Budbee-Uudenlainen tapa kusettaa asiakasta.

Anonyymi-ap

Tilasin tuotteen tunnetusta kotimaisesta nettikaupasta. Tuotteen toimitustavan sai valita noutopisteestä tai kotiinkuljetuksena. Ihmettelin kotiinkuljetuksen poikkeuksellisen halpaa hintaa. Ajattelin, että ehkä kyseessä on nettikaupan kompensoima hinta, mikä olisikin ihan hyvä myyntikikka. Usein saa valita Postin, Matkahuollon tai esim Post-Nordin tai vastaavien palveluntuottajien välillä. Näillä jokaisella on lähes aina eri hinta sekä toimituksen kestoaika joka korreloi hinnan kanssa. Tässä tapauksessa tarjolla oli vain Budbee. Olen kerran aiemmin käyttänyt k.o puljun palvelua, kun tilasin uuden akun kännykkään. Silloin kuski ilmesti ovelleni klo 2240. Olin vähän pöllämystynyt, mutta koska joulu oli käsillä, ajattelin, että jouluruuhkasta johtuen oli toimituksissa ruuhkaa. Nyt tilasin tuotteen 25.2. Sain tilausvahvistuksen jossa kerrottiin tuotteen toimitettavan 26 tai 27.2. Tänään 29.2 sain tekstiviestin iltapäivällä. Siinä luki;"lähetyksesi toimitusaika on 17.00-22.30." Ei helvetti, ajattelin. Lähden töihin klo 20.30. Yritin etsiä yhteystietoa Budbeen asiakaspalveluun. Löysinkin ainoana yhteytenä jonkinlaisen chat-jutun. Kerroin palveluun, etten voi ottaa lähetystä vastaan klo 20.30 jälkeen, koska en ole kotona. Chat vastasi."Otan yhteyttä kollegaani,odota". sen jälkeen tuli teksti:"PYRIMME OLEMAAN SINUUN YHTEYDESSÄ 48 TUNNIN KULUESSA." Sillälailla. Tämähän sangen hyödyllinen onkin, ajattelin. Sain vastauksen kolmen tunnin päästä sähköpostiini:"Hei. Olemme iltapainotteisiin kuljetuksiin erikoistunut yhtiö". Mikäli haluat lähetyksesi tiettyyn aikaisempaan ajankohtaan, voit lisämaksusta ostaa aikaikkuna, jolloin toimitamme lähetyksesi aiemmin, kuitenkin klo 17.00 jälkeen. Ostohetkellä ei tullut mistään tiettäväksi tämän palvelun luonne sekä tietoakaan, lisämaksusta jolloin Postin palvelu on jo kilpailukykyinen. Tällaisia kusetuksia tuntuu olevan jo alalla kuin alalla. Tämän halusin kirjoittaa siksi, että joku muu välttyisi näiltä "edullisten" palvelujen yllätyksiltä.

5

4337

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huomasin joskus jonkun putkiliikkeen pakun kyljessä Budbeen tarrat. Jos nuo Budbeen lähetit tekee päivän työajan jotain muuta työtä ja ajavat lähettikeikkaa vasta illalla.

      Useimmille ihmisille sopii toimitusaika illalla, joskin tuo takaraja 22.30 on jo aika myöhäinen monellekin.

    • Kyllähän nuo paketit perille tulee, mutta esim. XXL:stä tilattuna (tulee Ruotsin varastolta) niin posti on ihan huomattavasti nopeampi. Arvio perille 1-4 arkipäivää, todellisuudessa siinä 4. päivän kohdalla HYVÄLLÄ TUURILLA pääsee kyytiin lauttaan Suomeen.

    • Anonyymi

      Oma tilaukseni maannut heidän lajittelukeskuksessa 2 päivää.
      Nyt onkin viikonloppu edessä, niin asialle ei tehdä mitään.
      Postin tai PostNordin kanssa ei ole ikinä ollut mitään ongelmia.
      Matkahuollon lähetykset välillä tökkii, mutta siinäkin on syynä asiakkaat jotka eivät hae pakettejaan lokerosta.
      PostNord on ehdoton suosikkini näistä kaikista.

    • Anonyymi

      Kilpilijat taitaa täällä olla mustamaalaamassa. Paljon verkkokaupoista tilanneena Budbee toimii parhaiten ja mikä parasta, omalle kotiovelle. Parhaimmillaan on kerennyt samanpäivän toimitukseen, kun tilauksen on aamulla aikaisin tehnyt -minkä he lähettävän verkkokaupan jumeille voi, kuten aloitus. Todella yksinkertainen systeemi eikä mitään tarvetta jotain asiakaspalvelua tavoitella kun kaiken voi itse hoitaa toimitustekstarin linkin kautta. Omasta yksinkertaisuudesta ei kannata syyttää kuin itseään.

      • Anonyymi00008

        Moike! Mine sane kiitos tai selainen. Mine toimite last mile ja pyrkyri olema nopsa. Kiitos!


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      871
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      92
      838
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      716
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      3
      670
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      551
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      539
    8. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      61
      533
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      496
    Aihe