Budbee-Uudenlainen tapa kusettaa asiakasta.

Anonyymi-ap

Tilasin tuotteen tunnetusta kotimaisesta nettikaupasta. Tuotteen toimitustavan sai valita noutopisteestä tai kotiinkuljetuksena. Ihmettelin kotiinkuljetuksen poikkeuksellisen halpaa hintaa. Ajattelin, että ehkä kyseessä on nettikaupan kompensoima hinta, mikä olisikin ihan hyvä myyntikikka. Usein saa valita Postin, Matkahuollon tai esim Post-Nordin tai vastaavien palveluntuottajien välillä. Näillä jokaisella on lähes aina eri hinta sekä toimituksen kestoaika joka korreloi hinnan kanssa. Tässä tapauksessa tarjolla oli vain Budbee. Olen kerran aiemmin käyttänyt k.o puljun palvelua, kun tilasin uuden akun kännykkään. Silloin kuski ilmesti ovelleni klo 2240. Olin vähän pöllämystynyt, mutta koska joulu oli käsillä, ajattelin, että jouluruuhkasta johtuen oli toimituksissa ruuhkaa. Nyt tilasin tuotteen 25.2. Sain tilausvahvistuksen jossa kerrottiin tuotteen toimitettavan 26 tai 27.2. Tänään 29.2 sain tekstiviestin iltapäivällä. Siinä luki;"lähetyksesi toimitusaika on 17.00-22.30." Ei helvetti, ajattelin. Lähden töihin klo 20.30. Yritin etsiä yhteystietoa Budbeen asiakaspalveluun. Löysinkin ainoana yhteytenä jonkinlaisen chat-jutun. Kerroin palveluun, etten voi ottaa lähetystä vastaan klo 20.30 jälkeen, koska en ole kotona. Chat vastasi."Otan yhteyttä kollegaani,odota". sen jälkeen tuli teksti:"PYRIMME OLEMAAN SINUUN YHTEYDESSÄ 48 TUNNIN KULUESSA." Sillälailla. Tämähän sangen hyödyllinen onkin, ajattelin. Sain vastauksen kolmen tunnin päästä sähköpostiini:"Hei. Olemme iltapainotteisiin kuljetuksiin erikoistunut yhtiö". Mikäli haluat lähetyksesi tiettyyn aikaisempaan ajankohtaan, voit lisämaksusta ostaa aikaikkuna, jolloin toimitamme lähetyksesi aiemmin, kuitenkin klo 17.00 jälkeen. Ostohetkellä ei tullut mistään tiettäväksi tämän palvelun luonne sekä tietoakaan, lisämaksusta jolloin Postin palvelu on jo kilpailukykyinen. Tällaisia kusetuksia tuntuu olevan jo alalla kuin alalla. Tämän halusin kirjoittaa siksi, että joku muu välttyisi näiltä "edullisten" palvelujen yllätyksiltä.

3

1338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huomasin joskus jonkun putkiliikkeen pakun kyljessä Budbeen tarrat. Jos nuo Budbeen lähetit tekee päivän työajan jotain muuta työtä ja ajavat lähettikeikkaa vasta illalla.

      Useimmille ihmisille sopii toimitusaika illalla, joskin tuo takaraja 22.30 on jo aika myöhäinen monellekin.

      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        🔞 ­N­y­­m­­­f­o­­­m­­a­­­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Kyllähän nuo paketit perille tulee, mutta esim. XXL:stä tilattuna (tulee Ruotsin varastolta) niin posti on ihan huomattavasti nopeampi. Arvio perille 1-4 arkipäivää, todellisuudessa siinä 4. päivän kohdalla HYVÄLLÄ TUURILLA pääsee kyytiin lauttaan Suomeen.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      108
      4787
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      403
      1476
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      189
      1104
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      110
      1088
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1000
    6. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      14
      963
    7. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      11
      948
    8. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      921
    9. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      911
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      876
    Aihe