Onko kukaan ostanut silmälaseja Pärnusta? Olen menossa sinne kesällä lomalle ja ajattelin ostaa sieltä lasit. Mitä optikkoja olette käyttäneet? Paljonko siellä suunnilleen maksaa lasit (verrattuna Suomen hintoihin)?
Silmälasit Pärnusta
Leijona
21264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Varaudu ainakin 2 viikon toimitusaikaan jos näkö on huono! Harvoin suomalaisillakaan optikkoliikkeillä on suuria vahvuuksia varastossa, mullekin tilattiin muistaakseni Hollannista. Jos saman ketjun liikkeitä Tallinnassa, ne voi kyllä toimittaa ne silmälasit Tallinnaan, jos se helpottaa sun hakureissua. Suomeen ne ei pysty lähettäämään esimerkiksi postissa, koska tullimaksut Suomeen on niin korkeat ettei se ole kannattavaa. Hinnat on vähän halvemmat, mutta tarkemmin en muista.
Hirveän huono näköni ei ole. Kuulin kaveriltani, että voivat myös postittaa lasit kotiin. Ei puhunut mitään tullimaksuista... Saitko kuitenkin hyvät lasit? Haitko itse ne Tallinnasta vai olitko niin kauan Pärnussa?