Voiko tietojenkäsittelyn opistelija auttaa firmoja tekemällä töitä kevytyrittäjänä omaan tahtiin esimerkiksi kesäisin?
Opiskelija alihankkijana
4
301
Vastaukset
- Anonyymi
Jos omaat todistetusti vähintään 10 vuoden spesifin kokemuksen alalta ja pystyt siten vaativiin tehtäviin itsenäisesti. Freelance-hommia tekevät alan kokeneimmat ja arvostetuimmat tekijät.
- Anonyymi
Ahaa. Ymmärrän. Ajattelin vaan, että kun opiskelijana osaan tietyn tavan tehdä joitain ohjelmistoja, niin voisin tehdä omalla tyylilläni. Toisessa firmassa joutuisin opettelemaan uusia tapoja. Miten sitten firmassa tekemällä otetaan nopeasti haltuun rutiinit, joilla pärjää työelämässä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ahaa. Ymmärrän. Ajattelin vaan, että kun opiskelijana osaan tietyn tavan tehdä joitain ohjelmistoja, niin voisin tehdä omalla tyylilläni. Toisessa firmassa joutuisin opettelemaan uusia tapoja. Miten sitten firmassa tekemällä otetaan nopeasti haltuun rutiinit, joilla pärjää työelämässä?
Ilman työelämän kokemusta tuskin osaat juuri minkäänlaista tapaa tehdä ammattimaisesti tuotettuja ohjelmistoja. Ai "omalla tyylilläsi", mitä tarkoitat? Sävellät itse kaiken arkkitehtuuria myöten? Toivottavasti pääset hommiin, niin saat kysymyksiisi vastaukset. Ehkä joku pikkupulju saattaa jotain yksinkertaisia hommia tarjota sinulle tuolla konseptilla, mutta en laskisi sen varaan. Ei muuta kun tsemppiä matkaan!
- Anonyymi
Ps. Lähi- ja sairaanhoitajista on pulaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1923526Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen123190Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä632499Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92135Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411940Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61868Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue391692- 901581
- 721133
- 741120