Mieheni ostin rouvalta söpö kissu, mutta hän ei ole terveellinen, hänellä on jatkuva ripuli. Olemme yrittänyt ottaa rouvalta yhteyttä, mutta ei onnistunut.
Nyt kissanpennulla on jatkuva ripuli, hän joudu olemaan kuljetuslaatikossa, kun lapseni ei suostu olemaan hänen ripuli kanssa. Ripuli sotkee kaikkea ja lääkkeet on annettu jatkuvasti eikä se auttanut. Me haluamme kuitenkin etsi hänelle uuteen kotiin.
Toivotaan hänelle hyvää matka uudessa kodissa kun meillä. Pahoittelua kissulle.
Haluks joku hoitaa kissanpennun
7
330
Vastaukset
- Anonyymi
Eläinlääkäriin
Heti - Anonyymi
Jos kissanpentua puristelee/kantaa keskeltä roikottamalla, tulee pennusta ruikkoo, sanoi aikoinaan äitini!
Onko madotus on hoidettu asianmukaisella tavalla ja pennulle sopivilla aineilla?
Lehmän maito aiheuttaa myös kissoille ripulia. Meidän kissan tykkää rasvaa sisältävästä maustamattomasta " asidofilus" jogurtista! - Anonyymi
Lue Evidensian sivulta kissan ripulista. Syitä tilaan voi olla monia ruokavalion vaihdosta lähtien. Pikkukisu pitää hoitaa kiireellä kuntoon, liekö jo kuivunut? (Eläinlääkärissä lemmikki voidaan nesteyttää helposti.) Toivottavasti ei ole jo voimattomana kuoleman kielissä. Onkohan muitakin oireita?
Lääkettä vaivaan saa apteekista, ihmisten lääke ei sovi. Jäi epäselväksi mitä olette antaneet kissaparalle.
Suihkuttakaa ja peskää se onneton puhtaaksi ja kantokoppa myös. Hellästi kuivatkaa pyyhkeellä.
Pikaista parantumista sinne ja kärsivällisyyttä myös.
Joku jo neuvoikin ottamaan yhteyttä eläinlääkäriin. Jos tilanne näyttää pahalta, tehkää se.- Anonyymi
Jyrsijöitä lemmikkinä, se estää kissan oton. Kissa on mielestän kiva lemmikki.
Liki parikymmentä vuotta oli pari kissaa ja vain kerran sinä aikana oli sontaongelma. Emokissalla oli poikasia ja sen aiemmasta pentueesta jäänyt kolli, jo isoksi kasvanut kissa leikkuutettiin silloin. Tervetulleeksi ei emo poikaansa toivottanut eläinlääkärireissusta vaan nurkkaan ajoi tokkuraisen kollin. Seuraavana päivänä kun työstä kotiuduin, ihmettelin hajua eteisessä ja huomasin ettei emokissa päästänyt kollia eteisaulasta pois ja kolli oli sontinut vääriin paikkoihin.. Kissojen keskenään toimeentulo-ongelma ratkesi ajan kanssa, hetken pidin niitä erillään.
Kannattaakin olla tarkka kissaa ottaessa, elämäntilanne voi muuttua kissan elämän aikana eikä eläimen pito olekkaan niin helppoa aina sen takia.
- Anonyymi
Selvisikö pentu? Onko uusi koti löytynyt? (Toivottavasti saanut rakastavan kodin koska lapsetkaan eivät kissan selviytymisestä olleet huolissaan eivätkä kuntoon olleet sitä haluamassa vaan eroon siitä reppanasta. Jos selvisi taudista, kissalla parempi muualla.)
- Anonyymi
Jos kissanpentu on tervehtynyt, ehdottomasti laittakaa myynti-ilmoitus nettiin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 694313
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺684158Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363572Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163143Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342812En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142572Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102354IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm251491Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1571292Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli751079