eSIM:lle ei saa mobiilivarmennetta. Mikäli sinulla on puhelimessa kaksi liittymää (yksi eSIM:llä ja yksi normaalilla SIM-kortilla), voit käyttää normaalin SIM-kortin mobiilivarmennetta asettamalla puhelimen asetuksista mobiilidatan käytön fyysisen SIM-kortin liittymälle.
Ja kukaan ei sanonut että ei toimi PRKLE.
Ja kukaan ei sanonut että ei toimi PRKLE.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Eipä sillä tee mitään..
Et ole sitten vieläkään tajunnut mobiilivarmenteen hyötyä. Siltikään, vaikka uutisissa ja poliisi varoittaa jatkuvasti nettihuijauksista. Siltikään tyhjään kalloosi ei mahdu, että mobiilivarmenteen kanssa EI TARVITA PANKKITUNNUKSIA, joiden takia ne vitun rahat häipyvät tililtä.
Monet ihmiset olisivat säästäneet rahansa joutumasta rikollisílle käyttämällä MOBIILIVARMENNETTA, koska sitä EI VOI hyödyntää kirjautumiskusetuksissa, koska niissä MOBIILIVARMENNE EI TOIMI.
Et nähtävästi tajua sitäkään, että esimerkisi vanhuksille nettihuijausten tunnistaminen ja väistely ei ole itsestäänselvyys, ja huijauksen voi kokonaan välttää käyttämällä mobiilivarmennetta, koska sitä EI VOI VÄÄRINKÄYTTÄÄ.
Kerropa nyt mikä tässä on niin vitun vaikea ymmärtää?
Ei sillä tee yhtään mitään. Humpuukkia koko varmenne! Pankkisovellukset toimii parermmin..
Toimii loistavasti ei tarvitse edes älypuhelinta, toimiva simkortti. Turvallisempi kuin pankki sovellus.
Silloinkun toimivat niin toimii yhtä hyvin mutta pankeilla enemman katkoksia,
Ei toimi hyvin ja ei ole sen turvallisempi. Aika on ajanut siitä ohi..
Toimii täydellisesti ja on tulevaisuutta.
Ei toimi ja ei ole..
Mobiilivarmenne on turha esimerkiksi OP:n asiakkaille, koska Osuuspankilla on oma Mobiiliavain, joka on ihan yhtä turvallinen kuin operaattorien Mobiilivarmenne. Myös Nordealla on oma vastaava tunnistussysteeminsä. Myöskään noita ei voi käyttää huijauksissa, joista puhut.
Mobiilivarmenne on paljon turvallisempi tunnistuksessa kuin pankkitunnusten käyttäminen. Mutta mobiilivarmenne ei kyllä ole turvallsiempi kuin esimerkiksi OP:n MobiiliAvain, jota käytetään OP:n omalla OP Mobiili -mobiilipankkisovelluksella. OP:n Mobiiliavain on aivan yhtä turvallinen vähintäänkin.
Ei todellakaan ole..
Jep. En siksi näe moiselle yhtään mitään tarvetta.. sen aika meni jo ajat sitten..
Kuka käyttää enää nordeaa ja op pankkia ei ole tätä aikaa enää.
Ahaa. Koska et taaskaan pysty perustelemaan väittetäsi millään tavalla, niin olet pelkkä paskanpuhuja, eli vapustrolli. Onko kelatuet taas jääneet samatta?
Ei tämä voi olla näin vaikeaa. Ideahan on juuri se, että syötät tunnuksesi huijaussivulle. Rikollinen saa asiakastunnuksesi, kännykkään kilahtaa hyväksymispyyntö, ja tili on tyhjä. Esim S-Pankin huijaussivustolla tietojen keräys on täysin automatisoitu, jos tunnukset erehtyy sinne laittamaan, eikä tajua katsoa, mitä osoiterivillä lukee.
Jokaiselta kusetussivustolta puuttuu mobiilivarmenteen käyttömahdollisuus, mutta pankkien kirjautumissivuja väärennetään jatkuvasti. Miksi? No siksi, ettei sen väärinkäyttö ole kertakaikkiaan mahdollista, mutta pankkitunnukset kelpaavat aina. Monet, ellei useimmat tunnistavat huijauksen, mutta aina löytyy joku onneton, joka hyväksyy pyynnön puhelinsovelluksella. Vapuska ei vaan näytä ymmärtävän tätä melko yksinkertaista logiikkaa huijauksen takana.
