Juhlii parhaillaan.Täällä työikäiset näkee kohta nälkää.
Suomen kerma
Anonyymi-ap
12389
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Työttömistä puhumattakaan.
Kerma juhlii, voi tuota järkyttävää katkeruutta. Otas nyt vähän toisenlainen ote elämään niin vois pää kestää paremmin kun seuraavan kerran pressa ottaa tehtävän vastaan.
al holo
Just niin, menköön vaikka Intiaan tai Rion slummiin katsomaan, mitä nälän näkeminen ja kokeminen on.
Hyvä asiakas
Nälkä on fyysinen tuntemus eikä näkökulma.
Ja leikkaamalla tuntemuksen Purran leikkuulaudalla pois saa positiivisemman näkökulman nälkäänsä.
Ystävällisin terveisin
Mela
Koivuhaan venäläisillä työttömillä elo on myös yhtä juhlaa... töitä ei tarvi tehdä, on uudehkoa autoa,mönkijää, Ok talo, ja kas... yhteiskunta maksaa viulut.
Kiitä persujen ministeri Pulla siitä.
Aatella, että ne juhlii Suomen historiassa ihan ensimmäisen kerran, ja Purran syytä kaikki!
Sosiaalista saa maksalaatikkoa .
Minä suren enite lasten tilannetta tämän hallituksen leikkauksien jälkeen:
Yle:
"Minä suren tätä lapsiköyhyyden rajua kasvua leikkausten seuraukseina. Ne jotka muistavat mitä tapahtui 1990-luvun leikkauksilla suomalaisille lapsille eivä voi olla surematta tilannetta.
Yle:
"Helena Petäjäkangas
14.11.2023 6:00•Päivitetty 14.11.2023 7:15
Hallituksen esittämät leikkaukset lisäävät lapsiköyhyyttä koko maassa. Tämä selviää Suomen sosiaali- ja terveysalan kattojärjestö Sosten uusista laskelmista.
Niiden mukaan ensi vuonna köyhyysrajan alapuolella on lähemmäs 140 000 lasta. Tämä on noin 17 000 lasta enemmän kuin tänä vuonna.
Pienituloisiksi määritellään henkilöt, joiden kotitalouden tulot ovat pienemmät kuin 60 prosenttia yhteiskunnan mediaanituloista.
Lapsiköyhyyden kasvu on korkeimmillaan Päijät-Hämeessä, jossa 790 lasta putoaa köyhyysrajan alle. Muutos tähän vuoteen tulee olemaan 2,2 prosenttia.
Laskelmissa on otettu huomioon hallituksen linjaamat indeksijäädytykset, työttömyysturvan porrastus, työttömyysturvan suojaosan ja lapsikorotusten poisto, suurin osa asumistuen leikkauksista sekä lapsilisien korotukset.
Maakuntakohtaisiin eroihin Sosten erityisasiantuntija Anna Järvisen mukaan vaikuttaa erityisesti kunnan työllisyysaste.
Maakunnista pienintä kasvu olisi Pohjanmaalla: 0,8 prosenttiyksikköä. Keski-Pohjanmaalla taas lapsiköyhyys kasvaisi yhdellä prosenttiyksiköllä ja Etelä-Pohjanmaalla 1,3:lla.
Koko maassa kasvu on hieman suurempaa eli 1,6 prosenttiyksikköä.
Jos hallituksen leikkauksen toteutuvat, köyhyysrajan alapuolella olisi Keski-Pohjanmaalla ensi vuonna lähes 1 800 lasta. Se on noin 150 enemmän kuin tänä vuonna."
Vai kerma. Suomen johto on ollut 20 vuotta pelkkää kurrimaitoa, hah hah haaa!!!...
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
🔞 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://us4.fun/kissgirl?18293557
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