Presidentin vaalit

Anonyymi-ap

Nyt on uusi presidentti valittu ja pulinat pois...niin sanotaan. Mutta minun mielestäni jotkut toimittajat olivat tavallaan puolueellisia näiden kahden viimeisen presidentti ehdokkaan välillä, eli Haaviston ja Stubbin. Tammi ja helmikuun vaalitenteissä toimittajat vetivät nk. homokortin esille. Siitä huolimatta, että aina on tiedetty poliitikko Haaviston seksuaalinen suuntautuminen eikä hän itse ole tehnyt siitä mitään suurta numeroa. Jotkut Ylen toimittajat vetivät tämän asian yllättäen esiin näissä helmikuun vaalitenteissä ja he yrittivät ikään kuin provosoida Pekka Haavistoa, niin että tämä menettäisi malttinsa tai suuttuisi. Mutta onneksi Pekka Haavisto on tasapainoinen ja fiksu ihminen ja aina myös erittäin hyväkäytöksinen.
Minä hämmästelin ja ihmettelin näiden toimittajien käytöstä ja olin myös pettynyt ja surullinen näiden toimittajien käytöksen takia. Kyllä luulisi, että toimittajat olisivat avarakatseisia ja fiksuja ihmisiä tässä 2020-luvun nykyajassa...Liettuassa on homoseksuaali presidentti ja Ranskaan valittiin juuri 36-vuotias homoseksuaali mies pääministeriksi ja kaikki on mennyt hyvin ilman mitään kohuja. Olen itse vain tavallinen hetero ihminen ja kunnioitan kaikkia ihmisiä, sillä kaikilla ihmisillä on ihmisarvo ja kaikki ihmiset ovat yhdenvertaisia keskenään.

2

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kai asioista voi keskustella ja pohdiskella ja ottaa esiin mitäs siinä pahaa koska ei asiat ole missään komerossa puolin sun toisin.

    • Anonyymi

      Me perussuomalaiset emme hyväksy mitään ei-perussuomalaista. Näihin kiellettyihin asioihin kuuluvat muun muassa: sukupuolivähemmistöt, muut puolueet, vammaiset, suomenruotsalaiset, riippumaton oikeuslaitos, länsimainen demokratia, työväen luokka, keskiluokka jne.

      Ainoastaan meidän perussuomalaiset kovat, äärioikeistolaiset arvot kelpaavat.

      Köyhät kyykkyyn, poikkeavat piikille, Trump maailman presidentiksi, Halla-aho Suomen il Duceksi ja Kihniö pääkaupungiksi!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      27
      5389
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      139
      4655
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      60
      4393
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3522
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      77
      3360
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      42
      3157
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2784
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      31
      2645
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      27
      2500
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      87
      2494
    Aihe