Eilen kone toimi ihan normaalisti.Illalla kun käynnistin koneen niin se alkoi pitämään hirveää meteliä.Sammutin koneen ja käynnistin sen uudelleen,käynnistyi normaalisti eikä silloin pitänyt mitään ääntä.Mutta tänä aamuna kone ehdotti käynnistyessään vikasietotilaa ja ääni oli taas sietämätön.
Ääni oli vaihteleva,välillä matalampi ja välillä taas korkeampi,aika tiuhaan tahtia se vaihteli ääntä matalasta korkeammaksi,kova surina/sirittävä ääni.Mikä voisi olla vikana?
Prosessorin tuuletin vai virtalähde?tai jotain muuta kenties?
Ääni oli vaihteleva,välillä matalampi ja välillä taas korkeampi,aika tiuhaan tahtia se vaihteli ääntä matalasta korkeammaksi,kova surina/sirittävä ääni.Mikä voisi olla vikana?
Prosessorin tuuletin vai virtalähde?tai jotain muuta kenties?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ookke! Syynähän voi olla jokin tuuletin taikka kovalevy.
Ota koneestasi sivupelti irti ja pistä virrat päälle.
Yritä kuunnella mistä tuo ääni kuuluu.
Jos et kuuntelemalla saa mölyäjää selville, niin pysäytä vuorotellen jokainen tuuletin varovasti sormella KESKELTÄ painaen ihan vain sekunniksi.
ELÄ KOSKE MUIHIN TIETOKONEEN OSIIN KUN VIRRAT ON PÄÄLLÄ!!!
Jos äänet eivät tule tuulettimisa niin vika on todennäköisesti kovalevyssä, koska oikeastaan muualta ei ääniä synny.
Itseasiassa koneessani ei ole kuin yksi tuuletin ja se on prosessorin tuuletin.Tiedän kyllä että pitäis olla enemmän kuin yksi.Luulen että vika saattaa olla juuri prosessorin tuulettimessa koska tähän mennessä se on joutunut tekemään kaiken tuuletustyön yksin ja se ei varmasti riitä ja nyt se ei enää jaksa luultavasti.
En usko että vika olisi kovalevyissä joita on kaksi 160Gt,konekin on vasta noin 4kk vanha,itse koottu täysin uusista osista.
Minulla on onneksi yksi tuuletin jonka ostin vähän aikaan sitten lisätuulettimeksi mutta empä ole saanut aikaiseksi vielä laittaa sitä ja nyt ollaan tässä jamassa,se ei ole prosessorintuuletin mutta sen saa varmasti kiinnitettyä jotenkin prossun yläpuolelle ja se on nopeampi ja myös hiljaisempi SilenBlade.Tää on aika iso tuuletin,paljon isompi kuin prosessorin tuuletin mutta ainakin hyvä.
En sitten tiedä kannattaako prosessoria laittaa viilentämään mitään muuta tuuletinta kuin vain prosessorintuuletin? tämä kun ei ole prosessorintuuletin.
Kaverini vain ehdotti että laittais tämän tuulettimen prosessorin yläpuolelle,kiinnitys on kyllä sitten eri juttu,pitää olla siimaa tai rautalankaa jotta se pysyisi tukevasti prosessorin yllä.Aika arvelutta idea,vai?
Eli ottais mahdollisen rikki menneen prosessorintuulettimen pois ja laittais sitten tollasen tilalle.
Jos vika on prossun tuulettimessa niin se on helppo korjata.
Vaihdat tilalle minkä tahansa saman kokoisen puhaltimen. Tehokkaampi ei ole koskaan pahasta.
Voipi siihen laittaa myös isomman puhaltimen sovitepalalla joita myy ainakin bulldog netstore.
Eikös sulla ole tuuletin myös nättiksessä ja poweriss? Vai onko ne passiivi versioita?
Ja uusissa koneissa kannattaa olla aina lisätuulettimia. Mielellään yksi puhaltamaan koteloon viileää ilmaa ja yksi puhkumaan lämmintä ulos.
Eikä sitä tuuletinta kannata millään rautalangalla virittämään kiinni. Ei välttämättä ole parhaita mahdollisisa noi viritelmät.
Ennemmin hommaa saman kokoinen tuuletin taikka jos haluat isomman tuulettimen niin sitten se sovitepala.
Niin onhan toki virtalähteessä sekä näytönohjaimessa tuulettimet,mutta ei ole mitään muita lisätuulettimia.
