näppylöitä leuassa

apua kaipaava

vuoden ikäisellä dogillamme on punaisia pieniä näppylöitä leuassa sekä huulissa. mitä mahtavat olla ja mistä tulevat??

8

6616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leuassa

      Minun 3-vuotiaalla doggilla oli/on näppylöitä leuassa...ne ainakin olivat ihan harmittomia näppylöitä. Mutta jos näyttää pahalta ja pahenee, kannattaa kysyä eläinlääkäriltä.

      • olla

        Kokeile ensiksi tätä keinoa, ennenkuin alat kiikuttaa lekuriin. Luulen että kysessä on hyvin tavallinen sileä/lyhytkarvaisten rotujen, kuten tanskandoggi, ihotulehdus.
        Joka ruokailun jälkeen pyyhi dogin leuka ja huulet puhtaalla vedellä ja pyyhkeellä puhtaaksi. Sitten kerran päivässä esim. iltaisin pese ne näppyläkohdat BETADINE pesunesteellä, ei siis sillä puhdistusaineella vaan sellaisella vaahtoavalla pesunesteellä.
        Se pesu onnistuu niin, että laitat kulhoon lämmintä vettä ja sitä pesuainetta ja peset sitä naamaa siihen veteen kastetulla pumpulitukolla. Vaihda tukkoa aina välillä ettei ne bakteerit leviä uudelleen siihen näppyläalueelle. Jos ne näpyt ei ole vähentyneet viikon kuluessa kun olet pessyt joka ilta ja putsannut sitä naamaa, vie lekuriin. Älä käytä rasvoja niihin, ne vaan pahenee kun iho ei saa rasvan alta ilmaa.
        Terveisin näppyläleukainen dobberi


    • Jack

      Meillä on kans noita samoja ja putsaus ohjeet betadinella saatiin lääkäriltä.
      Lääkäri sanoi myös että ongelmana voi olla muovinen ruokakuppi, et koira olis sille herkistynyt, vaihdettiin se siis peltiseen ja ehkä hiukan autto.

    • koirienystävä

      minulla on siis tuo doggi/labradori ja sillä oli tuossa murrosiässä juuri sellaisia "finnejä". menevät ohi iän kanssa, mutta tarvitsevat hoitoa. puhtaanapito auttaa ja lääkäriltä saa tulehdukseen sopivaa ja hyvin tehoavaa rasvaa. meillä ainakin näpyt alkoivat vuotaa verta koiran innostuessa jostain eli esim kun vieraita tuli. oli kiusallista, kun vieraat lähtivät aina vaatteet sotkussa... onneksi se meni ohi ja liittyi selvästi murrosikään. tsemppiä, kyllä se siitä.

      • nuppu

        Voi olla myös agriniinin puutosta, tai miten lie nyt kirjoitetaankaan. Kannattaa kokeilla vaihtamista ruokaan, jossa käyetetty sisäelimiä.


      • arginiini
        nuppu kirjoitti:

        Voi olla myös agriniinin puutosta, tai miten lie nyt kirjoitetaankaan. Kannattaa kokeilla vaihtamista ruokaan, jossa käyetetty sisäelimiä.

        Arginiini on oikea kirjoitusasu.


      • Anonyymi

        Suun ja huulien putsaus ja betadine toimi.
        Näpyt lähti.


    • Anonyymi

      Finnejä ovat tuon ikäisellä, menee itsestään ohi. Meillä nartulla aina ennen juoksuja. Hormoneista johtuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      243
      45306
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      185
      10838
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      33
      1563
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe