PS3 emolevyn paristo

Anonyymi-ap

PS3 unohti päiväyksen ja kellonajan jo pidemmän aikaa, tänään viimein sain aikaiseksi purkaa konsolin ja vaihtaa sen pariston, mutta yllätyksekseni vanhassa paristossa oli yleismittarin mukaan jännitettä vielä melkein 2,8 volttia, siinähän on siis 3 voltin CR2032 kolikkomallinen paristo. Uudessa patterissa oli 3,2 volttia.
Kun yksi vanhempi PC tietokone unohti päiväyksen ja asetukset, vanhassa patterissa oli jäljellä 0,075 volttia eli aivan kuiviin käytetty.
Onko PS3 niin paljon krantumpi patterin kunnosta, vai liekö jokin muu vika jonka vuoksi on hukannut päiväyksen ja kellonajan jos ei ole verkkovirtaan kytkettynä?

2

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Konsoli oli yön yli irti sähköverkosta ja käynnistäessä aika ja päiväys oli säilynyt tallessa, eli uusi paristo kumminkin korjasi ongelman.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1127
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      541
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      295
      533
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe