256GB USB 3.2 tikku, hidas!

Anonyymi-ap

Ostin tämmöisen Maxellin USB tikun, 256GB (oikeesti 230GB) ja pitäisi olla USB 3.2 liitännällä (pakkauksen mukaan), mutta voiko oikeesti olla noin onneton kirjoitusnopeus kuin vaan 4Mb/s ??? Tarve siirtää isoja videoklippejä läppäriltä pöytäkoneelle, 9-12 gigan tiedostoja. Menee ikä ja terveys tuossa kun pitää odotella joku 15 tuntia tiedostojen siirtoa tikulle. Saas nyt nähdä mikä on lukunopeus, 2mb/s, hahah!

Mulla on vuosia vanha toinen 64 gigan USB tikku (3.1) ja siinä vaihtelee kirjoitusnopeus 10-20 mb/s, mutta tuolla joutuu useaan kertaan siirtelee kun kaikki ei mahdu kerralla tikulle.

Onko tuolle tikulle oikeesti tehtävissä jotain, että nopeutta saisi lisää vaan onko tuo vaan oikeesti noin surkee? Kaiketi tässä on ostettava sitten joku ulkoinen SSD-asema, ei vaan kestä odotella noin kauan tiedostojen siirtoa tikulle.

11

557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaihda tikun tiedostojärjestelmäksi NTFS.

      • Anonyymi

        Kyllä, tuon vaihdoin, exFat ei suostu 12 gigan tiedostoja ottamaan vastaan.


      • Anonyymi

        Windows on aina hidas USB_llä!


      • Anonyymi

        EI KANNATA FORMATOIDA TIKKUA MISSÄÄN NIMESSÄ WINDOWSIN FORMATOINNILLA! SE TUHOO TIKUN!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä, tuon vaihdoin, exFat ei suostu 12 gigan tiedostoja ottamaan vastaan.

        Suostuupas..


      • Anonyymi

        Windowsilla formatointi tuhoo tikun takuulla!


    • Anonyymi

      Wintoosisi on hidas, ei tikku!

    • Anonyymi

      jos sun koneen portit on usb 2.0

      niin ei se lue nopeemmin kuin 2.0

      hölmö

      koneen portit sen ratkaisee etkö sitä tiennyt

      bensa autoon on turha tankata diisselii

      • Anonyymi

        AMD Ryzen X5950X + sitä tukeva emolevy, joten kovin vanha ei ole pöytäkone, samoin läppäri on uusi Asus, jossa on Thunderbolt 4 liittimet, sekään ei ole kovin vanha, lisäksi mulla on... jos luit, myös vanhempi USB 3.1 - 64 gigan tikku, jossa kirjoitusnopeus on 10-20Mb/s!

        Lue teksti.

        Lukunopeus on tikulla ok tasoa, noin 37Mb/s


    • Anonyymi

      Vaikka tikku tukisi usb3 nopeuksia on nopeus täysin kiinni siitä minkä nopeuksisista muistia valmistaja on tikkuun paketoinut.

      • Anonyymi

        Yleensä valmistaja ei ole panostanut muistin nopeuteen halvemmissa tikkumalleissa. Sama koskee SSD levyjäkin. Sentakia tulisi aina etsiä netistä asiakkaiden arvosteluja ja nopeustestejä tikuista. Jopa suurillakin merkkivalmistajilla on hitaita edullisia malleja vaikka niissäkin lukee pakkauksissa "usb3/3.2 standardi".


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1703
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      139
      1697
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      289
      1286
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1088
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1066
    6. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      130
      962
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      905
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      878
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      875
    Aihe