Olisi kimurantti tilanne. Mulla olisi rannassa oleva jalasmökki pohjoisessa. Luultavimmin ollut paikallaan 60-70l lähtien. Tontilla ei ole rakennuslupaa, eikä tule, koska on sen verran pieni se tontti ja vain muutaman metrin rannasta. Mökki on aika huonossa kunnossa ja ajattelin etta voisin kunnostaa sen tai laitattaa uuden jalasmökin tilalle.
Tontille rakennettu joskus aikoinaan rantaan sauna ilman rakennuslupaa mutta seisonut siina sen 20 vuotta jo. Hieman pelottaa, etta jos kunnalta alkaa kyselemään liikoja niin menee tuo sauna ja koko tontti syyniin.
Mistä nakövinkkelista lähtisin tuota perkaamaan? Rohkeasti kunnalle viestiä aikomuksesta laittaa uusi jalasmokki siihen ja jos ei mene lapi niin oma kunnostaminen. Onko riskejä, etta nykyistä mokkia tai saunaa aletaan syynäämään esim. jätevesien ym. suhteen?
Jalasmökin vaihtaminen / kunnostaminen
1
428
Vastaukset 1
- Anonyymi
Lähtisin siitä että parempi pysyä tutkakatveessa kuin lähteä lupia kyselemään ellei ole pakko. Virkamiehiäkin voi ärsyttää jos pakotetaan ottamaan kantaa johonkin mitättömyyksiin. Tee niin että pysyy pienimuotoisena ja tarvittaessa purettavissa/ siirrettävissä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011172
- 75641
Miten uimaportaat voivat maksaa 250 000 euroa?
Ei mitenkään, jokainen täysjärkinen sen tietää. Ei se ihme ettei verovarat riitä. https://www.is.fi/taloussanomat/art-2110597Rakas, ihana rakkain elämäni rakkaus
Minäkin tarvisin ne sanat sinulta. Tosin annat sen tunteen läsnäolollasi.. jos vain me vielä nähdään.. pelkään sitä maai34574Jussi kutsuisi eduskunnan koolle, jos joku pyytäisi
Eikös oppositio ole huudellut eduskuntaa koolle jo monta viikkoa? "– En ole saanut siihen liittyvää pyyntöä tai toivett94547- 75521
- 39491
Martinalle onnea
Kaunis Martina täyttää tänään 44 vuotta! Olkoon syntymäpäivä iloa ja onnea täynnä.215485- 62471
Rakastamisesi tarkoitus
Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki47468