Miten luuri varattunatilaan laittaminen, luuri ylös?

Perinteisissä lankapuhelimissa luuri vain pöydälle merkiksi paikalla olostaan, jos hetkeen ei voi vastata odottamaansa puheluun.

Miten sama mobiileissa?
19894
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Laitetaan puhelin äänettömälle?

Äänestä
  • Mutta pitäisi myös piipata varattua mahdolliselle soittajalle?

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Mutta pitäisi myös piipata varattua mahdolliselle soittajalle?

    Miksi ihmeessä pitäisi? Miksi se ei muka riitä, että puhelin vain hälyttää soittajalle muttet vastaa? Eikö se nyt muka ole merkki siitä, että et vastaa? Ja lisäksi esimerkiksi Samsungin älypuhelimissa voit tehdä Tilat ja Rutiinit -toiminnolla rutiinin, joka hylkää saapuvan puhelun ja lähettää soittajalle tekstiviestin, jossa kerrot soittajalle ettet nyt juuri voi vastata. Puhelin voi siis lähettää lyhyen viestin, jossa kerrot ettet voi vastata ja ehkä myös kerrot syyn siihen.

    Äänestä

Sitä emme voi tietää.

Äänestä
  • Jep sitä emme voi tosiaan tietää mitenkään näillä tiedoilla.

    Äänestä

Soitat johonkin palvelunumeroon jossa nauhalta tulee mitä hyvänsä tiedotetta 24/7 ja et sulje puhelua vaan laitat luurin pöydälle.
Toinen vaihtoehto on laittaa asetuksista omasta luuristasi puhelimen katkeamisen eston päälle ja sitten soitat mihin hyvänsä numeroon ja luuri pöydälle niin se tuuttaa varattua soittajalle 24/t siihen asti kunnes katkaiset puhelun.

Äänestä

Miten olisi puhelunestäjä, joka sulkee puhelun ennenkuin se edes alkaa. Google playstä : calls blacklist

Äänestä
  • Passaa olla latailematta ties mitä Google playn potentiaaleja tietoruvan tautisovelluksia.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Passaa olla latailematta ties mitä Google playn potentiaaleja tietoruvan tautisovelluksia.

    Sieltä ne Android päivitykset kuitenkin tulee.

    Äänestä

Kuinka ollakaan jälleen kerran aikamme "digitaivaan" kanssa. Aiemmin niin simppeli ja tarpeellinen ele onkin tuskan takana mbiililaitteella.

Äänestä
  • Aivan erinomaisen epäkohtelias ja toisia huomioimaton elehän tuollainen onkin ollut. Soittaja on luullut puhelimen olevan varattu ja monesti on saattanut yrittää vähän väliä soittaa uudestaan.
    Paljon rehellisempää ja huomioivampaa on pistää mobiililaite yksinkertaisesti vain kiinni, jolloin automaatti kertoo soittajalle, ettei siihen nyt saa yhteyttä.

    Äänestä

  • Eikä ole. Esimerkiksi Samsungin älypuhelimissa voidaan tehdä Tilat ja Rutiinit -toiminnolla joko rutiini tai tila, jonka avulla puhelimen saa meneemään haluttuna aikana tilaan, jossa se hylkää automaattisesti saapuvan puhelun ja voi myös esimerkiksi lähettää soittajalle lyhyen tekstiviestin, jossa kerrotaan ettei juuri nyt voi vastata puheluun. Viestissä voidaan antaa esimerkiksi syy sille ettei vastata tai voidaan pyytää soittamaan myöhemmin. Tilat ja Rutiinit -ominaisuus on vakiona Samsungin älypuhelimissa. Tilan tai rutiinin voi myös automatisoida tulemaan käyttöön haluttuna aikana, tai jonkin muun ehdon perusteella. Voit esimerkiksi laittaa tilan tai rutiinin tulemaan käyttöön sijainnin perusteella, tiettynä kellonaikoina, kun puhelin on yhteydessä johonkin tiettyyn wi-fi -verkkoon, kun laite näkee jonkin tietyn bluetooth -laitteen jne. Mahdollisuuksia on paljon. Rutiini tai tila voidaan myös aktivoida manuaalisesti sillon kun se halutaan ottaa käyttöön.

