Uusien asohankkeiden tukipäätöksille vuosi lisäaikaa

Asojen jatkoajan lisäksi kaikille ara-hankkeille reipas lisärahoituskin vuosille 24-25.

https://valtioneuvosto.fi/-/1410903/talouspoliittinen-ministerivaliokunta-linjasi-valtion-tukeman-asuntorakentamisen-vauhdittamisesta - 20.2.2024

"Talouspoliittinen ministerivaliokunta puolsi tiistaina valtion tukeman asuntotuotannon määräaikaista lisäämistä. Korkotukilainavaltuuden korotus yhdellä miljardilla eurolla mahdollistaa noin 5 000 asunnon lisäyksen asuntorakentamisen aloituksiin vuosina 2024-2025.

...Vuosien 2026-27 korkotukivaltuudet olisivat vastaavasti vastasyklisyyttä toteuttaen aiempaa pienemmät eli yhteensä 2 miljardia euroa. Talouspoliittinen ministerivaliokunta linjasi myös, että asumisoikeusasuntojen korkotukilainapäätöksiä tehtäisiin vuoden 2025 loppuun asti syksyn 2023 budjettiriihessä päätetyn 31.12.2024 sijaan. Uusia hankehakemuksia ei enää oteta vastaan budjettiriihessä linjatun mukaisesti, vaan kyse on ARA:n käsittelyjonossa olevan suuren hakemusmäärän käsittelemisestä loppuun. Lisäksi kaupunkiseudut ovat MAL-neuvotteluissa esittäneet toiveen jatkoajasta asumisoikeuskohteiden rakentamiselle, jotta kaupunkiseudut ehtivät varautua muutokseen. Käyttösuunnitelma vuoden 2024 valtuuden käytöstä tuodaan valtioneuvoston hyväksyttäväksi pikaisesti. Lyhyen korkotuen kohteiden osuutta pyritään kasvattamaan hallitusohjelman mukaisesti. "

(Kaikille niille asohankkeille, joille kerittiin hakea aralta lainavarausta määräajassa eli viime vuoden loppuun mennessä tukivaltuuksia tuskin nytkään tulee riittämään - mutta lisäajan ja lisärahan yhdistelmän ansiosta hyvinkin monet muuten kariutuneet uudet asohankkeet voivatkin nyt sittenkin toteutua. Hyvä (edes) niin. Ja seuraava hallitus voi sitten halutessaan palauttaa uusien asojen tuet v. 2028 budjettiin ja siitä eteenpäin - kuten melko varmasti tapahtuu jos v. 2027 eduskuntavaalien jälkeen hallituspohja muuttuu nykyisestä - joka liki saletisti tapahtuu kiitos sen että nykyisistä hallituspuolueista muut kuin ehkä Kokoomus tuskin menestyvät kovinkaan hyvin noissa seuraavissa eduskuntavaaleissa.)

0

434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

        Rakastan sinua ❤️
        Ikävä
        84
        1672
      2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

        Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
        Ikävä
        88
        908
      3. Misä tulipalo?

        Mikä palaa Haapavedellä?
        Haapavesi
        8
        872
      4. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

        Ihan mun miehen näköinen 😍
        Ikävä
        54
        862
      5. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

        Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
        Sanaristikot
        56
        849
      6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

        Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
        Ikävä
        58
        793
      7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

        Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
        Maailman menoa
        189
        789
      8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

        Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
        Ikävä
        80
        735
      9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

        Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        172
        730
      10. Teet tämän niin

        Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
        Ikävä
        41
        730
      Aihe