Uusissa paremmissa Pioneer auto cd-soittimissa on nykyään 6.5 V rca-etuvahvistinlähdöt. Pystyykö tämän kytkemään täysin normaalisti vanhempaan Pioneerin vahvistimeen, jossa tason saa laitettua max. 4 V vai pitääkö uuden soittimen oston yhteydessä aukaista lompakkoa enemmän ja laittaa vahvistimet samalla?
Etuvahvistinlähdöt
Bioneeri
2233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
tottakai pystyy, et vain pysty pitämään soittimesta volumea täysillä. ts. lähtötason ollessa korkeampi ei gainia voi säätää täysille.
Selitetäänpä: Gain tarkoittaa vahvistimen sisääntulojännitettä, jolla vahvistin ohjaa signaalia täydellä teholla. Jos Gainin maksimi on ilmoitettu 4V, niin se on sen 4V kun gaini on MINIMISSÄ.! ja kun gain-potikan säätää täysille, on ottojännite jolla saadaan kaikki teho irti taas pienempi, siis maksimi ottojännite minimissään. Jolloin soittimesta ei voi säätää yhtä paljoa volumea, ennenkuin ääni säröytyy, koska tuo minimitaso (joka on yleensä jotain 0,2-0,5V) saavutetaan jo hyvin pienellä äänenvoimakkuudella soittimeen nähden.
Kun säädät vahvistimen tee näin:
Ensin laitat soittimesta volumen noi 90-95% maksimista, vahvistimen gain minimissään (tässä tapauksessa 4V), sitten käännät gainia niin pitkään isommalle, että ääni säröytyy ja aavistuksen verran takaisinpäin. Ja Voilá!
Tulipahan pitkä vastaus.. Toivottavasti sait edes jottai selkoa =)
tuu mitään unohda