Luisteluhiihdon sykealue

Anonyymi-ap

Onko tekniikassa vika kun syke nousee aina maksimialueelle vaikka ihan rauhallisesti yritän hiihtää? Tyylinä kuokka, tasamaa.

12

533

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kyllä, vaikuttaa. Hyvä tekniikka, niin nimenomaan hiihdossa pystyy eteen pitkiä matkoja alhaisilla sykkeillä. Kaikkein eniten kyllä vaikuttaa ihan peruskunto. Eli kannattaa ottaa vaikka pidempiä kävelyjä ja muita hitaita pidempiä lenkkejä. On äärimmäisen kuluttavaa tehdä lenkkiä korkeille sykkeillä, niin vain harvoin. Kestävyysurheilun perusta rakennetaan PK-sykealueella toimimesta, eli käytännössä lenkki sykealueiden olisi olla hyvä tasoilla 110-125 , hieman yksilöllistä, mutta alhaisilla alueilla kuitenkin. Sitten joitain yksittäisiä treenjä kovemmilla sykkeillä ja vaihtelua treeneihin kuntoilupuolella. Eli harrasta pyöräilyä, uintia, hölkkäillyä, padelia ja hiihtoa, siitä se kunto rakentuu. Projekti kestää vuosia ja katso myös ruokavalion perään. Siitä se kuitenkin lähtee. Kaikelle ikää mahdollista parantaa omaa terveyttä ja kuntoa. Siitä kannattaa tehdä elämäntapa, josta nauttii.

    • Anonyymi

      Kannattaa kokeilla kuormitusjako muutosta käsien ja jalkojen suhteen. Arvatenkin käsillä tehdään/revitään liikaa.

      Kokeile hiihtää niin, että teet lähes kaiken työn jaloilla. Käsillä vain kevyt kuorma (eihän sauvat ei ole liian pitkät?)

      Kokeile tällä miten vaikuttaa sykkeseen. Lisää vasta sitten tarpeen mukaan kuormitusta käsille, kun kunto kasvaa.

      Varsinkin ylämäissä pitää olla malttia

    • Anonyymi

      varsinkin luisteluhiihdossa tärkeää on painonsiirto, tasapaino ja kokonaisvaltainen lihaskunto. Oletko normaalipainoinen? Hiihdossa voi olla tukevakin, mutta laaja-alainen lihaskunto kuntosaliharjoittelussa nopeuttaa. Onko leposyke myös korkea? Jalkoja tosiaan mukaan enempi, niillä tehdään paljon luistelussa.

      • Anonyymi

        Normaalipainoinen, leposyke normaali. Sauvat voivat olla liian pitkät, aloittelija luistelutyylissä kun olen. Kokeilenpa pertsan sauvoilla seuraavaksi. Pelkkä jalkatyöskentely alkaa tuntua vatsalihaksissa mitä kompensoi sauvatyöskentelyllä.


    • Anonyymi

      Kardiologisiin tutkimuksiin heti

    • Anonyymi

      Hiihdossa on omat sykealueet
      Se maksimi voi olla hiihdossa Hyvinkää n 20pykälää enemmän

      • Anonyymi

        siis mitä...kyllä se sama pumppu hakkaa lajista riippumatta! ei kannata hiihtää hyvinkäälä jos tulee sydänvaivoja


    • Anonyymi

      Enemmän lihaksia käytössä syke korkempi

    • Anonyymi

      pyöräily, hiihto - siinä nyt lajit joissa nimenomaan pystyy eteneen matalilla sykkeillä. Pitäisi pystyä , jossain on muuten vikaa. Tekniikka tai peruskunto yleisesti. Sitten taas esim. juoksu , lajeista yksi kovimpia. Siinä näkee hyvin milaisella sykealueella ylipäätään pystyy toimiin. Siinä mennään monesti liiankin koviaa sykkeillä helposti.

      • Anonyymi

        Höpöhöpö rennosti 7.00min/km köhöä ei sykkeet nouse liika korkeelle.


    • Anonyymi

      Wassua eli vuoroluistelutekniikkaa vaan kehiin. Suksia liukuu maksimaalisesti ja tekee enemmän töitä. Lisäksi kuormitus on keholle symmetristä. Alkuun kuten ketjussa mainittu käsillä kevyesti ja tasamaalta liikkeelle. Viimeisimpänä ja tärkeinpänä luiston pitää olla todella hyvä. Jos suksi ei luista, niin ei ihme, jos sykkeet ovat korkealla. Painealueet voivat olla aivan pielessä eli sukset on täysin eri painoiselle. Kuntoladuilla näkee todella hyvin ja herkästi luistavia suksia. Seuraa niiden tekniikkaa tekevätkö he todella niin paljon enemmän töitä ja käyttävät voimaa enemmän kuin sinä vai onko suksi vain äärettömän hyvin luistava?

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Zelenskyi ei suostunut nöyrtymään Trumpin ja Vancen edessä, siksi meni pieleen

      Trumppia täytyy imarrella, silloin homma toimii aina. Tähän Zelenskyi ei suostunut.
      Maailman menoa
      673
      4549
    2. Harmi että

      Pidät niin vastenmielisenä. Olen minäkin välissä ollut ihan kamala sinulle ja ihmetellyt miten voit minusta tykätä. Se o
      Ikävä
      20
      2205
    3. Ajattele miten

      Paljon ottajia sinulla olisi
      Ikävä
      102
      1386
    4. En rehellisesti usko et oisit

      Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos
      Ikävä
      20
      1237
    5. Tekisitkö jotain toisin

      Kaivattusi kanssa alusta alkaen? 😍
      Ikävä
      74
      1178
    6. Trump näytti slipoveri-ukolle kaapin paikan!

      Slipoveri-ukko Ukrainan presidentti Volodimir Selenskyi meni tapaamaan valkoiseen taloon Trumppia ilman kunnon tuliaisia
      Kajaani
      125
      1010
    7. Nainen, olet jotenkin lumoava

      Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel
      Ikävä
      66
      998
    8. Jos saan sinut elämääni

      niin minun täytyy nukkua ihan ensimmäiseksi 2vk putkeen. Sopiiko se sinulle? Väsynyt olen ollut ja niin levollinen olo
      Ikävä
      75
      925
    9. Kun Zele jenkeissä kävi

      Enää ei Zele saanutkaan miljardeja ilmaista rahaa niin helposti. Läksyttivät oikein kunnolla pientä miestä ja joutui poi
      Kitee
      257
      905
    10. Tulee ikävä

      Ja toivon että saan anteeksi ❤️
      Ikävä
      65
      886
    Aihe