Juuripa näin, jos kirjautumis-sivulla esim. kela, omavero, kanta, tai muu viranomaispalvelu ole mobiilivarmenetta niin huijaus-sivusto on.
Ei sillä tee yhtään mitään. Humpuukkia koko varmenne! Pankkisovellukset toimii parermmin....
Minä teen ja aika moni muukin, jotkut ei vaan joko osaa tai ei ymmärrä tietoturvasta mitään. Kunhan rahat on viety niin sitten viisastuu, tai tuskin.
Et tee sinäkään oikeasti
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000010258391.html
Siinä taas yksi kusetussivu, josta puuttuu varmennekortin ja mobiilivarmenteen käyttömahdollisuus. Sinne vaan syöttämään pankkitunnuksia.
Mobiilvarmenne on tyhmien käsissä yhtä vaarallinen:)
Taaskaan et kykene antamaan mitään konkreettista esimerkkiä miten se on vaarallinen. Tyhmien käsissä mikä tahansa asia on vaarallinen. Olet pelkkä idiootti, joka yrittää päteä jankuttamalla vastaan, vaikka on jo hävinnyt.
Annoin jo:)
Missä? Lässytät paljon, mutta et sano mitään.
Lässytät paljon, mutta et sano mitään.
Ooh. Osaat jo kopioida tekstiä. Mahtavaa. Muut taidot ovatkin sitten tiukemmassa...
Turhake se on ja kalliskin..
Persaukiselle kaikki on kallista. Telian asiakkaille ilmainen.
Tää kannattaa sinun muistaa..
░░░░░▄▄▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄▄▄▄▄░░░░░░░
░░░░░█░░░░▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒░░▀▀▄░░░░
░░░░█░░░▒▒▒▒▒▒░░░░░░░░▒▒▒░░█░░░
░░░█░░░░░░▄██▀▄▄░░░░░▄▄▄░░░░█░░
░▄▀▒▄▄▄▒░█▀▀▀▀▄▄█░░░██▄▄█░░░░█░
█░▒█▒▄░▀▄▄▄▀░░░░░░░░█░░░▒▒▒▒▒░█
█░▒█░█▀▄▄░░░░░█▀░░░░▀▄░░▄▀▀▀▄▒█
░█░▀▄░█▄░█▀▄▄░▀░▀▀░▄▄▀░░░░█░░█░
░░█░░░▀▄▀█▄▄░█▀▀▀▄▄▄▄▀▀█▀██░█░░
░░░█░░░░██░░▀█▄▄▄█▄▄█▄████░█░░░
░░░░█░░░░▀▀▄░█░░░█░█▀██████░█░░
░░░░░▀▄░░░░░▀▀▄▄▄█▄█▄█▄█▄▀░░█░░
░░░░░░░▀▄▄░▒▒▒▒░░░░░░░░░░▒░░░█░
░░░░░░░░░░▀▀▄▄░▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒░░░░█░
░░░░░░░░░░░░░░▀▄▄▄▄▄░░░░░░░░█░░
Mahtavaa. Mutta kerropa nyt millä tavalla mobiilivarmenne on vaarallinen.
Kai nyt sinä osaat käyttää pankkitunnuksia antamatta niitä huijareille.
Nyt kun Suomi.fi haluaa kaikki nettiyhteyden taakse niin sen tulisi tarjota jokaiselle ILMAISEKSI MOBIILIVARMENNE
Asia on vakava aivosumussa ja veriaivoestekin tökkii.
Trustly vs Checkout ?
Vanha tieto, e Simille saa mobiilivarmenteen nyt, hyvin kukkuu..
Tämä "tietotekniikka" ja säpinä kännykässä,. Miten iso hiilijalanjälki sillä on?
Älylänny puuhaa omiaan, evästeitä välittelee kovalla kiireellä ja virtaa kuluu ja mikropiirejä.
Esim. Doron akku kestää paljon kauemmin kuin älypuhelimen. Siis levossa kumpikin.
Vaan on vuoden turhake..