    Lisäksi on esimerkiksi mahdollista tehdä tila, joka päästää jotkut tietyt tietyiltä soittajilta tulevat puhelut läpi ja estää muut. Tila voi myös haluttaessa päästää läpi tietystä numerosta tulevat puhelut sillon kun samasta numerosta soitetaan muutamaan kertaan lyhyen ajan sisällä. Eli jollakin voi olla sulle tärkeää asiaa ja yrittää siksi soittaa useamman kerran lyhyen ajan sisällä. Tila estää ensin hänen puhelunsa, mutta kun soittoja tulee samasta numerosta muutama lyhyen ajan sisällä tila voi niin haluttaessa päästää lopulta puhelun läpi. Tuo on valinnainen ominaisuus ja sen voi ottaa käyttöön Tilaa määriteltäessä, jos niin halutaan.

    Samsungin Android -älypuhelimissa olevalla Tilat ja Rutiinit -ominaisuudella voi tehdä paljon muitakin automatisointeja, mutta myös tuollainen edellä mainittu on mahdollista. Tila ja/tai rutiini voi tosiaan aktivoitua automaattisesti vaikka tiettynä kellonaikana tai kun esimerkiksi saavut tiettyyn paikkaan tai lähdet paikasta. Tai sitten käyttäjä voi halutessaan ottaa tilan tai rutiinin käyttöön manuaalisesti sillon kun se halutaan aktivoidaa jostain syystä.

    Itselläni puhelin muunmuassa hylkää saapuvat puhelut sillon kun nukun ja puhelin lähettää viestin soittajalle ja kertoo mun nukkuvan. Samaten jos puhelin huomaa, että olen yleisessä saunassa puhelin hylkää saapuvat puhelut ja lähettää viestin soittajalle. Käytän Samsungin Tilat ja Rutiinit -ominaisuutta paljon muuhunkin, mutta myös tuohon.

    T. miksuh

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Aivan erinomaisen epäkohtelias ja toisia huomioimaton elehän tuollainen onkin ollut. Soittaja on luullut puhelimen olevan varattu ja monesti on saattanut yrittää vähän väliä soittaa uudestaan.
    Paljon rehellisempää ja huomioivampaa on pistää mobiililaite yksinkertaisesti vain kiinni, jolloin automaatti kertoo soittajalle, ettei siihen nyt saa yhteyttä.

    Totta, kaikki yksinkertasinta on tietenkin vain laittaa puhelin kiinni. Mutta siitä on tietty ylimäärästä vaivaa kun puhelinta pitää käynnistellä ja sammutella. Lisäksi puhelimen sammuttaminen tietysti estää puhelimen käytön muutenkin, ei siis vain estä saapuvia puheluita ja kerro soittajalle ettet voi vastata. Siinäkin mielessä tuo toisessa viestissä mainitsemani Tilat ja Rutiinit -tapa on kätevämpi. Se ei esimerkiksi estä puhelimen muuta käyttöä ja voi toimia aivan automaattisestikin.

    T. miksuh

    Äänestä

Rautalankaa.

Monissa tilanteissa luurin varattutilaan laittaminen on nimenomaan viesti soittajalle, että henkilö on paikalla ja tavattavissa pian, mutta juuri ko. hetkellä linja varattu ja koettaa sitten soittaa hetken kuluttua uudestaan.

Mikäli luuri menee vastaajalle, niin se ei mahdollista saman tiedon saamista.

Esimerkki. Odotat jotakin sovittua tärkeää puhelua jota et halua missata, vaikkapa pankista ymv. taholta jonkin asian mahdollisimman pian hoitamiseksi, tahot jotka eivät yleensä tiiviissä tahdissa toista puhelua ellei henkilö ole heti tavattavissa. Vastasoitto ei kaikissa tapauksissa ole mahdollista, sillä ovat omalta taholtaan useinkin varattuja minuuttiaikatauluineen.

Sitten jonkin ajan kuluttua et enää voisi edes vastata puheluun muista olosuhteista, aikataulusta ja tekemisistä johtuen.

