Mietin, että onko vain HASOn vapautuvat asunnot sivut rikki vai jotain isompaa vikooa. Onko vapautuvia asuntoja edes tarjottu kenellekään?
Onko kukaan saanut HASOlta asuntotarjouksia?
Anonyymi-ap
301563
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Mulle ei ole tarjottu yhtään sen jälkeen kun HASO "uudisti" kotisivunsa ja vapautuvat asunnot hävisi kokonaan näkyvistä. Sitä ennen sain useita tarjouksia
Minäkin olen miettinyt, että onko siellä jotain "isompaa" häiriötä.... Kun tarjoukset lakkasivat
Jos Retta isännöinnillä ja HASOlla ei ole kapasiteettia uusien kotisivujen toimivaan uudistamiseen, niin miksi epäkelpo versio on lanseerattu käyttöön?! Eikö olis kannattanu mennä vanhalla niin kauan, kunnes uudesta saadaa toimiva?
Onko moista ihmettä tapahtunut jotta epäkelpo tietotekninen uudistus oli jätetty avaamatta ja toimiva vanha olisi voimassa. Muistellaan vaikka palkanmaksu sotkua Hgin kaupungissa.
Olen saanut tämän vuoden puolella pari tarjousta sellaisiin asuntoihin joihin en ole edes hakenut. Nämä tulivat alkuvuodesta. Sen jälkeen ei ole tullut tarjouksen tarjousta. Eivätkö asunnot enää liiku vai onko vikaa jossain muualla systeemeissä?
Jotain muuta vikaa. Ketään ei kiinnosta, sillä asukkaat maksavat.
Sekö sen toimivuuden osoittaa että saa tarjouksia.
Se että Hason etusivulla on ilmoitus. Käy katsomassa. Vapaat ja vapautuvat asunnot.....
Voihan sinne soittaa ja kysyä että mille numerolle mennyt.
No nyt on tietokanta totaalisesti sekaisin! Tampuurissa yksiöiden vastikkeet alle 400€ jne. Kaivaakohan järjestelmä jostain alkuperäiset vastikkeet ilman vuosikorotuksia vai mistä lie kyse. Sivuston korjaamiseen ei olla kunnolla panostettu jos kestää viikkokausia.
Sivut ovat vielä korjauksessa. "Vapaat ja vapautuvat asunnot: asuntojen tiedot tuodaan haso.fi-sivulle tietokannasta, jossa kaikki talojen tiedot sijaitsevat. Tietojen siirrossa havaittua vikaa korjataan edelleen. Pahoittelemme viivettä!"
Lienee jo kulunut kuukausi. Vähintään. Hm. Tulisi varmaan halvemmaksi Hasolle palkata ulkopuolinen IT-asiantuntija. Asuntoihin ei saada uusia asukkaita. Mikään ei etene. Kukaan ei saa uusia tarjouksia. Jne.
Voihan se olla tai olla olematta sama, vai onko siitä kerrottu ettei tarjouksia pystytä tekemään.
Hason sivuilta: "Myös uusien tarjouskierrosten käynnistämisessä on hitautta. Tämäkin vika on parhaillaan ratkaistavana. Ethän siis ihmettele, jos et hetkeen saa mielenkiintoisesta uudesta kodista tarjousta."
ei ole kiirettä kun asukkaat maksavat. vastikkeet tulee olemaan pilvissä aikaa myöten, kun eivät pysty hoitamaan edes perustyötään.
Suomalaisten mielestä on aina halvempaa pitää 55 astuntoa tyhjillään kuin ottaa kiireapulainen 40€/h.
Antakaa ATT:n ja Hason työntekijöiden keskittyä töihinsä ja lakatkaa valittamasta internet-sivujen ongelmista. He eivät voi asialle mitään ja he tekevät siellä parhaansa selvitäkseen työtehtävistään.
Valittaminen on turhaa.
Tänään tuli tarjous pitkän odotuksen jälkeen.
Millaisella numerolla, jos voi kysyä?
Hyvä, ovat saaneet isoimmat ongelmat selätettyä :)
3xxx
Itselläni on 36xx enkä ole saanut yhtään tarjousta.
Ma 11.3. tuli Hason asuntotarjous yli 10 000 numerolle. Harmi vain, että tarjouksen mukana ei ollut asunnon pohjakuvaa, eikä sitä ollut myöskään linkin päässä olleella verkkosivulla. Aika vaikeaa kiinnostua asunnosta pelkän tekstin perusteella. Entisen kaltaisia talosivujaan esitteineen ei enää ole, josta olisi päässyt pohjan katsomaan.
Onhan se perin harmillista jos eivät anna tietoja.
Mahtaisiko löytyä kuitenkin tuolta
https://haso.fi/hason-kodit/katso-kotien-tietoja/
Kiitos linkistä! Hyvä sivu, mutta sieltäkään ei löytynyt Hirsipadontien kohdetta. Omituista, että tarjouksessa ei linkitetty tälle sivulle vaan Vapautuvat asunnot -osiossa olevaan sivuun, missä ei myöskään ollut linkitystä tuohon em. esitesivuun.
Muuten, luin osoitteen uudelleen tarjouksesta... se onkin Risupadontie 5, eikä Hirsipadontie, joka myös on Oulunkylässä. Pitää varmaan hankkia uudet silmälasit 🤓
Mulla on numero 25XX enkä ole saanut ainuttakaan tarjousta sen jälkeen kun sivujen tietotekniset ongelmat alkoivat
Riippuu ihan siitä, miten laaja seula sinulla on. Nythän tulee joja puolelta viestejä, että tarjouksia on ruvennut tulemaan.
Jatkoa edelliseen, hakemukset vetämässä useaan yhtiöön isolle alueelle
Onpas outoa 🤔 Mulla on tosi iso numero ja jo kaksi tarjousta tullut Hasolta tällä viikolla. Hakualue myös laaja sisältäen Itä-Helsingin ja 1-2 h+kt hakusessa. Tosin koska iso järjestysnumero, niin sijoitus jonossa tarjottuihin asuntoihin on pitkälti yli sadan.