Viimeisten n. 7 vuoden aikana olen matkustanut VR:llä vuosittain pari kertaa pitkän matkan (400 km). Viimeksi pari viikkoa sitten. Täytyy sanoa, että jälleen harmitti ja hävetti VR:n likaiset lattiat. Kaikki lattiat haisevan likakerroksen peittäminä. Koko junassa sellainen pieni lian haju. Herää mieleen kysymys, kuinka vaikeata voi olla koordinoida kunnollinen siivous juniin, kun se ei näytä onnistuvan? Onko todella niin kallista tilata kunnollinen siivous, ettei VR:llä ole siihen varaa? Vai eikö vain välitetä ja osata? Opiskeluaikoina (10-20 vuotta sitten) matkustin vuosien ajan monta kertaa vuodessa pitkän matkan ja silloin oli todella puhtaat lattiat. Luulisi, että jos syksyllä tekisi kunnon lattioiden kuurauksen, niin koko talven pysyisi helposti puhtaana, koska maassa on lumi ja ihmisten kengät suurimmaksi osaksi puhtaita. Lapsetkin pyörivät pitkin lattiaa.
Muutama viikko sitten matkustin Espanjassa Barcelonasta Valenciaan Intercity junalla. Se oli muuten saman tapainen kuin Suomen Intercityt, mutta paljon puhtaampi, raikkaampi ja hieman tilavampi ja viihtyisämpi. Kyllä silloin mietin, että miten kerta kaikkiaan kehdataan pitää järkyttävän likaisia lattioita Suomen junissa. Voisiko joku selittää tämän?! Eli käytännössä valtion junien johtajat haluavat pitää kansan lian keskellä! Miten hyväksymme tämän?
VR:n likaiset junan lattiat
7
470
Vastaukset
- Anonyymi
Armeijan aikoina piti monta yötä nukkua vaunun lattialla kun ei muuta paikkaa ollut tarjolla. Onneksi kanssamatkustajat olivat myös varusmiehiä eikä lika haitannut koska ei siinä ainakaan omat vaatteet likaantuneet.
- Anonyymi
Tuttua hommaa entisiltä ajoilta. En tiedä miten nykynuoriso suhtautuisi sellaiseen. Varmaankin aivan kauhistuneita ja valittaisivat kai oikeusasiamiehhelle. ja euroopan ihmisoikeusasiamiehelle.
- Anonyymi
Se olikin hienoa aikaa. Tulis vaan se aika uudelleen, niin nykynuoretkin saisivat elämysmatkailua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se olikin hienoa aikaa. Tulis vaan se aika uudelleen, niin nykynuoretkin saisivat elämysmatkailua.
Ole huoletta, pian tulee ajat kun kärvistelet traktorin peräkärryn avolavalla pari päivää sateessa ja tuulessa matkalla jonnekkin itäänpäin. Eväänä pakissa lämmintä vettä ainakin eka puoli tuntia . Kädessä vanha ruostunut rynkky ilman pateja. Siinä tilanteessa ei paljon oikeusasiamiehet tee muuta kuin ottavat toisen lasin konjakkia. Sekin taloyhtiön pommisuojassa.
- Anonyymi
Tämä kohta kertoo paljon kysyjön ymmärryksen tasosta: ” Luulisi, että jos syksyllä tekisi kunnon lattioiden kuurauksen, niin koko talven pysyisi helposti puhtaana, koska maassa on lumi ja ihmisten kengät suurimmaksi osaksi puhtaita”.
Voitko selittää miksi talvella autoon kulkeutuu todella paljon hiekkaa ja ihan sepeliä ja matot aivan kurassa? Eihän se voi olla mahdollista kun lumen asiosta kengät koko talven puhtaat??? - Anonyymi
Hävettää miten likaiset Varmaan junat on. Matkustan säännöllisesti ja alkuun ajattelin,
Että noh nyt sattuu vain olemaan huono päivä. Mutta kertatpisensa jälkeen Helsingistä ja muilta lähtö pysäkeiltä lähdettäessä roskikset on tyhjentämättä ja paikat puhdistamatta. Kusta vessan lattioilla jo valmiiksi. Usein matkustan extra-luokassa mutta yhtä usein saa matkan aloittaa siivoamisella! Ällöttää. Kunnon sikolättejä kaikki junat. Eikö tähän saada muutosta?! Ihan uskomatonta miten Vr on homman hoitanut. Ei kyllä kannusta junailuun jatkossa. - Anonyymi
Niinä muutamina harvoina kertoina kun olen viimeisen parinkymmenen vuoden aikana junalla matkustanut, myös penkit ovat olleet uskomattoman saastaiset, joskus ihan kusenhajuiset. Juna on vihoviimeinen matkustusmuoto.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 943582
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli442937Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.742416- 612348
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512301Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1172277Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212163Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.202147- 1172108
- 621994