Suomenkielisen Rock´n´roll pioneeri Jussi Raittinen kuoli pitkällisen sairauden haurastuttamana.
Muistan aina ne keikat jotka sain nähdä ja keskustella kaikesta maan ja taivaan välillä. Jussi oli aivan loistava seuramies kaksimielisillä sutkautuksillaan.
Mutta näin se elämä menee, kiitos kaikesta.
Muistan aina ne keikat jotka sain nähdä ja keskustella kaikesta maan ja taivaan välillä. Jussi oli aivan loistava seuramies kaksimielisillä sutkautuksillaan.
Mutta näin se elämä menee, kiitos kaikesta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oli kyllä oikea tienraivaaja. Kävikö Raittinen koskaan soittamassa Jämsässä? Jos kävi niin kertokaa kokemuksia Jämsän keikoista. Jussin biisit ovat soineet koko päivän radiosuomessa, on sillä valtavasti hyviä kappaleita. Lepää rauhassa mestari.
En ole alkuperäisiä jämsäläisiä, mutta voisin arvata ettei kuin korkeintaan Pavilla silloin kun rautalankamusiikki työllisti Jussin ja hänen veljeään Eeroa The Boys yhtyeen kautta.
Itse näin häntä etelä-suomessa. Viimeisen kerran vuonna 2018 eräässä rautalankatapahtumassa. Jussilla lukemattomia bändejä uran varrella, viimeisenä Jussi Raittinen Telstar.
Aliarvostettu artisti kuten on niin suomessa yleistä, toki nautti valtavaa suosiota 60-luvulla The Boysin kanssa.
Myi" Emma"sinkkua Japanissa yli miljoona kopiota. Se kertonee paljon.
Yritin joskus vuonna 2019-2020 järjestää Elvis sound and look alike huumoripitoista tapahtumaa jämsään. Olin yhteydessä Jussiin ja kysyin häntä tapahtumaan tuomariksi. Hän oli innoissaan tulossa, koska oli Elvis fani kuten itsekin. Palkkio olisi ollut 600 euroa ja hotelliyö, koska hänellä oli seuraavaksi päiväksi sovittu keikka.
No, kuten arvata saattaa kiitos jämsäläisten nuivan suhtautumisen kaikkeen kivaan . niin eihän sitä keikka paikkaa sitten löytynyt millään.
Harmitukseni oli suuri koska olimme jo alustavasti suunnitelleet tapahtuman kaaren.
Jouduin ilmoittamaan Jussille että ei onnistu tapahtuma valitettavasti.
Hän totesi älä lannistu, otetaan uusi yritys muutaman vuoden päästä.
Valitettavasti sitä uutta yritystä ei sitten kerinnyt tullakaan.
Elämä on kovaa ja ilman kovaa ei ole elämää