Kerrostalossamme on ilmainen DNA kaapeli laajakaista wifi liittymä joka toimii modeemilla.
Puhelimeni maksullinen 5M 4G mobiiliverkko on Elisalta, jossa on rajaton data, mutta maksulliset puhelut.
Jos laitan puhelimeni (Samsung Galaxy s20 Fe) "Wifi Puhelut" - toiminnon käyttöön, pystynkö kotona ollessani höpistä puhelimeen DNA wifi verkon kautta ilmaiseksi?
Vai toimiiko wifi puhelut jonkin toinen operaattorin/palvelun kautta, tai alkaako DNA laskuttamaan wifi puheluista?
Puhelimeni maksullinen 5M 4G mobiiliverkko on Elisalta, jossa on rajaton data, mutta maksulliset puhelut.
Jos laitan puhelimeni (Samsung Galaxy s20 Fe) "Wifi Puhelut" - toiminnon käyttöön, pystynkö kotona ollessani höpistä puhelimeen DNA wifi verkon kautta ilmaiseksi?
Vai toimiiko wifi puhelut jonkin toinen operaattorin/palvelun kautta, tai alkaako DNA laskuttamaan wifi puheluista?
Vastaukset 16
Vanhimmat
whatsappin kautta voi soitella ilmaseksi.
Ei pysty. Vain Whatsapp yms kautta pystyy. Wifi puheluiden idea on tällainen: https://www.dna.fi/tuki/puhelinliittymat/wifi-puhelut
"Ei ylimääräisiä maksuja ulkomailla"
"Kuuluvuuden lisäksi WiFi-puheluiden toinen selkeä kotikenttäetu on niiden hinta: ne laskutetaan aina Suomesta soitettuina puheluina, vaikka olisit ulkomailla. Suomesta ulkomaille suuntautuvat puhelut ja viestit laskutetaan aina erillisen hinnaston mukaan. Kaukomaillakin voit nyt huoletta kertoa kuulumisia puhelimessa pitkän kaavan mukaan ilman huolta roaming-maksuista. DNA:n WiFi-puheluiden kotikenttäetu seuraa sinua kaikkialle!"
Kyllä jos sille löytyy tuki:)
Lisään vielä: Laskutetaan kuin tavallinen puhelu.
Eikä voi, koska wi-fi puhelut eivät ole ilmaisia. Kyseessä on operaattorin tarjoama palvelu, joka ei ole ilmainen.
Mulla puhelin wi-fissä kokoajan kotona ollessa, ulkooven takana menee automaattisesti puhelimen omaan nettiin,whatsapilla muutamia viestejä.
Ilmaiseksi on kaikki toiminut wifin kautta eikä jälkilaskuja ole tullut.
Eipä toimi ilmaiseksi siis wifi puhelut. Ei millään operaattorilla.
Vatsapappi on se paras ilmais soitto ja multimedian alusta
Eikä ole vaan Signal. Signal on muuten
facen mesen kauttakin voi soitella ja myöskin googlen viestisovelluksen kauttta, varsinkin tuo viestisovellus on lähes kaikissa android-puhelimessa jo valmiina.
Myös Signal -sovelluksella voi soittaa jne. Signal on muuten hyvin samankaltainen käytöltään kuin WhatsApp mikä ei ole yllätys sikäli, että Signalin perustaja oli aikanaan yksi niistä, jotka perusti WhatsAppin.
ei voi..
Mistä operaattorista / liittymästä kyse? Elisa veloittaa WiFi-puheluista ja -viesteistä liittymän hinnaston mukaisesti.
Kaikkihan niin tekee. EI wifipuhelu ole mikään ilmainen.