Menetelmää käyttävät muun muassa rakkaushuijarit, jotka ”lihottavat” uhrejaan esimerkiksi kehuilla ja kohteliaisuuksilla ennen kuin ryhtyvät taivuttelemaan heitä taloudellista hyötyä saadakseen.
Kun uhrin luottamus on viikkojen aktiivisen yhteydenpidon jälkeen saatu, rikolliset manipuloivat kohteitaan tekemään hämäriä kryptosijoituksia, joilla uhri teurastetaan taloudellisesti. Usein uhriksi valikoituu henkilö, jolla ei ole mitään tietotaitoa kryptovaluuttoihin liittyen.
Rahojen viemisen jälkeen huijari saattaa viedä vielä ne viimeisetkin roposet lupaamalla pystyvänsä palauttamaan menetetyt rahat, kunhan uhri tekee vielä yhden maksusuorituksen.
Kyberhuijauksia avaimet käteen -palveluna
Tietoturvayhtiö Sophos kertoo tiedotteessaan, että pimeässä verkossa myydään nykyisin jopa käyttövalmiita ”teurastuspakkauksia”, joilla vähemmänkin taitavat verkkohuijarit voivat ryhtyä tehtailemaan tuottoisampia rikoksia matalalla kynnyksellä.
Paketteihin sisältyy muun muassa verkkosivustoja, jotka on suunniteltu tyhjentämään uhrin aito kryptolompakko.
”Takana ovat ne päivät, kun huijarit joutuivat maanittelemaan uhrejaan lataamaan hämäriä kryptovaluuttasovelluksia ja siirtämään itse omia kryptovarojaan rikollisille”, Sophosin johtava uhkatutkija Sean Gallagher kertoo.
Osaan paketteihin kuuluvista huijaussivustoista on asennettu valmiiksi chat-toiminto, jolla huijari pystyy esiintymään huijaussivuston asiakaspalvelijana, mikäli uhri päättäisi pyytää apua suoraan sivuston kautta.
Vastaavaan ”palvelumalliin” asiantuntijat ovat törmänneet aiemmin jo ransomware- eli kiristyshaittaohjelmien käytössä. Ohjelmistoja voi ostaa valmiina, eikä niiden käyttäjän tarvitse olla itse niin edistynyt tietoteknisiltä taidoiltaan.
Huijausten määrän odotetaan kasvavan rajusti
Sophos seurasi yhtä ”teurastuskittiä” hyödyntänyttä huijausrinkiä kolmen kuukauden ajan. Rikolliset tienasivat sen avulla kolme miljoonaa dollaria, kun perinteisempiä työkaluja käyttävältä ringiltä meni saman summan saamiseen tuplasti pidempään.
Sophosin mukaan tällaisia huijauksia on perinteisesti masinoitu lähinnä Kiinasta, mutta yhä useammin ne ovat lähtöisin Thaimaasta ja läntisestä Afrikasta. Yhtiö uskoo huijausten määrän sekä niistä aiheutuvien taloudellisten tappioiden kasvavan tänä vuonna ekspontentiaalisesti.
””Teuraaksi” joutuminen ei ole koskaan ollut näin helppoa, mikä tarkoittaa, ettei näiden huijausten olemassaolon tiedostaminen ei ole ikinä ollut yhtä tärkeää”, Gallagher toteaa.
Yhtiö kehottaa varovaisuuteen, mikäli saa sosiaalisessa mediassa tai tekstiviestitse yhteydenottoja tuntemattomilta. Usein ensimmäinen varoitusmerkki on se, että yhteyttä ottanut henkilö haluaa siirtää keskustelun jollekin toiselle alustalle, kuten Whatsappiin.
Se toivoo ihmisiltä myös skeptistä suhtautumista sijoitustarjouksiin, joissa luvataan kovia tuottoja hyvin nopeasti.
Melkoista touhua!
Poterossa katselee pornoo, eikä taistele.
Ukraina varmaan menettänyt kyseisiä laitteita.
Microsoftilla on runsaasti petrattavaa Windows-päivitysten laadussa. :(
______________
Oli miten oli niin M$-Windows SUCKS!
👾--👾--👾
Kuvansumennus! W10 porukka on yrittänyt pienentää ongelmaa resoluutioita muutamalla ja virkistystaajuutta muutamalla., Itse ongelma on DirecX:ssä.
Wintoosa joutaa museoon
" NT-Kernelissä käytetään edelleen 486-aikaista koodia.
Kysy vaan kuinka paljon!
Homopornooko kuin kolliiii,
Ei ainuttakaan linkkiä alkuperäisiin tietolähteisiin joten uskottavuus jutulla on täysi nolla!
VLADIMIR ZELENSKY ON ITSE SE PAHIN NATSI, harrastaa kansanmurhia, etnistä puhdistusta, ryöväystä, terrorismiä, kavaltaa avustusrahoja, toimii huumepomona, tapattaa viattomia siviilejä!
Hmmm.. "VLADIMIR ZELENSKY ON ITSE SE PAHIN NATSI, harrastaa kansanmurhia, etnistä puhdistusta, ryöväystä, terrorismiä, kavaltaa avustusrahoja, toimii huumepomona, tapattaa viattomia siviilejä!"
Mietin pitkään mutta asiahan on noin!
"VLADIMIR ZELENSKY ON ITSE SE PAHIN NATSI, harrastaa kansanmurhia, etnistä puhdistusta, ryöväystä, terrorismiä, kavaltaa avustusrahoja, toimii huumepomona, tapattaa viattomia siviilejä!"
Mitä tottuutta peittelemään!
Hälyytys, häirikkö kollivapunen on kiusananne!
KYLLÄ! KOLLIMAATTORI ON TYHMÄ KUIN SAAPAS! Niuvassa tehty häirikkö!
W
i
n
k
u
r
a
h
o
u
s
u
Onhan se totuus, eikä siltä kannata silmiään sulkea!
Peruϟϟuomalais ♿ k_ o_l_l_i_m_a_a_t_t_o_r_i ! TAAS!
KUOPION TROLLITEHDAS = PÖPILÄ!
Ry. Umpihullut,
Ei Starlink mikään ihme ole, yhtä helppo se on murtaa kuin muutkin vataavat!
Varmasti venäjä on saanut niitä laitteitakin tunnuksineen.
Starlink vuotaa kuin seula!