Hieman jäljessä noiden datanopeuksien arvioinnin suhteen käytännön kannalta, eli onko Cat 8:n nopeudelle todellista käyttöä ns. peruskäytössä, nettisurfailussa & toisinaan YouTube-kanavia katsellessa?
Cat 8 = 40 Gbps
Cat 7 = 10 Gbps
Tuli mieleen kun olen muutamaa pätkää Ethernet-kaapelia ostamassa ja ajattelin hommaavani Cat 8:ja, mutta kun katselin RJ45 naaras-naaras jatkopaloja, niin nopein löytämäni oli Cat 7 (mm. UGEEN brändillä) ..... eli jatkopala söisi teoreettisen nopeusedun (tämän hetken liittymä ei ole nopea).
No, tietty olisihan nopeammalla kaapelilla etua myöhemmin (ilman jatkopalaa), ei niissä nyt niin merkittävää hintaeroa ole.
RJ45 Blindattu kaapeli, mikä nopeus valita Cat 8 vs. Cat 7
5
389
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole suurta merkitystä kotikäytössä. Toki jos seinän sisälle vetää kannattaa silloin valita uusin nopeusluokka jottei tarvitse alkaa niitä vuosikymmenten päästä vaihtamaan.
- Anonyymi
Kotikäyttö on kovin suhteellinen käsite. Ajatellaan vaikkapa henkilöä nopealla kuituliittymällä, joka pelaa livessä nopeutta / kaistaa kaipaavia pelejä, niin silloin kaikki nopeusresurssit ovat tevetulleita.
Nähdäkseni esim. lentosimulaattorit, kute MSFS ja X-Plane verkkolivessä lennettäessä kaipaisivat nopeita yhteyksiä, joskaan en tiedä kuinka plajon ne hyötyvät Cat 8 vs Cat 7.
Nuo kaapelien rakenteisiin kiinteät asennukset nyt ovat jo ihan itsestäänaselvyys, että sellaiseen asennukseen vain parasta saatavilla olevaa ... mutta mieluummin perinteisesti asennusputkiin vedettynä, jotta kaapelit voi tarvittaessa vaihtaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kotikäyttö on kovin suhteellinen käsite. Ajatellaan vaikkapa henkilöä nopealla kuituliittymällä, joka pelaa livessä nopeutta / kaistaa kaipaavia pelejä, niin silloin kaikki nopeusresurssit ovat tevetulleita.
Nähdäkseni esim. lentosimulaattorit, kute MSFS ja X-Plane verkkolivessä lennettäessä kaipaisivat nopeita yhteyksiä, joskaan en tiedä kuinka plajon ne hyötyvät Cat 8 vs Cat 7.
Nuo kaapelien rakenteisiin kiinteät asennukset nyt ovat jo ihan itsestäänaselvyys, että sellaiseen asennukseen vain parasta saatavilla olevaa ... mutta mieluummin perinteisesti asennusputkiin vedettynä, jotta kaapelit voi tarvittaessa vaihtaa.Toistaiseksi suurin hyöty näin nopeasta piuhasta tulee kotiverkossa eli jos on perustanut esimerkiksi oman tiedostopalvelimen johon siirtää tietokoneelta jatkuvasti tietoja ja päivittää niitä.
Jos ajatellaan pelkkää kuituyhteyden tämänhetkistä max nopeutta riittää siihen jopa CAT6 kaapeli. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toistaiseksi suurin hyöty näin nopeasta piuhasta tulee kotiverkossa eli jos on perustanut esimerkiksi oman tiedostopalvelimen johon siirtää tietokoneelta jatkuvasti tietoja ja päivittää niitä.
Jos ajatellaan pelkkää kuituyhteyden tämänhetkistä max nopeutta riittää siihen jopa CAT6 kaapeli.Ja sisöverkon laitteet pitää myös tukea pihan max nopeutta mikäli siitä halutaan ottaa kaikki hyöty irti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toistaiseksi suurin hyöty näin nopeasta piuhasta tulee kotiverkossa eli jos on perustanut esimerkiksi oman tiedostopalvelimen johon siirtää tietokoneelta jatkuvasti tietoja ja päivittää niitä.
Jos ajatellaan pelkkää kuituyhteyden tämänhetkistä max nopeutta riittää siihen jopa CAT6 kaapeli.Yep, tuo Cat 8 taitaa olla lähinnä kotiverkon ja datakeskuksien tarvitsemaa kategoriaa.
Yhdessä kaapeli-myntilmoituksessa C8 oli kuvattu raketiksi, C7 lentokoneeksi ja C6 Vespaksi.
Sitten tulee kuvaan mukaan myös blindauksen taso, jotta muista laitteista syntyviä häiritseviä interferansseja ei syntyisi.
Alla olvassa artikkelisa ei ole pvm:ää, mutta yhdessä ulkolaisessa artikkelissa listattiin kaikki RJ45-kaapelityypit a:t ja b:t mukaanlukien ja C6 luokiteltiin jo melko lailla vanhentuneeksi has been-luokkaiseksi.
- https://www.yeint.fi/cat-kaapelit-vertailussa
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä402997- 702447
- 1742324
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?332008- 181406
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411356Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?221353- 131239
- 101234
- 221211