Kanojen pito

Kana-emo

Siis alusta alkaen ,minkälaiset tilat/olot?
Mitä ruoaksi?
Ja kaikki mitä kanojen pitoon/hoitoon kuuluu?

Maalle ollaan muuttamassa ja kanojen pito kiinnostaisi!
Pihassa on vanha hirsi-aitta,mutta jotain sillekin pitäisi tehdä,ettei kettu vie kanoja.

Minkälaiset olot talvea varten jne...?

7

3874

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kanakotkottoja

      Hei! Hanki todella hyvä kirja: Helenä Telkänranta: Kanojen maailma, kustantaja: Sanasilta.
      Netistä tilaamalla ainakin saat sen, jos ei kirjastosta löydy.
      Sen lukemalla opit kanoista paljon ;)

    • Minulla on ollut kanoja v:sta 2000.
      Kokemuksistani kanojen hoidosta saat lisää tietoa:
      http://members.surfeu.fi/jorma52/kanat.htm

      Parhaillaan yksi kanoistani hautoo 15 munaa.
      On hautonut jo parisen viikkoa. Runsaan viikon päästä näkee, miten se onnistui urakassaan.
      Haudontahan kestää n. 20-22 vrk.

      Hyvä, jos pääsisit vierailemaan jonkun kananpitäjän luona.

      terv. TAPIO

    • kanaset

      Katselepas aikaisempia viestejä/keskusteluja niin opit paljon kanoista. Täällä on yksi sun toinen kysellyt samoja asioita ja tietoa (kirjoja tms). Eli vinkkejä löytyy paljon (hoidosta ja hyvistä kirjoista), olen itsekin monelle ihmiselle vastaillut, enkä jaksa samoja asioita viidetta kertaa laittaa (vaikka karttunutta tietoa onkin kiva muiden kanssa jakaa:). Itselläni on ollut kanoja jo vuodesta 1995.

      • Jos kanoja pitää vapaasti tai ulkotarhassa, niin kannattaa varoa petoeläimiä (esim. kettua tai supikoiraa) tai petolintuja (esim. haukkaa).

        Itse mentin eilen jo toisen kukon vuoden sisällä.
        Onko jollain muulla käynyt samoin?

        Kun menin nimittäin eilen päivällä ruokkimaan kanojani ihmettelin, missä on kukko. Ajattelin sen lymyävän jossain piilossa.
        Kun menin katsomaan vähän etäämmältä, niin huomasin ison kasan höyheniä ja vähän matkan päästä toisen kasan.
        Jokin petoeläin (kettu) tai petolintu oli napannut kukkoni. Puollustaessaan kanalaumaansa kukko antoi oman henkensä niiden puolesta. Tuli surullinen olo.

        Kanaparat tuntuivat olevan eksyksissä ilman johtajaa. Ne olivat pelokkaita ja turvattoman tuntuisia. Enää ei ole ketään, joka huolehtisi niistä. Kukon valppautta ja ainaista huolenpitoa kanoistaan on joskus liikuttavaa katsella.

        Kukolle on kuitenkin tulossa jälkeläisiä, Jos hyvin käy; Yksi kanoistani hautoo kolmatta viikkoa.
        Näin täytyy elämän jatkua!


      • kanaset
        Tapio522 kirjoitti:

        Jos kanoja pitää vapaasti tai ulkotarhassa, niin kannattaa varoa petoeläimiä (esim. kettua tai supikoiraa) tai petolintuja (esim. haukkaa).

        Itse mentin eilen jo toisen kukon vuoden sisällä.
        Onko jollain muulla käynyt samoin?

        Kun menin nimittäin eilen päivällä ruokkimaan kanojani ihmettelin, missä on kukko. Ajattelin sen lymyävän jossain piilossa.
        Kun menin katsomaan vähän etäämmältä, niin huomasin ison kasan höyheniä ja vähän matkan päästä toisen kasan.
        Jokin petoeläin (kettu) tai petolintu oli napannut kukkoni. Puollustaessaan kanalaumaansa kukko antoi oman henkensä niiden puolesta. Tuli surullinen olo.

        Kanaparat tuntuivat olevan eksyksissä ilman johtajaa. Ne olivat pelokkaita ja turvattoman tuntuisia. Enää ei ole ketään, joka huolehtisi niistä. Kukon valppautta ja ainaista huolenpitoa kanoistaan on joskus liikuttavaa katsella.

        Kukolle on kuitenkin tulossa jälkeläisiä, Jos hyvin käy; Yksi kanoistani hautoo kolmatta viikkoa.
        Näin täytyy elämän jatkua!

        Eilen menetin rakkaan Pampulani typerän koiraomistajan takia. Koirat olivat irti pihallamme (pihan vierestä kulkee kävelytie, piha kyllä suuri ja piilopaikkoja runsaasti) ja ajoivat Pampulan veteen jossa se lillui n. 45 min ennen kuin huomasin koiran kanoja ajaneen. Jos koiran omistaja tai joku ohikulkija tms ulkopuolinen olisi viitsinyt ilmoittaa meille (=soittaa ovikelloa), kana olisi edelleen hengissä. Vedestä se olisi pelastettu nopeasti eikä se olisi ehtinyt kylmettyä. Löydettyämme Pampulan se eli vielä juuri ja juuri, ja yritin lämmittää sitä mutta lopulta se kuitenkin kuoli syliini, luultavasti hypotermiaan. Siinä meni pitkäaikainen ystävä, yhtä rakas kuin koirat muille ihmisille. Koirien kuuluu olla kytkettyinä kaupungissa! Ottakaa ihmiset vastuu lemmikkienne tekosista!!!
        Ikävää kuulla että sinultakin meni kukko. Meillä on näin käynyt jo monta kertaa mutta ikinä ei siihen totu, koiranomistajaviha tosin kasvaa. Toivottavasti poikueestasi kuoriutuu kaunis kukkopoika, joka selviää paremmin kuin edeltäjänsä. Tsemppiä!


    • ej 08

      mulla kanat ovat entisessä vanhassa navetassa ja sen verran lämmintä talvella ettei vesi jäädy

    • piki3

      Kysyisin, että minkä ikäisenä uros-pentu voidaan leikata ( collie s.6.9 2012) ? Mikä lunnonoikku on kanalla kun munassa on ketuainen kuoren vieressä ja toisella puolella valkuainen? kiitos kaarina

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      110
      1189
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      117
      1024
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      128
      920
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      95
      775
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      287
      722
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      75
      649
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      606
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      569
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      504
    Aihe