Vika nimittäin selvisi,ääni tulee näytönohjaimen tuulettimesta joka nähtävästi on hyytymässä,mutta onneksi se menee varmasti takuuseen.
Tässä koneessa on CLUB 3D RADEON 9600 256MB näytönohjain jossa on aika pieni tuuletin,onkohan missään näytönohjaimissa suurempaa tuuletinta? tai miten voi pidentää näytönohjaimen käyttöikää? Kone on nimittäin aika kovassa ja vaativassa käytössä.Vai onko olemassakaan sellaista näytönohjainta joka kestää pitemmän aikaa kovaa rasitusta? jos on niin ne ovat varmaan niitä 500 euron näytönohjaimia joihin ei ole varaa.
Kunhan nyt saan vaihdettua uuteen näytönohjaimeen niin laittelen sitten tuon lisätuulettimen sinne avuksi.
Ei kyllä ollu yllätys että Club 3D ratikan jäähytys meni sököksi. Ittellä on myös samaan peliin uuden jäähyn osto edessä kun tuo ulvoo kuin sirkkeli...
Taitaa olla ennemmin ominaisuus kuin vika... :)
Elikkä kannattaa samantien ostaa siihen vaikka Zalmanin passiivi jäähy. Taatusti riittää eikä tuuletin hajoa.
Lahden Datatronicilla se makso 23€ ja on hintansa väärti!
Siihen voi sitten tarvittaessa lisätä minkä tahnsa tuulettimen helposti.
Kasaaminen vaatii pientä sormi näppäryyttä mutta onnistunee helposti kun tekee mitä ohjeissa lukee.
Tosson linkki: http://www.datatronic.fi/?toiminto=tuote&id=30718
Joo tällä hetkelläkin miulla on tää kone auki ja näytönohjaimen tuuletin huutaa siis ihan kuin sirkkeli tälläkin hetkellä,mutta tietokoneen käynnistyessä ääni on kahta kauheempi kunnes se sitten tasaantuu tasaiseksi hurinaksi niin kuin nyt.
Kiitos tuosta linkistä,olen aivan varma että tulen ostamaan tuon Zalmanin jotta voin tulevan näytönohjaimen ikää pidentää.Ihan yllätyin miten voi mennä 3kk vanha näyttis näin äkkiä rikki.
Onkohan konetta nyt järkevää käyttää,kun näytönohjaimen tuuletin voi kosahtaa milloin tahansa,mitä oot mieltä?
No itte ostin 6kk sitten uuden ratikan, ja kahdesti on uuteen vaihdettu. Jotenkin noi Club 3D:n näyttikset ei ole niitä laadukkaimpia.
Noi ujeltaa aina hieman kovampaa käynnistäessä, ja hiljenee kun on ollu hetken päällä... En oikeen tiiä mistä se johtuu.
Voithan sie sitä konetta päällä pitää, mutta kannattaa vahtia kokoajan että jos se jäähy sitten hajoaa niin oot heti sammuttamassa virran.
Toisaaltaan voisithan vaihtaa takuuseen uuden näyttiksen, mutta siinäkin se jäähy voi hajota yhtä nopeasti.
Muista sitten kun vaihdat sen jäähyn niin takuu raukeaa.
Huomenna olen menossa sinne liikkeeseen josta tämän ostin ja toivottavasti takuu korvaa miulle uuden näyttiksen.On kuitti mutta siinä ei sanota mikä on se takuu aika,mutta silloin ostaessa sanoivat että kaikilla osilla on takuu.Kun saan uuden näyttiksen niin sitten voin ostaa siihen sen lisäviilentäjän.Toivottavasti se pidentäis sen käyttöikää ettei joka 3kk tarvii olla taas uutta hankkimassa.
Pelata ei ainakaan uskalla,silloinhan näyttis joutuu entistä enemmän lujille ja sen seurauksena kosahtaa varmasti.No mutta siitä huolimatta se on vaihdettava pelais tai ei.
Välillä käy kuitenkin niin,kun käynnistää koneen niin näyttiksen tuuletin ei saatakaan alkaa pitämään tuota ääntä,mutta sitten taas seuraavalla käynnistyskerralla alkaa taas sirkkeli vinkumaan.Eli välillä vinkuu ja välillä taas ei ollenkaan.Siinä ehtii jo luulla ettei olekaan mitään vikaa kunnes seuraavalla käynnistyskerralla se alkaa taas.