Suunnitelmissa on rakentaa talo ja tuli vastaan tämä Kiirunan käyttämä lämmin alapohja. Taitaa olla Suomessa uusi keksintö. Mitä mieltä porukka on? uskaltaako ostaa? Onko kokemuksia?
https://kiirunatalot.fi/miksi-valita-kiiruna-talot/lammin-alapohja/
Kiirunatalo alapohja
12
4380
Vastaukset
- Anonyymi
No onhan tuo aika varman päälle tehty. Puolilämmintä tilaa, koneellinen iv eikä paljasta maanpintaa kosteutta haihduttamassa.
Perinteinen rossi vähän niin ja näin tämän kostedenhallinnan kanssa . Maavaraisissa taas se riesa, että paha tehdä mitään muutoksia tai korjausia viemäreihin yms.
Tietysti tämänkin saa pilattua, jos luistelaan pintavesien ohjauksen kanssa eli päästetään talon alle muodostumaan uima-allas. - Anonyymi
Eristesaumojen teipit irtoilee muutamasa vuodessa.
- Anonyymi
Radon mietityttää, onko pitävä rakenne.
- Anonyymi
Radon tuuletetaan pois ennen kuin se tulee sisätiloihin.
- Anonyymi
Ainakin hiiret tykkää asustella lämpimässä alapohjassa.
- Anonyymi
Nykyään on ongelma kun yritetään tehdä taloja mahdollisimman nopeasti. Parin kuukauden säästön takia keksitään mitä ihmeellisempiä ratkaisuja.
- Anonyymi
Vai että rakennetaan talon alle puoli kerrosta ylimääräistä ja lämmitetään tilaa jolla ei ole mitään käyttöä. Terveisiä Hölmölästä !!
- Anonyymi
Essonvaarien/panukailottajien mielestä höyrysulut, koneellinen ilmanvaihto ylipäätään, vesieristys pesutiloissa ovat tarpeettomia.
Hirsiuskovaisten mielenstä lämmöneristys on tarpeetonta ja muovi haitallista. Pitää olla yksinkertaista ja koeteltua tekniikkaa, kuten koneellinen iv, maalämpöpumppu ja kilometri muoviputkia lattiavalussa ;-D
Radon ei haittaa, koksa se ei haise eikä maistu. Siksi sitä on turha mitatakaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Essonvaarien/panukailottajien mielestä höyrysulut, koneellinen ilmanvaihto ylipäätään, vesieristys pesutiloissa ovat tarpeettomia.
Hirsiuskovaisten mielenstä lämmöneristys on tarpeetonta ja muovi haitallista. Pitää olla yksinkertaista ja koeteltua tekniikkaa, kuten koneellinen iv, maalämpöpumppu ja kilometri muoviputkia lattiavalussa ;-D
Radon ei haittaa, koksa se ei haise eikä maistu. Siksi sitä on turha mitatakaan.Luonnollisesti maahiset ihmettelevät sitäkin, miksei voisi ottaa käyttövettä maalämpökaivosta.
- Anonyymi
Jos haluat pitkäikäisen talon joka säilyttää hyvin jälleenmyynti arvon niin kannattaa pysyä kaukana puu alapohjista, eli niin lämpimästä kuin kylmistä. Noissa moduuli taloissa valitettavasti on huono jälleenmyyntiarvo koska ihmiset ei uskalla ostaa sellaisia.
- Anonyymi
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010497933.html
Moduulitalojen ongelma. Rakentamista on mahdoton valvoa kun sitä ei tehdä työmaalla. - Anonyymi
Lämmin alapohja vaatii säännöllistä tarkastamista. Siellä pitää olla oma ilmanvaihtokone jonka suodattimet pitää vaihtaa 2 kertaa vuodessa. Eristyksen teippaukset ja saumat pitää tarkastaa säännöllisesti ettei radon pääse nousemaan sisäilmaan. Pitkältä ajalta tuosta ei ole kokemuksia mutta ihan toimiva se saattaa olla, vaatii vain säännöllistä huoltoa ja tarkastuksia.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2454452Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232899Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412652Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811644Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161528- 501238
- 851164
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031054- 591003
- 45996