Onko lukio kaiken sen vaivan arvoista?
Koska kaksoistutkinnollakin saisi wanhojen tanssit ja penkkarit+ yo todistuksen ja lakin
Koska kaksoistutkinnollakin saisi wanhojen tanssit ja penkkarit+ yo todistuksen ja lakin
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lukio on arvokasta pääomaa. Vanhojen tanssit ja penkkarit on pidemmän päälle pikku juttuja, niiden takia ei kannata vaivaa nähdä. Ylioppilas todistus on se arvokkain osuus, se voi ratkaista elämäsi suunnan lopuksi ikää. Lakille jokainen antaa sen arvon, minkä haluaa. Myös kaikki, mitä lukiossa opitaan, kielet, matematiikka, filosofia, historia jne on kulttuuripääomaa koko elämän ajaksi.
Riippuu, mihin menee jatkossa.
Ymmärrän kyllä, jos ihminen on kovin hidas ja heikko oppimaan, lukio vaatii paljon vaivannäköä ja tulokset silti heikot. Wanhojen tansseilla ja penkkareilla ei elämässä pitkälle pääse. Kaksoistutkinto on vielä vaativampi kuin lukio yksin, monelta jää kaksoistutkintoa yrittäessä se yo-todistus saamatta.
Itselleni lukio-opiskelu oli hienoa aikaa. Ei wanhojen tanssien eikä penkkareiden takia vaan oppimiskokemusten ja vertaisten seuran takia. Osaamista kertyi kielissä ja matematiikassa. Lopulta arvokkainta oli tietysti yo-todistus, jolla pääsin heti yliopistoon haluamaani tiedekuntaan. Mitään vaivaa en muista olleen mistään.
mikäs ihmeen vaiva siinä lukion käymisessä oikein on. On heitäkin joille lukiossa opiskelu tuottaa iloa.
Lukion tarkoitus on antaa opiskelijalle valmiudet korkeakouluopintoihin. Lähes kaikissa yliopistoissa kirjallisen opiskelun pääkieli on englanti. Kieltä olisi osattava sen verran, että kykenee lukemaan muutaman tuhatta sivua englanninkielistä tieteellistä tekstiä ja ymmärtämään lukemansa.
Lakki on sivuseikka. Itse en ole käyttänyt yo-lakkia kertaakaan vuoden 1966 jälkeen, koska sen saa niin vähillä tiedoilla. Minkään tanssitilaisuuden takia lukioon ei kannata mennä. Tanssia voit ilman lukiotakin.
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
💋 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://us4.fun/kissgirl?18279806
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