Valuutan vaihto paikkoja tietysti riittää, mutta mitkä niistä ovat luotettavia? Mitä suuruusluokkaa ovat kurssien vaihteluvälit ja tyypillisimmät huijausyritykset?
Rahan vaihto
Mamaiassa
62146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itse vaihdoin pääasiassa Riviera hotellissa rahaa. Keskusaukiolla ja hotellissa oli koko viikon ajan sama kurssi, eli 1 euro oli 35.000 leitä. Vaihtopalkkio 0. Joissain paikoissa rahanvaihtaja oli tarkka, minun yksi 50 euron seteli oli ehkä 2-3 milliä keskelä revennyt, ei kelvannut.
Olemme lähdössä elokuussa Mamaiaan Pelican hotelliin. Onkohan tässä hotellissa rahanvaihtoa ja myös muista hotellitiedoista olisin onnellinen?
Forexilla suositeltiin rahanvaihtoa jo kotimaassa. Ylijäävät rahat voi vaihtaa takaisin euroiksi veloituksetta kuittia vastaan.
Pelican hotellissa on luotettava rahanvaihto, kurssien vaihtelut ympäristössä on niin pieniä, että ei niillä saa merkittävää tappiota itselleen. Pelicanilla ja Palaksella yhteinen hiano uima-allas.
Vaihdoin kotimaassa rahaa ja sain eurolla noin 32 500 leitä, paikan päällä 35 000, kurssi ei vaihtunut koko viikon aikana. Kurssin vaihtelusta kuitenkin varoitetiin joten senkään takia ei kannata vaihtaa suuria summia kerralla. Useimmissa hotelleissa (tai ainakin jossain lähistöllä) on rahanvaihtopiste jossa voit vaihtaa vaikka 20 euroa kerralla viimeisinä päivinä.
Kaikki viralliset valuutanvaihtopaikat on turvallisia eikä niissä huijata. Kadulla ei kannata vaihtaa eikä ole edes laillista. Katso kuitenkin että comissio 0%. Kurssi on 35000 leitä eurolle eikä se siitä vaihtele. Constantassa saa 35800 leitä eurolle.