hohoho. ensi kertaa ollaaan perheen kanssa menossa etelään reissuun syyskuussa tarkoitus lähteä. varattiin jo kerran matka play del inglesiin,mutta kuulimme siitä juttuja että se on se biletys paikka. halutaa paljon luontoa kivat maisemat hyvät rannat ja ei liian rauhallista
Vastaukset 11
- Matkaillut
Kun lähdette ensimmäistä kertaa rantalomalle perheen kanssa. Suosittelen Playa Del Inglesiä. Gran Canarian luonto on moninaista, Inglesistä täytyy vain lähteä sitä katsomaan, mieluimmin omalla autolla tai sitten retkille matkan järjästäjän mukaan.Bilepaikkoja riittää, ei sinne kuitenkaan ole välttämätöntä mennä.Valitsette hotellin tai aparttementoksen rauhalliselta alueelta,niitä on paljon. Rantaa löytyy. Greetan kaikki paikat hyviä.Miami en suosittele.Malesian Langavi paras meille.
Vuodelta 1975 jälkeen olemme perheen kanssa matkustanut vuosittain, huonoa rantalomaa ei ole löytynyt. Hyvää matkaa toivottavasti lomanne onnistuu! Syyskuussa riittää vielä aurinkoa ja lämpöä Välimeren kohteissakin, joten miksi lähteä lasten kanssa kauemmas? Valinnanvaraa riittää, ensi kertalaisille suosittelen turvallista ja mukavaa Kreikkaa.
- Matkaaja
olisi Turkki? Marmaris tai Icmeler. Icmeler ehkä perheille sopivampi, rauhallinen ja kaunis paikka. Ja hyvät hiekkarannat.
- Kaunista
Madeira on paikka missä "valkoihoinenkin" voi oleilla ilman sitä älytöntä kuumuutta. Atlanti huokailee arvokkaasti jne. Kokeilkaa näiden biletyspaikkojen sijaan.Olin huhtikuussa siellä. hyvä aika mennä sinne. Muista ajankohdista en tiedä.
- onko sen oltava Espanjaa?
mun mielestä kesäsesongin aikana ei kannata Kanarialle lähtee ollenkaan. Jos sen on pakko olla Espanjan saari, niin menkää sitten Mallorcalle mielummin. Ranskan ja Italian rivieralta löytyy mantereen puolella älyttömän hienoja ja mukavia pikkukyliä ja -kaupunkeja. Niihin meno vaan vaatii hivenen omatoimisuutta, niihin ei pääse lentämällä suoraan, vaan on matkattava loppuosa esim. junalla. Junat on kyllä erittäin hyvätasoisia. Voin suositella mm. Ranskan puolelta Mentonia ja Italian puolella lähes vastapäätä olevaa Ventimigliaa.
Turkkiin ei kannata mennä ollenkaan. Vaikka sinne sais matkan kuinka halvalla, ei maksa vaivaa. Tuliaisina voi olla mitä kummallisimpia mahatauteja ääretön watutus kun taskuvaras on iskenyt ja osan lomakassasta, tai kuten naiville tuttavalleni kävi, luottokortin käteiset.
Siellä yleinen hygienian taso ei synkronoi mitenkään meikäläisten bakteerikantaan. Aina jää tappiolle. Toisaalta naapurimaa Kreikassa uskaltaa syödä ja juoda melkein mitä vaan ilman pelkoja. Hiukan kalliimpaa kuin Turkissa, mutta taatusti sen väärti. Kreikasta löytyy tosi rauhallisia kohteita esmes lapsiperheille, mutta myös biletyspaikkoja sitä kaipaaville. - arktika
on rauhallinen lapsiperhepaikka. Miedompi Välimeren lämpö Netanjassa Tel Avivin liepeillä, itse menisin Punaiselle merelle Eilatiin jossa upeat korallit näkyvät puhtaanveden läpi. Historiallisia kohteita riittämiin jos kiinnostaa. Tulinkin sieltä juuri pari kuukautta takaperin.
- Sardiniaan
Olimme kolmisen vuotta sitten Sardiniassa (Italiaan kuuluva suuri saari Välimerellä). Paikka oli Alghero (Suomesta ainoat seuramatkat tehdään sinne). Sopivasti vanhaa kaupunkia, ihanaa italialaista ruokaa ja viiniä, autoillen voit laajentaa reviiriä vaikka kuinka paljon ja kaunis, pinjapuiden reunustama puhdas ranta. Hyvä ajankohta olisi kesäkuu. Nyt olemme menossa Kroatiaan, josta odotan samantyyppistä kokemusta.
- miss_karambola
Upeat rannat ja upeaa luontoa!
- matkaaja
Itse lähdössä Kroatiaan. Italia kiinnostaa, mutta Kroatian pitäisi olla kaikkien lähteiden mukaan samanlainen kuin Italia, mutta halvempi. Niinpä suuntaamme sinne, Italia ei mun kukkarolle sovi.
Moni ehdotto Kaukolomakohteita, mutta kaikilla ei ole varaa tai halua pistää rahaan niin kalliisiin matkoihin. Tutkikaa Kroatiaa, minä ainakin olen matkasta ihan innoissani, koska haluan nimenomaan kulttuuria ja kaunista luontoa! Hyvää matkaa, mihin päätättekin mennä! =)
- Gran Canarialle
Bahia Feliziin,on rauhallista ja sopii hyvin lapsille.sieltä helppoa ja halpaa käydä niin Playa del Inglesissä kuin Puerto Ricossakin.
käykää myös ehdottomasti Palmitos Park eläinpuistossa.
Jos poikia niin Sioux City on myös oiva paikka,tytöille vähän tylsä(meillä 7 ja 9v)
Meillä hotellina MOnte Feliz,siellä oma kiva uima-allas,myös hot.Orquidean altaat käytössä.
suosittelen Finnmatkoja,sillä meillä kaikki onnistui loistavasti ja oppaat ystävällisiä ja auttamishaluisia.jos haluat kuvia kohteesta niin laita viestiä [email protected] - saoijdgasdasdg
Paras: Kroatia Bol
Huonoin: Bulgaria Sunnybeach
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231182
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 71557
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398