Miten saan levysoittimen kytkettyä ja toimimaan Pioneer vsx-s310 viritinvahvistimen kanssa.
levysoitinkytkentä
9
512
Vastaukset
- Anonyymi
Jos sinulla on vanha levysoitin, niin hankit RIAA-korjaimen jonka kytket RCA-johdoilla levysoittimen ja vahvistimen väliin. Vahvistimessasi takana se "Audio, analog in" -liitinpaikka.
Jos sinulla on uudempi levysoitin jossa on oma esivahvistin niin voit kytkeä sen suoraan tuohon analog in:iin ilman RIAA-korjainta.
https://audiokauppa.fi/collections/riaa-korjaimet- Anonyymi
audiokauppa.fi myy pahasti ylihinnoiteltuja tuotteita, halvinkin RIAA-korjain tuolla maksaa 89 €.
Etsipä jostain vaikkapa HAMA -merkkinen vastaava, arvioisin sen maksavan 10-25 €, ostopaikasta riippuen.
tosin: pikainen nettihaku osoittaa HAMAnkin uusineen mallistoaan... vanhat, edulliset mallit ovat poistuneet myynnistä, ja nyt esim, "HAMA Stereo Phono Preamplifier PA 506" maksaa 56 €. No on tuo silti audiokauppa.fi -hintaa halvempi, mutta hintaero on yllättävän pieni !
Joskus markka-aikaan tuollainen maksoi 50-100 mk välillä, ja hinta sisälsi pistorasiaan työnnettävän jännitelähteen (olisiko ollut ulostulo 18V, 100 mA).
Virtaahan tuollainen esivahvistin ei paljoa kuluta, kun eivät sisällä päätevahvistinta.
- Anonyymi
Ei tuos oo phono-liitäntää eli tarviit riaa-korjaimen väliin tai levysoittimen jossa se on sisäänrakennettuna. Silloin sen voi kytkeä tavalliseen analogiseen inputiin joista tuossa näyttää olevan juhlalliset 1kpl (cd).
- Anonyymi
Varmaankin on tämä laite.
https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/pioneer-vsx-s310-k-av-viritinvahvistin- Anonyymi
On. Mitä sitten?
- Anonyymi
Vintage laitteet on helpointa kytkeä samanaikuisiin toisiin vintage-laitteisiin....
- Anonyymi
entä nauhuri
voiko nauhurin kytkeä tuosta noin- Anonyymi
Todennäköisesti kyllä.
Nauhureitakin on monenlaisia. Onko siinä RCA output vai pitääkö käyttää kuulokkeiden stereoliitäntää? Joissakin halpislaitteissa ei löydy sitäkään.
- Anonyymi
kysyin myös nauhurinliittämisestä !
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude28715412IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti17413363Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy14310626Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole9010511Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1179479Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla288116Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump298065Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2066662Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1956361Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri355958