Kilpilahti maankäyttö

Anonyymi-ap

Osallistu!
Porvoon kaupunki on varautunut tuleviin maankäytön muutoksiin Kilpilahden ja Kulloon alueella aloittamalla alueella kaavatyön. Kaupunki on laatinut suunnittelualueelle asemakaavaa sekä asemakaavan muutosta, AK 557 Kilpilahti ja Kulloo. Tämän kaavan ja kaavamuutoksen tarkoituksena on elinkeinotoiminnan edistäminen nykyisellä paikallaan Porvoon Kilpilahdessa. Samalla asemakaavan tavoitteena on tehostaa jo olemassa olevien kaavoitettujen alueiden käyttöä, jotta vaarallisten aineiden tuotantoalueita ei tarvitse laajentaa suunnittelualueen ulkopuolelle.
Asemakaava ja asemakaavan muutos AK557 Kilpilahti ja Kulloo oli luonnoksena nähtävänä kesäkuussa 2023. Kilpilahti, Kulloo ja Mickelsbölen osayleiskaavatyö on myös tekeillä. Tämän osayleiskaavan lähtöselvitykset ja alustavat tavoitteet olivat nähtävänä syys-lokakuussa 2023. Molempien kaavojen yhteydessä asukkaat kokivat, että aikaisempi selvitys Kilpilahden suuronnettomuuksien huomioiminen maankäytön suunnittelussa 2018, ei ollut riittävä kaavatöiden lähtöselvityksenä ja että selvitys tulee päivittää.

Porvoon kaupunki käynnisti selvityksen päivityksen loppuvuodesta 2023. Selvitystä laatii Gaia Consulting Oy. Selvityksen laatimista on ohjannut viranomaisasiantuntijoista koostuva ohjausryhmä, jossa ovat olleet edustajat Turvallisuus ja kemikaalivirastosta (Tukes), Itä-Uudenmaan pelastuslaitoksesta, Porvoon ympäristöterveydenhuollosta, Uudenmaan ELY-keskuksesta ja Porvoon kaupunkisuunnittelusta.

Selvitys valmistuu helmikuun 2024 loppuun mennessä ja sisällöstä kerrotaan kaikille avoimessa asukastilaisuudessa Taidetehtaalla.

5

456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten kiinteistöjen osto on sujunut?

      • Anonyymi

        Uusimaassa oli ainakin yksi juttu joskus?


    • Anonyymi

      Jalostamon asuntoaluekin on purettu jo aikoja sitten. Olisikohan aika siirtyä eteenpäin, eikä asua jalostamon kainalossa.

      • Anonyymi

        Niin, haisuli ja möykkääjä!


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1177
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe