Istumapaikat lennolla

Anonyymi-ap

Miksi lentoyhtiöt laittavat saman seurueen matkustajat hujan hajan lentokoneeseen istumaan? Sanovat että pyrkivät laittamaan saman seurueen matkustajat vierekkäin mutta ei pidä paikkaansa.
Edellisellä lennollani oli kaksi toisilleen tuntematonta pariskuntaa omilla varauksillaan. Finnair oli laittanut molemmista pariskunnista toisen matkustajan koneen etuosaan vierekkäin ja toisen molemmista pariskunnista koneen takaosaan vierekkäin??
Käsittämätöntä rahastusta.
Parisen vuotta sitten lennolla oli pariskunta jolla pieni vauva mukana. Finnair oli laittanut äidin ja isän väliin yhden vieraan ihmisen.. kettuilua minun mielestäni. Jollet maksa paikasta sinut laitetaan mahdollisimman hankalaan paikkaan kauas matkakumppanista..

8

627

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Finnairilla on tosiaan tapana sijoittaa jopa samalla tilauksella matkustavat matkustajat erilleen ilman lisämaksua. Olen törmännyt samaan Ryanairilla.
      Norwegian on tähän mennessä aina sijoittanut meidät vierekkäin ilman lisämaksua, mutta en tiedä toimiiko se aina.

    • Anonyymi

      Ilman paikkavarausta ollaan aina istuttu vierekkäin Finnairin lennoilla.

      • Samaa asiaa mietin, ikinä ei ole itselle tullut tilannetta eteen että jos olen kahdelle henkilölle ostanut liput samalla varauksella, niin ettei olisi tullut myös kahta vierekkäistä paikkaa.
        Tottakai voi tulla tilanteita jossa tämä ei toteudu, mutta tuskin kovin yleinen tai ainakaan tarkoituksellinen ongelma ole kuitenkaan kyseessä kun kertaakaan ei omilla lennoilla ole asiaa kokenut.


    • Anonyymi

      He sanovat että he pyrkivät asettamaan saman ryhmän jäsenet yhteen. Jos lennolle on tullut sata henkilöä ennen ryhmää ja he ovat pyytäneet virkailijalta tietyn istumapaikan tai jos on tullut käsky lentokoneen painokysymysten takia sijoittaa matkustajat tietyllä tavalla lentokoneeseen niin silloin ryhmän jäsenet istutetaan sinne missä on tilaa, ehkä erilleen toisistaan.

    • Anonyymi

      Varaa lentää, mutta ei varaa istumapaikkaan? Köyhää!

    • Anonyymi

      Jos vaikka sanotaan 70 prosenttia lennon matkustajista on varannut (ja maksanut) etukäteen tietyn paikan, niin lähtöselvitysvaiheessa on kolme kymmenestä paikasta enää käytettävissä eli käytännössä hajapaikkoja siellä täällä. Laitapa tähän tetrikseen seurueet vierekkäin.
      Kyllä ainakin lapsen kanssa varmistelisin paikat etukäteen. Jos on varaa vaikkapa kahden-kolmen tonnin lentoihin, ei paikkavaraus pitäisi enää olla kynnyskysymys.
      Se on ihan samaa kuin takavuosina Thaimaahan matkaavat kyseli palstoilla, paljonko perillä maksaa olut kaupassa. Ihan se ja sama, jos on vara ensin matkustaa sinne saakka.

    • Anonyymi

      Muistan kun 80 luvulla tulin laihana ja hyväkuntoisena englannista työreissulta matkustajakoneella.
      Vieressäni työkaluni moottorisaha, kädessäni tupakki, siemailin siinä samalla viinaksia ja läimäytin lento-emäntää pyllyyyn.Lento-emo ei ollut moksiskaan vaan hymyili ja alkoi flirttailemaan kanssani.

      Nykyisin tupakista, viinoista, päihtymyksestä, moottorisahasta, läpsäisystä lentokoneessa saisi jokaisesta 1-10v linnaa pakkolasku poliisit raudottamaan.
      Pian saa ylipainosta lentosakot, tai karkoitetaan kaikilta lennoilta.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      46
      3088
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      46
      2881
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      50
      2515
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      49
      2403
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      32
      2096
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1850
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1769
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      41
      1616
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      46
      1535
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1361
    Aihe