Mutta tärkeäâ puhelua odottaessa joudut tekemään jotakin pienen tovin aikaa vievää, jonka vuoksi et voi vastata puheluun ja missaisit tärkeän puhelun ja molemminpuolinen ei-tavoittamisen kierre vain jatkuisi ja tärkeä asia vain odottaisi.

Mutta luuri toviksi ylös vanhan kunnon lankaliittymän malliin on viesti paikalla olosta ja soittaja tietää soittaa hetken kuluttua uudestaan, simppeliä ja nopeaa .......... tarvitsematta koettaa keksiä keinoja luurin "uudelleeneohjelmoimiseksi" ja säheltää jossakin asetuksien syvyyksissä, joista ei lopulta edes ko. simppeliä mahdollisuutta löydy.

Mobiililatteet kainalossa syntyneet jotkin "xyz" sukupolvea edustavat nuoret eivät luonnollisrikaan asiaa näemmä kykene sisäistämään.

Äänestä
  • Ei se lankapuhelimen luurin ylös paikaltaan pois nostaminen kyllä millään tavalla sitä kertonut sillon kivikaudella, että olet paikalla tai kohta tavotettavissa kuten väität. Millä tavalal se muka edes kertoi, että olet ylipäätänsä paikalla? Miten se muka kertoo ylipäätänsä yhtään mitään?

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Ei se lankapuhelimen luurin ylös paikaltaan pois nostaminen kyllä millään tavalla sitä kertonut sillon kivikaudella, että olet paikalla tai kohta tavotettavissa kuten väität. Millä tavalal se muka edes kertoi, että olet ylipäätänsä paikalla? Miten se muka kertoo ylipäätänsä yhtään mitään?

    Koettaisito keksiä edes hieman älyllisempiä "kommentteja" ...

    Äänestä

  • Paljon parempi systeemihän (tuon miksuhin tilat ja rutiinit -toiminnon ohella) on yksinkertaisesti vain laittaa puhelin äänettömälle. Soittaja tietää kun puhelimeen ei vastata, aivan samoin kuin jos puhelin olisi varattu, että puhelimen haltija ei ole juuri sillä hetkellä tavoitettavissa.
    Ja puhelimen haltija vieläpä lisäksi näkee puhelutiedoista, ketkä ovat yrittäneet häntä tavoitella.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Paljon parempi systeemihän (tuon miksuhin tilat ja rutiinit -toiminnon ohella) on yksinkertaisesti vain laittaa puhelin äänettömälle. Soittaja tietää kun puhelimeen ei vastata, aivan samoin kuin jos puhelin olisi varattu, että puhelimen haltija ei ole juuri sillä hetkellä tavoitettavissa.
    Ja puhelimen haltija vieläpä lisäksi näkee puhelutiedoista, ketkä ovat yrittäneet häntä tavoitella.

    Väärin. Kun puhelimeen ei vastata ja se menee vastaajalle, niin soitajalla ei ole aavistustakaan siitä mikä on tilanne. Henkilö voisi olla vaikka sormet rasvassa autoaan huoltamassa.

    Mutta puhelin varattuna / puhelu menossa, kertoo soittajalle että henkilö on todennäköisesti hetken kuluttua tavoitettavissa.

    Lankapuhelimella, vastaajasellaisellakin homma oli kerrassaan helppoa.

    Nyt sitten tarjoillaan sen tuhannen mutkan, asetuksen ja säädön sähellystä, joka ei edes vastaa tuota hyvin simppeliä ja nopeaa elettä.

    No, se nuori "xyz" - sukupolvi nyt roikkuun suunnilleen addiktion tavoin 24/7 luuriinsa liimautuneena.

    Äänestä

Yksinkertaisinta on ottaa se luuri mukaan sinne paskahuussiin. Pidä vaikka suussasi sen aikaa kun pyhkäilet jotain muuta. Ei tuo nyt noin vaikeata pitäisi olla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Perinteisissä lankapuhelimissa luuri vain pöydälle merkiksi paikalla olostaan, jos hetkeen ei voi vastata odottamaansa puheluun.

Miten sama mobiileissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu