MF185 vm 1972 oli useamman tunnin lumilingon edessä raskaassa ajossa. Moottori syö jo jonkin verran öljyä. Nyt raskas 4 tunnin rupeama oli jo lopuillaan. Jyrkässä vastamäessä traktorin takapyörät kaivautuivat syvälle hankeen. Kone oli noin 30 astetta pystyssä.
Moottori oli käynnissä, kun lapioin lunta pois. Huomasin jonkin ajan kuluttua huohotinputkesta tulevan ”savua”. Veden lämpö oli ok. Öljynpainevalo paloi. Sammutin moottorin. Öljytikku oli kuiva. Moottori oli jumittunut ts. startista moottori ei enää lähtenyt pyörimään..
Onko tod näk kampiakseli leikannut kiinni? Pitääkö moottori irrottaa vai saako korjattua öljypohjan kautta? Onnistuuko ammattimiehen kanssa kenttäolosuhteissa? Kannattako ylipäänsä korjata. Traktoriin on tehty kytkin- ja voimansiirtorempat äskettäin. Saako vaihtomoottoreita?
Kyselee eläkeläispappa
Leikkasiko kampiakselin laakeri kiinni?
6
1066
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa korjata itse, tutkia, purkaa. Tee koremontti niin häviää öljynkulutus jos kerran palaa paljon.
Eli öljyjen puutteen on mennyt jumiin.
Kuinka tuohon on 1972-2024 vuosina vaihdeltu öljyjä? - Anonyymi
Taitaa leikata öljynpuutteesta ensin männät, kiertokanki alapäästä ja vasta sitten kampiakseli. Mikä oli öljynpinnan taso ja mistä kohden öljypohjaa on imu, siitä riippuu mitä 30 asteen kulma tekee öljyn saannille. Jos kuormitusta ei ollut, saattaa olla, että koneen saa vielä jotenkin pelaamaa ilman perusteellista remppaa, jotakin ohutta öljyä sylintereihin, ehkä paineella jostakin moottorin voitelukanaviin ja varovasti pyörittelemään ensin käsipelillä.
Varoittava tarina ainakin muille moottoripäille. - Anonyymi
Männät siellä varman jumissa on.
- Anonyymi
Laakerit siellä leikkaa.Eräskin herra ja Valmet 565 kaatoi sen ojaan eikä sammuttanut konetta.Hyvin oli laakerimetalli sulanut kiinni kampiakseliin. Alakautta sitä ei ainakaan korjata.
- Anonyymi
Tuossa vaiheessa moottorissa on kaikki muukin paskana, kuin kampiakselin laakerit.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuossa vaiheessa moottorissa on kaikki muukin paskana, kuin kampiakselin laakerit.
Öljyn puutteesta leikannut kone on kyllä aika kokonaisvaltaisesti valmis. Apulaitteita ja jotain pientä sieltäyäältä voi pelastaa varaosakäyttöön mutta siinä se.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2143146Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3002728Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751788Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e501687Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?401562- 1221356
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171250- 1051239
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4141239MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,101220