Vein taas märän ja vuotavan paperipussin biojäteastiaan. Aamukahvin jälkeen pesen roskakorin, johon sijoitan uuden paperipussin. Tämä toistuu useita kertoja viikossa, joten sain hyvän idean: palataan takaisin laskiämpäreihin. Sen voi käydä tyhjentämässä tunkiolle tai biojätekerykseen. Ämpärin joutuu joka tapauksessa pestä, mutta säästetään paperipusseissa.
Mitä ajatuksia tämä herättää?
Ehdotan, että siirrytään laskiämpäreihin
12
464
Vastaukset 12
- Anonyymi
Tunkio houkuttelee rottia. On esitelty jotain käteviä kikkoja sen paperipussin käytön helpottamiseksi. Saa siitä tietysti vaikeaakin itselle tehdä jos niin haluaa.
- Anonyymi
Halkokarilla rottia runsaasti ja se johtuu komposteista eli tunkioista ihmisten takapihoilla. Harakat levittää myös tunkioiden tuotteita toisten pihoille.
- Anonyymi
Kyllä Ekorosk tietää mitä tekee, ja päälle biojätteen hajuiset naurut!!
- Anonyymi
Ettekö te saattanat jo usko. Kaikki maatuva kompostoidaan lämpökompostorissa kesät-talvet. Kompostori voidaan sijoittaa parvekkeelle, kylpyhuoneeseen, apukeittiöön, tai jopa makuuhuoneeseen. Toimiva kompostori ei haise. Eihän kukkaruukkukaan (on sentään avoin astia) haise kuin terveelle mullalle...
Odotan innolla päivämäärää 1.7.2024, kun uusi jätehuoltolaki astuu voimaan...
Olen valmis pitämään halukkaille opetustilaisuuden kotipihallamme la 29.6. Kesto n 1 tunti. Opetuspalkkio/kulukorvaus 50 €. Sisältää grillimakkaran, lasin luomuviiniä (n 10 %).
JK Olen esikäsitellyt biojätteen vuosia BioProffa- astiassa. Bokashi keittiökompostointi.
(lue; www.eurogarden.fi www.bioproffa.fi www.esbau.fi)
Ja nyt ei naureta!!!...
Miten olisi bioska pussit? Laita bioska pussi tavallisen muovipussiin sisään, kippaa bioska pussi roskikseen ja muovipussi omaan roskikseen. Näin tehdään Tampereella.
- Anonyymi
Tiedetään. Tampereella laitetaan kaikki samaan keräyastiaan lajittelematta...
Anonyymi kirjoitti:
Tiedetään. Tampereella laitetaan kaikki samaan keräyastiaan lajittelematta...
Höpö höpö! Kyllä niitä lajitellaan.
- Anonyymi
Isoisämme yli seitsenkymppinen yksinasuva patu hautaa banaanin kuoret ja ruuan tähteet lumihankeen. Kesäisin hän käyttää lautakehikko "kompostia" mistä rotat ja linnut levittävät jätteet naapureiden sekä omalle pihalle. Tuohon jätelakiin pitäisi saada pykälä mikä kieltää ja vapauttaa vanhoilta eli yli seitsenkymppisiltä kyseisen asian.
- Anonyymi
Ressu on nero. Kokkolan kaupungin viisain ja monitaitoisin MIES!!!...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ressu on nero. Kokkolan kaupungin viisain ja monitaitoisin MIES!!!...
Joku puutarhajuttu siitä oli aikoinaan. Muuten ei ole mitään mainittavaa tästä "nerosta" missään ollut.
- Anonyymi
Ressu hautaa jätteensä syvälle ja se tekee hänestä viisaan.
- Anonyymi
Eipä syvälle hautaa tällainen saamattomuuden perikuva. Joko tunkion tapainen tai vaan viskoo ympäriinsä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri381118- 71848
Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa40710Koska tulet minulle näkyväksi
Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi40686Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven
Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviilipoliisiauton oven Mies kuvasi keskiviikkoiltana bus197564- 43499
- 46498
jumala ei auta hittojakaan..
kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir204473Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,174462Onneksi en ole riippuvainen Kuhmo Oy:stä
Lähinnä naurattaa, kun ylipainoiset, punakat kuljetus ja muutkin yrittäjät yrittävät lohdutella itseään uuden omistajan6447